Aktualności

Pomorskie w Chinach – relacja

$image_alt
Pomorscy delegaci na targach w Szanghaju. Fot. mat. prasowe UMWP

Przedstawiciele samorządu województwa pomorskiego, delegaci Gdańska, Sopotu, Gdyni i Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej w dniach 19–22 maja 2016 r. wzięli udział w Targach Turystycznych Shanghai World Travel Fair 2016. Promocja naszej turystki, gospodarki i kultury to tylko niektóre elementy programu, przygotowane na jedno z największych spotkań turystycznych w Azji. Otrzymaliśmy 2 nagrody – za najlepszy projekt stoiska i najpopularniejszą destynację turystyczną. Nasze stoisko odwiedziło ok. 20 tys. osób.

Delegacji województwa pomorskiego przewodniczył wicemarszałek Wiesław Byczkowski, Sopot reprezentował prezydent Jacek Karnowski, Gdańsk – wiceprezydent Piotr Grzelak, Gdynię – wiceprzewodniczący Rady Miasta Zygmunt Żmuda-Trzebiatowski. Kontakty województwa pomorskiego z Chinami mają długą historię. Współpraca pomiędzy byłym województwem gdańskim a Szanghajem została rozpoczęta już w połowie lat 80. podpisaniem porozumienia o nawiązaniu stosunków przyjaźni. W 2015 r. obchodziliśmy 30-lecie kontaktów pomiędzy Szanghajem i dawnym województwem gdańskim oraz 10-lecie podpisania umowy o współpracy. Sopot w 2005 r. podpisał porozumienie o współpracy z jedną z dzielnic Szanghaju – Changning District. To prestiżowa dzielnica, w której siedzibę posiada m.in. największy w Chinach operator turystyczny CTrip. W parku znajduje się także pomnik Chopina. Przedstawiciele dzielnicy w 2013i 2014 r. odwiedzili Sopot. Celem wizyt była wymiana doświadczeń w zakresie ochrony i wykorzystania obiektów dziedzictwa kulturowego oraz pomocy społecznej. Kolejna wizyta jest zaplanowana 30 czerwca 2016 r.


 Nagrody, które otrzymaliśmy podczas Targów Turystycznych Shanghai World Travel Fair 2016 w Chinach
Fot. mat. prasowe UMWP

 

Dla potrzeb wsparcia pomorskich firm na rynku chińskim, utworzone zostało Biuro Pomorskie w Chinach z siedzibą w Pekinie, które niedawno przekształciło się w Stowarzyszenie „Pomorskie w Chinach". Jego celami statutowymi są m.in. działania na rzecz promowania, reprezentowania i wspierania interesów województwa pomorskiego w Chińskiej Republice Ludowej, a także rozwijanie kontaktów i współpracy gospodarczej oraz wspomaganie wymiany kulturalnej, turystycznej i gospodarczej.

Bezpośrednim impulsem do przygotowania majowej misji była wizyta sekretarza generalnego UNWTO (Światowej Organizacji Turystycznej) Taleba Rifai w Trójmieście we wrześniu 2015 r., który podczas rozmowy z prezydentem Sopotu Jackiem Karnowskim zwrócił uwagę na ogromny potencjał turystyczny rynku chińskiego i zarekomendował udział w targach Shanghai World Travel 2016.  

Stoisko, zlokalizowane tuż przy scenie targowej, nawiązywało wyglądem do plaży. Gdańsk przygotował nowoczesne prezentacje multimedialne emitowane na stole dotykowym – zwiedzający mogli odbyć wirtualną wycieczkę po Muzeum Bursztynu w Gdańsku, poznać atrakcje turystyczne Pomorza i układać elektroniczne puzzle z pomorskimi zabytkami. Zaprezentowano także kilka designerskich prac z bursztynem wykonanych przez studentów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Prace zostały pokazane w nowoczesnej dotykowej witrynie z transparentnym ekranem, na którym wyświetlano film prezentujący oryginalne wzornictwo z bursztynem. Wdzydzki Park Etnograficzny przygotował warsztaty wykonywania papierowych kwiatów, prowadzone przez dwie instruktorki w strojach regionalnych, które cieszyły się ogromną popularnością wśród odwiedzających.

Na sąsiadującej ze stoiskiem scenie występowała Polska Filharmonia Kameralna Sopot pod batutą Wojciecha Rajskiego, a prof. Sławomir Fijałkowski z Akademii Sztuk Pięknych prowadził wykład na temat bursztynu.

Spotkania branży turystycznej
Podczas targów odbyły się spotkania z chińskimi mediami, touroperatorami oraz przewoźnikami. Podczas forum turystycznego zaprezentowano atrakcyjność turystyczną Pomorskiego, a marszałek województwa był jednym ze spikerów. Nawiązaliśmy kontakt z około 50 przedstawicielami organizatorów turystyki, mediów turystycznych czy innych instytucji zainteresowanych naszą ofertą.

Forum było okazją do zaprezentowania potencjału oferty turystycznej regionu pomorskiego wśród przedstawicieli chińskiej branży oraz odbiorców indywidualnych. Podczas spotkania, w którym uczestniczyło przeszło 100 osób, zaprezentowano film przedstawiający turystyczny potencjał naszego regionu. Wystąpienie otworzył marszałek Wiesław Byczkowski, a podsumowania dokonała Du Jing – autorka książki o Gdańsku i województwie pomorskim. W materiale przygotowanym przez PROT wystąpili również obywatele Chin mieszkający w Trójmieście, ich wypowiedzi zostały entuzjastycznie przyjęte przez uczestników.

Pomorskie jest niezwykle ciekawym nowym rynkiem turystycznym dla Chińczyków, którzy po okresie fascynacji topowymi miejscami w Europie (Paryż, Londyn, Mediolan), zaczynają szukać nowych destynacji w Europie Środkowo-Wschodniej. W większości są to podróże grupowe, zarówno masowe – nastawione na zwiedzanie, jak selektywne (dla kilku-, kilkunastuosobowych grup poruszających się w konkretnej tematyce, co daje duże możliwości firmom turystycznym działającym w Polsce, ponieważ chińskie biura poszukują partnerów mogących całościowo zorganizować pobyty). Osoby wyjeżdżające do Europy to klienci o sporych możliwościach finansowych, poszukujący wyróżników na tle innych ofert – takim tematem może być bursztyn i oferty turystyczne bazujące na jego dziedzictwie. Pomorskie i Polska mogą stanowić ciekawy element większych programów pobytowych obejmujących 3-4 kraje, jak i być miejscem docelowym. Podczas rozmów podkreślaliśmy dogodne połączenia komunikacyjne z większością europejskich lotnisk, co uznano za spory atut – w kontekście wyjazdów Chińczyków do Skandynawii pojawiły się konkretne plany uwzględniające 2-, 3-dniową wizytę w Gdańsku na początek lub zakończenie wyjazdu np. do Finlandii czy Szwecji. Bardzo obiecujące było także spotkanie zaaranżowane przez partnerską dzielnicę Sopotu – Changning District z największym w Chinach i jednym największych na świecie operatorów turystycznych – firmą CTrip.

Gospodarka
W budynku Szanghajskiej Federacji Przemysłu i Handlu, 18 maja 2016 r. odbyło się uroczyste otwarcie Forum Inwestycyjno- Handlowego Województwa Pomorskiego i Szanghaju. Podczas otwarcia Sekretarz generalna Szanghajskiej Federacji Przemysłu i Handlu, Yang Qian przedstawiła obecną sytuację rozwoju ekonomicznego oraz inwestycji zagranicznych Szanghaju. Prezentacji rozwoju ekonomicznego Pomorza oraz zebranych firm dokonali wicemarszałek województwa pomorskiego Wiesław Byczkowski, doradca Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Konsulatu Generalnego RP w Szanghaju Andrzej Pieczonka oraz dyrektor Invest in Pomerania Marcin Piątkowski. Następnie 13 przedstawicieli pomorskich firm oraz ponad 30 przedsiębiorców z Szanghaju wzięło udział w rozmowach gospodarczo-handlowych typu B2B. Po stronie polskiej w debatach uczestniczyły firmy:

 • Tarifa – organizator wyjazdów i imprez korporacyjnych
 • Mera Spa Hotel
 • Sun Reef – producent jachtów
 • Nova – producent małych jednostek latających
 • Port Lotniczy w Gdańsku
 • Agencja Rozwoju Pomorza
 • Minhoong – deweloper
 • Pello Coffee Pellowski
 • Przedsiębiorstwo Handlowe Tabit – produkcja makaronów Bartolini
 • Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna
 • Lotos – koleje
 • PHU Bentley – firma inżynieryjna
 • Klaster Logistyczno-Transportowy Północ – Południe

Odbyło się także spotkanie zaaranżowane przez partnerską dzielnicę Sopotu – Changning District z przedstawicielami chińskich linii lotniczych. Prezes Portu Lotniczego Gdańsk Tomasz Kloskowki zaprezentował potencjał lotniska. Rozmowy dotyczyły także perspektyw wykorzystania gdańskiego aeroportu dla ruchu charterowego oraz planów uruchomienia bezpośrednich połączeń.

– Praca nad ustanowieniem połączeń europejskich trwa kilka lat. Więcej czasu potrzeba do ustanowienia lotniczych połączeń międzykontynentalnych. Uznając, że kierunek wschodni to przyszłość rozwoju komunikacji lotniczej, od pewnego czasu prowadzimy rozmowy z najbliższymi sąsiadami z Rosji i Ukrainy. Wynikiem pertraktacji jest uruchomieniem połączenia do Iwano-Frankiwska, na którym operować będą ukraińskie linie lotnicze. Czas więc na dalsze perspektywiczne kroki i myślenie o Dalekim Wschodzie. Ustanowienie połączeń z Chinami to melodia przyszłości, ale zaczynamy inwestować nasz kapitał i wiedzę już teraz. Warto pamiętać, że takie połączenia obwarowane są umowami międzyrządowymi, więc ustanowienie ich to nie tylko prosta gra popytu i podaży, ale też polityka państwa – powiedział Tomasz Kloskowski, prezes Zarządu Portu Lotniczego Gdańsk.

Promocja kultury
W Konsulacie Generalnym Rzeczypospolitej Polskiej w Szanghaju, 19 maja 2016 r. odbyła się prezentacja książki autorstwa znanej chińskiej dziennikarki i pisarki Du Jing, „Gdańsk w barwach bursztynu". Publikacja, wydana przez jedno z największych i najstarszych wydawnictw China Book Press, trafi do księgarń w ostatnich dniach maja 2016 r. Du Jing jest niezwykle cenną ambasadorką kultury polskiej w Chinach – często odwiedza Polskę i jak sama mówi, to w Gdańsku jest jej polski dom. To jej druga książka o Polsce (pierwsza – „I, Cuture Poland" – została wydana w 2000 r.

Książka to pierwsza, niezwykle obszerna, bo ponad 600-stronicowa, monografia Gdańska, dedykowana chińskiemu czytelnikowi, która stanowi efekt miesięcznej wizyty pisarki w Gdańsku w 2014 r. Chińscy pisarze opisują świat przez pryzmat ludzi i historii, zatem w książce znajdziemy wywiady z najważniejszymi mieszkańcami Gdańska, m. in. Lechem Wałęsą, wywiady ze znawcami historii miasta, szefami najważniejszych instytucji kulturalnych i turystycznych w regionie. Ważnym elementem są także wywiady z młodymi Chińczykami studiującymi u nas, głównie na Akademii Muzycznej im S. Moniuszki, którzy mówią o swoim Gdańsku i wszystkich aspektach życia w nim. Oddzielny rozdział został poświęcony także ważnemu dla Chińczyków amuletowi Buddy – drugiemu najważniejszemu, po jadeicie, kamieniowi szlachetnemu – bursztynowi.

Na konferencję prasową przybyli dziennikarze z najważniejszych mediów codziennych, kulturalnych i podróżniczych: „Eastday", „Literary Report", „Article Reading Weekly", „Shanghai Life Weekly", „China Central Television Station Shanghai", „Shanghai Radio Television News Center", „Xinmin Weekly", „Shanghai Literary Gazette", „Shanghai Times", „Oriental Morning Post", „Xinmin Evening News", „Morning News", „Pudong New Area Paper", „Xinhua News Agency", „Chinese and Foreign News Agency", „Labor Report", „People's Daily", „News Agency Shanghai", „The Global Times", „Shanghai Daily", „Evening News", „Travel Times", „Reuters", „Eastday Web", „Liberation Daily", „Oriental Morning Post", „Surging News", „Life Weekly". Gościem honorowym konferencji prasowej była także znakomita chińska skrzypaczka Lina Yu. Artystka opowiedziała o towarzyszącym jej od lat zachwycie Polską i jej muzyką. Artystka jest między innymi członkiem jury Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego.

Koncerty Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot Wojciecha Rajskiego
Sopocka orkiestra trzykrotnie zaprezentowała się chińskiej publiczności. Muzycy, 16 maja wystąpili w Centrum Sztuki Biblioteki Narodowej w Pekinie. Koncert dla ponad 700 osób był elementem 16. Pekińskiego Festiwalu Sztuki. W Szanghaju orkiestra, wraz z solistą chińskim, pianistą Wang Yang, zdobywcą drugiego miejsca na konkursie chopinowskim w Hongkongu, wstąpiła dwa razy. Plenerowy koncert w parku ZhongShan przy pomiku Chopina i z udziałem władz partnerskiej dzielnicy Sopotu – Changning District miał miejsce 18 maja. Natomiast 20 maja sopocka orkiestra wystąpiła w Centrum Kultury i Sztuki w dzielnicy Changning. Wszystkie koncerty spotkały się z ogromnym aplauzem publiczności. Szczególnie, że poza utworami polskich i europejskich kompozytorów, orkiestra pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego wykonała kilka utworów chińskich, w tym dzieła kompozytora Zhou Longa, „Chińska pieśń ludowa".

Współpraca pomiędzy miastami
Oficjalne spotkanie odbyło się 17 maja 2016 r. Władze Szanghaju reprezentowane były przez Jiang Liang – pierwszego zastępcę przewodniczącego Ludowej Politycznej Rady Konsultatywnej Chin – Komisji Miasta Szanghaj (CPPCC). Rozmowa dotyczyła współpracy województwa pomorskiego i Szanghaju. Początkowo współpraca rozwijała się głównie w dziedzinie kultury i sportu, ale obecnie bardzo ważnym priorytetem współpracy jest gospodarka. Wynika to z dużego zainteresowania przedsiębiorców pomorskich rynkiem chińskim, a także z zainteresowania strony chińskiej możliwościami inwestowania na Pomorzu. Jednocześnie, obie strony odniosły się z uznaniem dla potencjału współpracy pomorsko-szanghajskiej w dziedzinie transportu i logistyki, rolnictwa i żywności, nauki i technologii oraz turystyki. 

Sopot – Changning District
Podczas oficjalnego spotkania z merem dzielnicy, strona chińska zaproponowała podniesienie statusu współpracy do rangi oficjalnej, rządowej. Główne pola współpracy to wzajemna promocja kulturalna i turystyczna oraz wymiana doświadczeń na szczeblu urzędników. Delegacja przedstawicieli dzielnicy będzie gościła w Sopocie od 30 czerwca do2 lipca 2016 r. Planowany jest także udział artystów chińskich w kolejnych edycjach festiwalu Sopot Classic.

Kartuzy – Kaili
Delegacja na czele z wicemarszałkiem Wiesławem Byczkowskim oraz delegacja Kartuz z burmistrzem Grzegorzem Gołuńskim w dniach 21–22 maja udała się do stolicy prowincji Guizhou – miasta Guiyang, gdzie przeprowadziła rozmowy z gubernatorem prowincji – Sun Zhigang. Delegacja odwiedziła też miasto Kaili, z którym Kartuzy w 2015 r. podpisały list intencyjny o współpracy. Delegacja odwiedziła także autonomiczną prefekturę Qiandongnan – obszar o największej liczbie mniejszości narodowych w całej Chińskiej Republice Ludowej (w szczególności Miao i Dong). Pomorska delegacja była podejmowana przez prefekta Feng Shiwen i burmistrza Kaili – Luo Jie. Efektem wizyty będzie czerwcowa rewizyta gubernatora wraz prefektem i burmistrzem na Pomorzu, podczas której zostanie podpisana umowa o współpracy miast partnerskich pomiędzy Kaili i Kartuzami. Główne tematy współpracy to kultura, dziedzictwo kulturowe oraz turystyka. 

 

Opr. BMG

view szablon artykułu