Aktualności

Pomorskie życia pełne, czyli jak było na Jarmarku św. Dominika

$image_alt
Fot. UMWP

Przez trwający trzy tygodnie Jarmark św. Dominika w Gdańsku przewijają się miliony turystów i mieszkańców regionu. Nie inaczej było w tym roku, więc Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego postanowił wszystkim odwiedzającym go przybliżyć podległe samorządowi województwa instytucje kultury, edukacji, zdrowia, ochrony środowiska, a także pomorskie kulinaria, turystykę i projekty unijne. W specjalnym pawilonie na Targu Węglowym było dużo nauki i zabaw dla najmłodszych, były przysmaki regionalnej kuchni, pomorska przyroda i występy artystów. Nasze działania przyniosły też bardzo konkretny efekt. W trakcie badań profilaktycznych przeprowadzonych na stoisku podczas dni zdrowia, wykryto kilka przypadków czerniaka, złośliwego nowotworu skóry.

Województwo pomorskie w tym roku postawiło na pokazanie i promocję różnorodnego zakresu zadań, które wykonuje, m.in. prezentując podległe jednostki: teatry, muzea, parki krajobrazowe, szpitale itp.

Pawilon Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego na Jarmarku św. Dominika. Fot. UMWP

Przez pierwsze dni jarmarku w naszym pawilonie królowały pokazy kulinarne i degustacje, podczas których do spróbowania były tradycyjne dania, na przykład z ryb, a także przeróżne słodkości, przygotowane przez członkinie kół gospodyń wiejskich i innych organizacji z Kaszub i Kociewia (m.in. KGW w Nowym Klinczu k. Kościerzyny, KGW Mściszewiczanki, KGW w Sasinie, Stowarzyszenie Kaszubianki z Kamienicy Szlacheckiej, KGW z Osówka k. Szlachty, Kaszubskie Stowarzyszenie Agroturystyczne Kościerska Chata). Wiele produktów czy potraw, które znalazły się na naszym stoisku, wpisanych jest na Listę produktów tradycyjnych województwa pomorskiego.

Pokazy kulinarne podczas jarmarku św. Dominika. Fot. UMWP Degustacja podczas Jarmarku św. Dominika. Fot. UMWP

Wszystkie potrawy były przepyszne, ale radowały nie tylko podniebienia. Były również ucztą dla oczu, a to za sprawą Ogrodnictwa Lawenda z Gdańska i Zofii Zienkiewicz. Zupełnie inaczej smakowały kanapki pastą z dorsza przybrane kwiatami begonii, ogórecznika czy lilii. A wszystko to przy dźwiękach ludowej muzyki wykonywanej przez zespoły (m.in. Regionalny Zespół Pieśni i Tańca Bazuny z Żukowa, Zespół Sygnalistów Myśliwskich Jantar z Nadleśnictwa Cewice).

Dużym zainteresowaniem cieszył się szklany ul Pomorskiego Centrum Pszczelarstwa w Lubaniu k. Kościerzyny. Oprócz widoku pracowitych pszczół, można było poznać smaki miodu z różnych kwiatów i dowiedzieć się wielu ciekawych informacji o roślinach przyjaznych zapylaczom. A na tarasie stoiska, wśród miododajnych kwiatów i roślin, Ekologiczne Gospodarstwo Pszczelarskie Eko-Barć 1954, położone we wsi Biernatka (gm. Czarne), prezentowało swoje wyroby pszczele częstując  świeżym miodem leśnym z Biernatki. A dary runa leśnego z Borów Tucholskich, jednego z najczystszych ekologicznie miejsc w Polsce, prezentowała firma Fungopol z Brus.

Pogoda dopisywała, więc wielu gości podziwiało wyroby rękodzieła ludowego: haft, garncarstwo, malarstwo czy rzeźbę. Na naszym stoisku przez kilka dni prezentowali się m.in. Zagroda Edukacyjna U Garncarza Szyszki z Polnicy (Człuchów), Bożena Kupper z Kartuz, Kinga Lideke z Kościerzyny czy Jacek Plate z Wiela.

Pokazy garncarstwa. Fot. UMWP Pokazy haftu. Fot. UMWP

Specjalne miejsce na naszym stoisku znalazły pomorska fauna (np. rak szlachetny) i flora, dzięki ekspozycjom przygotowanym m.in. przez Regionalna Dyrekcję Lasów Państwowych w Gdańsku, Nadmorski Park Krajobrazowy, Kaszubski i Trójmiejski Park Krajobrazowy, Zaborski Park Krajobrazowy, Park Krajobrazowy Mierzeja Wiślana, Park Krajobrazowy Dolina Słupi czy Wdzydzki Park Krajobrazowy.

Spotkanie z pomorską przyrodą. Fot. UMWP Spotkanie z pomorską przyrodą. Fot. UMWP

Skoro było coś dla ciała, czyli pomorskie przysmaki, nie mogło także zabraknąć strawy duchowej. Tydzień kulturalny swoimi propozycjami wypełniły Nadbałtyckie Centrum Kultury i Polska Filharmonia Bałtycka, Muzeum Archeologiczne z Gdańska i Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach, Gdański Teatr Szekspirowski, Muzeum Narodowe w Gdańsku oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, Teatr Muzyczny z Gdyni, gdański Teatr Wybrzeże i Muzeum Pomorza Środkowego ze Słupska.

Dzień z Teatrem Wybrzeże. Fot. UMWP Dzień z Teatrem Muzycznym. Fot. UMWP

Program przygotowany przez te instytucje był różnorodny. Sporo było warsztatów dla młodszej części „jarmarkowiczów", chociaż nie brakowało dorosłych bawiących się puzzlami, czy wycinających kwiatki z papieru. Hitem okazała się drukarka 3D, która drukowała m.in. Ratusz Staromiejski, samodzielne wykonywanie nadruków na torby ekologiczne, gry miejskie, etiudy aktorskie, wykonywanie pinów czy pocztówek, piosenki na żywo – śpiewane przez aktorów Teatru Muzycznego, możliwość wkomponowania się za pomocą komputera do dowolnej sztuki Teatru Wybrzeże, ale i opowiadane ze swadą historie i ciekawostki z życia Witkacego czy bardzo wciągająca gra karciana oparta na twórczości malarza.

Dzień z Muzeum Pomorza Środkowego. Fot. UMWP Drukarka 3D. Fot. UMWP

Również dni poświęcone Europejskiemu Funduszowi Społecznemu gromadziły sporo gości w naszym pawilonie. Dla każdego, kto wziął udział w organizowanych grach, konkursach i testach wiedzy o funduszach europejskich, były wielkie brawa i nagrody!

Naukową zabawę na Targu Węglowym zapewnili młodzi naukowcy z Centrum Interaktywnej Edukacji i Zabawy EduFun. Rozpoczęli swoje zadania od zarażania – z wielkim powodzeniem zarażali wszystkie dzieci niepohamowaną ciekawością świata. Dzięki animatorom z Centrum Edukacji Nauczycieli, każdy mógł pograć w matematyczne kółko i krzyżyk czy zmierzyć się z zagadkowymi kryptogramami. Na tych, którym upał dał się we znaki, na dachu naszego pawilonu czekały leżaki, plażowe parasole i półki pełne książek – w ramach akcji Bookcrossing.

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Gdańsku, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Słupsku oraz również z tego miasta Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli przygotowały warsztaty robienia książkowych zakładek, lekcje kaligrafii, a na dzieci czekała Letnia Akademia Bajek.

Dzień naukowy. Fot. UMWP Dzień naukowy. Fot. UMWP

Pokaz ratownictwa medycznego, spotkania ze specjalistami, bezpłatne badania glukozy i ciśnienia, ocena znamion dermoskopem, szkoła rodzenia, porady dietetyka i wiele innych medyczny atrakcji przygotowały dla odwiedzających instytucje ochrony zdrowia podległe Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Pomorskiego. W pawilonie gościliśmy Szpitale Wojewódzkie z Gdyni, gdański Copernicus Podmiot Leczniczy i fundację Żyć z Pompą. To właśnie podczas tych dni dzięki przebadaniu dermoskopem i konsultacji z dermatologiem udało się wykryć u kilku osób czerniaka i skierować je do odpowiednich instytucji, gdzie będą mogły podjąć leczenie.

Dzień medyczny. Fot. UMWP Dzień medyczny. Fot. UMWP

Na koniec na naszym stoisku królowały fundusze europejskie. Można było zobaczyć niesamowite inicjatywy działające w naszym regionie dzięki wsparciu Unii Europejskiej, zasięgnąć fachowej porady w kwestiach związanych z pozyskiwaniem i wykorzystaniem unijnego wsparcia, a także wziąć udział w ciekawych spotkaniach i konkursach skierowanych zarówno do młodszych jak i starszych Pomorzan. Była makieta Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, jacht Narodowego Centrum Żeglarstwa, przeglądy rowerów, a także alternatywne wycieczki po Gdańsku.

Dzień z funduszmi europejskimi. Fot. UMWP

Dziękujemy wszystkim, którzy odwiedzili nasze stoisko na Jarmarku św. Dominika 2015. Mamy nadzieję, że spędziliście Państwo ciekawie czas z pomorską kuchnią, środowiskiem, kulturą, edukacją, zdrowiem i funduszami europejskimi.

Oprac. AK

view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości

Aktualności