Aktualności

Pomorskie szpitale symbolem jakości. „Jesteśmy w czołówce kraju” mówi Hanna Zych-Cisoń

Hanna Zych-Cisoń z Pomorską Nagrodą Jakości (wyróżnienie indywidualne)
Hanna Zych-Cisoń otrzymała Indywidualną Pomorską Nagrodą Jakości im. Prof. Romualda Kolmana. Fot. Aleksandra Chalińska

Złoty Laur Jakości Pomorskiej Nagrody Jakości otrzymał COPERNICUS Podmiot Leczniczy Sp. z o.o., a Srebrny trafił do Szpitala Specjalistycznego im. F. Ceynowy w Wejherowie. Po raz pierwszy kapituła konkursu przyznała też nagrodę indywidualną, którą zdobyła Hanna Zych-Cisoń. Wiceprzewodnicząca sejmiku województwa została doceniona za działalność na rzecz upowszechniania koncepcji zarządzania projakościowego w województwie pomorskim.

 

Pomorska Nagroda Jakości jest wręczana w kilku kategoriach: dla organizacji mikro, małych, średnich, dużych oraz publicznych. Przyzwana jest za zaangażowanie w zarządzanie jakością, oparte na idei ciągłego doskonalenia, innowacyjności i zrównoważonego rozwoju. Wyróżniane są organizacje, które dążą do osiągnięcia europejskiego poziomu. Gala rozdania prestiżowych nagród odbyła się 2 marca 2018 r. w Gdańsku

 

Jakość żywienia i obsługi

Jakość to spełnianie wymagań i oczekiwań klientów, a jednocześnie działanie, którego celem ma być poprawa efektywności działania organizacji lub firmy. W szpitalach to m.in. ciągłość leczenia i opieki, dostęp do świadczeń zdrowotnych, jakość żywienia, obsługi pacjentów, ich rodzin, a także standardy rozmów między personelem. O zachowanie norm dba zespół ds. jakości.

Prawie wszystkie szpitale marszałkowskie (poza Wojewódzkim Szpitalem Psychiatrycznym w Gdańsku) otrzymały najważniejsze w kraju certyfikaty wydawane przez Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia. – To powoduje, że jesteśmy w krajowej czołówce, jeśli chodzi o jakość ochrony zdrowia w szpitalach i liczbę jednostek, które ten certyfikat zdobyły – mówi Hanna Zych-Cisoń, wiceprzewodnicząca sejmiku województwa. – Podczas przekształceń szpitali i ich ekonomizacji, pracowaliśmy nad tym, by zachowana była jakość i na oszczędnościach nie stracili pacjenci. Jakość to m.in. dobre rękawiczki, które nie pękają podczas zabiegów, czy posiłki ustalane przez dietetyka. Wymagaliśmy od szpitali uzyskania certyfikatu i dążenia do europejskich standardów. Bank mleka czy wolontariat szpitalny to pomysły, które zostały docenione w tym plebiscycie  – wyjaśnia Zych-Cisoń.

Hanna Zych Cisoń, która w latach 2010-2016 z ramienia samorządu nadzorowała przekształcenia szpitali, została uhonorowana Indywidualną Nagrodą Jakości im. Prof. Romualda Kolmana. Nagroda ta została wręczona po raz pierwszy w historii konkursu. Przeznaczona jest dla osoby, która wyróżniła się działalnością na rzecz upowszechniania koncepcji zarządzania projakościowego w województwie pomorskim. – Ta nagroda jest dla mnie wyróżnieniem za kilka lat pracy nad jakością w pomorskich szpitalach. Przekształcenia robiliśmy z głową – mówi Hanna Zych-Cisoń. – Organizowaliśmy konferencje i spotkania o jakości. Nawiązaliśmy też współpracę z zagranicznymi instytucjami, które zajmują się jakością ochrony zdrowia. Dzięki temu udało się podnieść standard leczenia i jednocześnie oszczędzić –podkreśla Zych-Cisoń.

 

Wyróżnienia samorządowe

Nagrodę dodatkową, Wyróżnienie Marszałka Województwa Pomorskiego, otrzymał podczas gali Urząd Gminy Kolbudy. Gmina została doceniona za prężny rozwój, dobrej jakości usługi i ofertę dla mieszkańców. Natomiast Wyróżnienie Przewodniczącego Sejmiku Województwa Pomorskiego otrzymała Spółdzielnia Produkcyjno-Usługowa „Rodło" z Kwidzyna. Spółdzielnia wyznacza standardy obsługi, a także stale polepsza warunki pracy.

 

Pomorska Nagroda Jakości

W kapitule konkursowej Pomorskiej Nagrody Jakości są m.in. naukowcy z Uniwersytetu Gdańskiego, Politechniki Gdańskiej, Akademii Morskiej, a także przedstawiciele organizacji pracodawców, rozwoju przedsiębiorczości i urzędu marszałkowskiego województwa pomorskiego. Inicjatorem konkursu jest Pomorska Rada Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej w Gdańsku przy współorganizacji Polskiego Rejestru Statków. Konkurs integruje środowiska gospodarcze, samorządowe i naukowe, prezentując najlepsze idee modelu doskonałości wśród społeczeństwa. Wśród finalistów są duże firmy produkcyjne, urzędy, dom kultury, ale i spółdzielnie mieszkaniowe czy szkoły. Pełna lista laureatów dostępna jest na stronie Rady NOT w Gdańsku.

 

view szablon artykułu