Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/22161883-ee36-424c-bb4c-a2c7b17f8768.jpg Pomorskie porty polskim oknem na świat. Chcemy być kontenerowym liderem Morza Bałtyckiego

Pomorskie porty polskim oknem na świat. Chcemy być kontenerowym liderem Morza Bałtyckiego

Kontenerowiec w terminalu DCT w gdańskim porcie

Udział województwa pomorskiego w obrocie towarowym polskich portów stale rośnie. To zasługa nie tylko rozbudowywanej infrastruktury, ale także Strategii Rozwoju Województwa Pomorskiego.

 

W środę, 11 kwietnia w gdańskim AmberExpo rozpoczyna się Forum Transportu Intermodalnego Fracht 2018. Spotkania i debaty potrwają dwa dni. Zostanie również podpisany list intencyjny pomiędzy Zarządem Morskiego Portu Gdynia a Polskimi Kolejami Państwowymi SA w sprawie współpracy dla rozwoju terminali intermodalnych.

 

Porty kontenerami stoją

Współczesny transport towarów coraz bardziej opera się na ładunkach kontenerowych. W gdańskim terminalu kontenerowym DCT w 2017 roku przeładowanych zostało 1 593 751 TEU, czyli kontenerów o długości 20 stóp. Gdańsk wyprzedził już porty w Aarhus, Helsinkach czy Goteborgu. Dobry wynik zanotował też port w Gdyni.

 

Pomorski hub logistyczny

Pomorskie położone jest na skrzyżowaniu międzynarodowych szlaków transportowych takich jak korytarz Bałtyk-Adriatyk i Bałtyk-Morze Północne. Sprzyja to rozwojowi powierzchni magazynowej oraz przeładunkowej dla ładunków z całego świata. Dzięki temu w 2017 roku całkowita powierzchnia składowa na Pomorzu wyniosła około 400 tys. mkw. Jest to o ponad 100 tys. mkw więcej niż w 2016 r. Rozwijało się zarówno Pomorskie Centrum Inwestycyjne położone w rejonie terminalu DCT, a także mniejsze parki magazynowe.

 

Koleje i rzeki też są ważne

Dla transportu towarów z pomorskich portów ważna jest też rewitalizacja śródlądowych dróg wodnych. Dlatego samorząd województwa od dawna podejmuje działania na rzecz rewitalizacji polskiego odcinka międzynarodowych dróg wodnych E70 i E40. Obowiązek udrożnienia Wisły i Odry nakłada na Polskę konwencja AGN. Obecnie około 30 proc. kontenerów z gdańskiego portu wywożonych jest koleją. Podobne wyniki osiąga również port w Gdyni. Dzięki planowanym inwestycjom kolejowym, takim jak modernizacja torów i rozjazdów na obszarach portowych wywóz ładunków będzie szybszy i bezpieczniejszy.   

 

Spotkanie ekspertów

Forum Transportu Intermodalnego Fracht 2018 to już szósta edycja spotkania ekspertów z dziedziny transportu, przedstawicieli administracji, a także biznesu, firm logistycznych i transportowców. Wśród gości będą między innymi: prezesi portów w Gdyni i w Gdańsku, prezes Urzędy Transportu Kolejowego, dyrektor Centrum Unijnych Projektów Transportowych oraz przedstawiciele rządu. Stronę zagraniczną reprezentować będzie między innymi: ambasador nadzwyczajny i pełnomocny Kazachstanu w Polsce, przedstawiciele kolei krajów WNP oraz Iranu i zarządu portów w Szanghaju i Ningbo. Podczas paneli dyskusyjnych zaproszeni goście omówią ważne dla rozwoju międzynarodowego transportu towarowego zagadnienia. W tym roku poruszana będzie między innymi kwestia budowy szlaków komunikacyjnych pomiędzy Europą a Chinami, a także sprawy związane z regulacjami prawnymi dotyczącymi transportu kolejowego. Będzie również dyskusja na temat Centralnego Portu Komunikacyjnego. Zostaną też ogłoszone wyniki plebiscytu na liderów rozwoju branży transportowej w Polsce.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.