Aktualności

Pomorskie Sztormy. Nie tylko pociągi, czyli dworzec roku w Kartuzach

Dworzec w Kartuzach
Dworzec w Kartuzach. Fot. Aleksander Olszak

Jednym z infrastrukturalnych projektów nominowanych do Pomorskich Sztormów jest integracyjny dworzec w Kartuzach. Na podróżnych czekają tam nie tylko pociągi, ale i biblioteka. A sam budynek jest jednym z najpiękniejszych dworców na Pomorzu.

 

Głosowanie w plebiscycie Pomorskie Sztormy trwa do 18 marca 2019 r. Uroczysta gala i wręczenie laureatom statuetek 27 marca 2019 r. w Muzeum Emigracji w Gdyni.

 

Wyjątkowy dworzec

Trzeci w historii kartuskiej stacji budynek dworcowy jest najbardziej wyjątkowym. To jeden z najładniejszych dworców w województwie pomorskim. Dzięki swojemu niepowtarzalnemu charakterowi pięknie się komponuje z otoczeniem, bogatym w stare przedwojenne budynki mieszkalne. Wnętrze zaś zaskakuje nowoczesnością i przestrzennymi pomieszczeniami. Zmieniło się również otoczenie stacji. Powstały nowe chodniki i drogi rowerowe. Wyeksponowany został również pomnik poświęcony pamięci kartuskich kolejarzy, poległych w walce z faszyzmem.

 

Nie tylko pociągi

Kartuski dworzec to nie tylko miejsce oczekiwania na pociąg.  Na piętrze budynku działa biblioteka. Można tam wypożyczyć nie tylko książki, ale również skorzystać z szerokiej oferty multimediów. Oprócz biblioteki na dworcu działa punkt informacji turystycznej, gdzie turyści mogą dowiedzieć się wszystkiego o atrakcjach turystycznych ziemi kartuskiej. Zadbano również o przestrzeń handlowo-usługową.

 

Duża inwestycja

Łącznie w projekt przebudowy dworca w Kartuzach zainwestowanych zostało ok 15 mln zł. 9,8 mln zł pochodziło z unijnego dofinansowania. Co ważne projekt nie zakończył się wraz z otwarciem budynku dworca. Obok powstaje węzeł integracyjny oraz parkingi dla samochodów i rowerów. Dworzec w Kartuzach został również doceniony w konkursie na Dworzec Roku 2018. Otrzymał on nagrodę przyznawaną w głosowaniu internetowym. 

 

Pomorskie Sztormy

Jest to wspólne przedsięwzięcie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego oraz „Gazety Wyborczej". Statuetkami nagradzane są najlepsze inwestycje w infrastrukturę ale i te związane z działaniami społecznymi. Wyróżniane są wiodące najlepsze pomorskie firmy, jak i te które dopiero rozpoczynają swoja działalność. Honorowani są też sportowcy. Specjalną kategorią są EUROinspiracje, czyli projekty współfinansowane ze środków unijnych. Sztormy przyznawane są również w dziedzinie kultury. Nominacje w tej kategorii otrzymały: festiwal Francuskojęzyczny Literacki Sopot, Gdańskie Targi Książki, film „Kamerdyner", fresk "Niebo Polskie", otwarcie sceny Stara Apteka w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, widowisko Sopot'68Re_Make, spektakl Śmierć białej pończochy", spektakl „Trojanki", wystawa „Karol Śliwska Polskie projekty" oraz wystawa „W cieniu feminizmu".

view szablon artykułu

Aktualności