Aktualności

Poznaj Pomorskie!

$image_alt
Fot. ©Depositphotos/Elena Elisseeva

Nadchodzące dni czerwcowego długiego weekendu mają nas w końcu zachwycić pogodą, warto więc ten czas wykorzystać, by dopiero poznać lub pokochać na nowo całe bogactwo atrakcji, jakie oferuje nam Pomorskie. Podpowiadamy, co robić, gdzie pojechać, co zobaczyć w naszym województwie.

Na początek proponujemy spotkanie z historią i tradycją regionu, ale niekoniecznie w tradycyjnej (czytaj: „nudnej") formie. Wiele pomorskich muzeów czy skansenów swoją ofertę przygotowuje w sposób niecodzienny, a co za tym ciekawy dla każdego odbiorcy. Można także przeżyć przygodę w jednym z gotyckich zamków, bądź odwiedzić fortyfikacje, twierdze, które usatysfakcjonują niejednego miłośnika militariów.

Jeżeli preferujemy aktywny wypoczynek, zapamiętaj, że Pomorskie to dużo możliwości, dużo ruchu, dużo radości. Różnorodność krajobrazu oraz rzeźby terenu sprawia, że mamy tu doskonałe miejsca do uprawiania turystyki rowerowej. Różnorodnych tras rowerowych – rekreacyjnych czy wyczynowych, w terenie czy w mieście – jest tu całe mnóstwo.

Rodzina jedzie na rowerach. Fot. ©Depositphotos/Kzenon
Fot. ©Depositphotos/Kzenon

Pomorskie oferuje niecodzienną formę zwiedzania regionu – z kajaka, dzięki ponad 30 spławnym szlakom kajakowym o łącznej długości 3000 kilometrów! Myślisz, że ciągłe wiosłowanie jest nudne? Na pewno nie tutaj! Trafiając na rzeki o górskim charakterze, czasem trzeba walczyć o to, by nie wpaść do wody, płynąc malowniczymi jeziorami i rzekami nie sposób oderwać wzroku od pięknych krajobrazów. Poza tym tylko w Pomorskiem można zakończyć spływ nad brzegiem morza.

Znajdzie się także coś dla amatorów pieszych wędrówek. Pomorskie oferuje całą gamę oznakowanych szlaków turystycznych czy kulturowych. Liczne trasy na terenach objętych ochroną przyrody, w lasach, obszarach nadmorskich czy w miastach dostarczą niezapomnianych przeżyć.

Depresyjne Żuławy, kaszubskie wzniesienia, kociewskie jeziora i borowe lasy, a to wszystko blisko siebie! Wszystko otulone zielonymi lasami, różnokolorowymi łąkami i złocistym piaskiem plaż… to po prostu jest Pomorskie! Można też na to wszystko popatrzeć z góry, bowiem w regionie znajduje się szereg wież widokowych oraz innych miejsc, z których roztaczają się zapierające dech w piersiach widoki. 

Punkt widokowy Złota Góra. Fot. repozytorium ISIT
Punkt widokowy Złota Góra
Fot. repozytorium ISIT

Bardzo wielu z nas będzie te nadchodzące wolne dni spędzać w towarzystwie swoich pociech. Bez obaw, dla dzieci też znajdzie się dużo atrakcji w Pomorskiem. Mogą one spotkać się tu z dinozaurami czy strusiami, mogą nauczyć się wiązać miotły czy wykuwać gwoździe, albo poszaleć w parkach linowych.

Po zwiedzaniu i wszystkich zabawach warto zaspokoić głód próbując specjałów tradycyjnej pomorskiej kuchni. Plińce czy golce na pewno posmakują całej rodzinie, nie mówiąc już o przebogatej karcie dań z ryb, z których Pomorskie słynie. Nie brak tu miejsc, gdzie można smacznie zjeść, a jeżeli zechcemy nasze odwiedziny w regionie przedłużyć, bez problemu znajdziemy nocleg w gościnnym miejscu.

Danie z ryb. Fot. Rafał Baranowski
Fot. Rafał Baranowski

Zobacz również: co się dzieje w regionie

Oprac. AK

view szablon artykułu

Archiwum wiadomości