Aktualności

Pomorskie Sztormy. Kierowanie firmą spedycyjną albo wielką ciężarówką? Z takim wsparciem to łatwe

Pomorskie Stowarzyszenie Przewoźników Drogowych w Gdyni
Pomorskie Stowarzyszenie Przewoźników Drogowych w Gdyni. Fot. mat. prasowe

Prezentujemy kolejny projekt nominowany do Pomorskich Sztormów. Tym razem zapraszamy do Gdyni, gdzie Pomorskie Stowarzyszenie Przewoźników Drogowych szkoli nie tylko kierowców, ale i przyszłych właścicieli firm transportowych.

 

Głosowanie w plebiscycie Pomorskie Sztormy rozpoczęło się 1 marca 2019 r. Uroczysta gala i wręczenie laureatom statuetek odbędzie się 27 marca 2019 r. w Muzeum Emigracji w Gdyni. Głosować można na specjalnej stronie internetowej Pomorskich Sztormów.

 

Szkolimy kadry TSL

Na rynku pracy bardzo poszukiwani są obecnie kierowcy. Na zatrudnienie praktycznie „od zaraz" mogą liczyć zarówno kierowcy pojazdów ciężarowych, jak i autobusów komunikacji miejskiej. – Nasza oferta jest bardzo szeroka. Szkolimy w kategoriach C, C+E oraz D – mówi Ilona Miedzierska, kierownik projektów unijnych PSPD. Ale nie tylko przyszli kierowcy uczestniczą w kursach. – Prowadzimy również zajęcia z certyfikatów CPC, czyli poświadczenia kompetencji zawodowych. To oferta dla osób, które chcą zarządzać transportem – dodaje.

 

Teoria i praktyka

Kursy obejmują zarówno zajęcia praktyczne, jak i teoretyczne. – Uczymy praktycznie wszystkiego. Symulator jazdy pokazuje kursantom, że ich wyobrażenie o pracy kierowcy bardzo często różni się od prawdziwego – opowiada jeden z instruktorów nauki jazdy. Szkolenia teoretyczne obejmują kilkadziesiąt godzin nauki przepisów. W ofercie są również kursy specjalne np. przewozu towarów niebezpiecznych.

 

 

 

Około 400 kierowców

W ramach projektu kursanci mogą liczyć na sfinansowanie badań lekarskich oraz kosztów egzaminu państwowego w Pomorskim Ośrodku Ruchu Drogowego. – Oferujemy też komplet materiałów dydaktycznych. Łącznie projekt jest wart ponad 1,7 mln zł, a z Unii Europejskiej otrzymaliśmy prawie półtora miliona. Dzięki temu przeszkolić możemy około 400 osób – dodaje Ilona Miedzierska. Wśród kursantów są nie tylko panowie, ale i panie. – Pracowałam w firmie transportowej, ale za biurkiem. Zdecydowałam się jednak na kurs kategorii C. Dzięki bardzo dobremu przygotowaniu przez instruktorów egzamin może nie był formalnością, ale zdałam go bez problemów. I teraz zamiast za biurkiem mogę siąść za kierownicą ciężarówki – opowiada jedna z kursantek. 

 

Pomorskie Sztormy

Jest to wspólne przedsięwzięcie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego oraz „Gazety Wyborczej". Statuetkami nagradzane są najlepsze inwestycje w infrastrukturę ale i te związane z działaniami społecznymi. Wyróżniane są wiodące najlepsze pomorskie firmy, jak i te które dopiero rozpoczynają swoja działalność. Honorowani są też sportowcy. Specjalną kategorią są EUROinspiracje, czyli projekty współfinansowane ze środków unijnych. Sztormy przyznawane są również w dziedzinie kultury. Nominacje w tej kategorii otrzymały: festiwal Francuskojęzyczny Literacki Sopot, Gdańskie Targi Książki, film „Kamerdyner", fresk "Niebo Polskie", otwarcie sceny Stara Apteka w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, widowisko Sopot'68Re_Make, spektakl Śmierć białej pończochy", spektakl „Trojanki", wystawa „Karol Śliwska Polskie projekty" oraz wystawa „W cieniu feminizmu".

view szablon artykułu