Aktualności

Pomorskie na targach „Freizeit” w Norymberdze

$image_alt
Fot. DRG

Targi odbywają się rokrocznie od 1968 r. i prezentuje się na nich około 750 wystawców z 12 krajów, na 60.000 mkw. powierzchni. Tegoroczna, 47 już edycja targów Czasu Wolnego, przyciągnęła ponad 94 tys. odwiedzających. Nasz region po raz pierwszy wziął udział w tym wydarzeniu, prezentując bogatą ofertę kulturalną, muzyczną i kulinarną.

Zapraszam na stoisko w hali 7, które mam nadzieję pokazuje dlaczego promujemy się hasłem Pomorskie pełnia życia – tymi słowy marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk wraz z ministrem spraw wewnętrznych, budownictwa i transportu Bawarii Joachimem Hermannem oraz przewodniczącym partnerskiego Okręgu Środkowej Frankonii Richardem Bartschem, dokonał oficjalnego otwarcia targów w dniu 18 marca, po którym nastąpiło przejście delegacji po hali targowej.

Targi Czasu Wolnego to impreza międzynarodowa. Nasz udział w niej  umożliwił promocję województwa pomorskiego jako miejsca do ciekawego wypoczynku z bogatą ofertą produktów tradycyjnych i rolnictwa ekologicznego. Pomorze  zostało zaproszone do udziału przez region partnerski – Środkową Frankonię, a do naszej dyspozycji było 500 mkw. powierzchni wystawienniczej, przestrzeń gastronomiczna o powierzchni 247 mkw. oraz scena. Stoisko miało trójstronny charakter – prezentowały się na nim trzy współpracujące od lat regiony – Pomorze, Środkowa Frankonia i Limousin. Nasz udział w targach był też dobrą okazją do uczczenia i podsumowania 15-lecia współpracy pomiędzy Pomorskim a Środkową Frankonią. – 60 proc. turystów zagranicznych województwa pomorskiego to Niemcy, stąd nasza obecność na Targach Freizeit w Norymberdze – tak o udziale województwa pomorskiego mówiła Krystyna Hartenberger-Pater – dyrektor Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.  Pomorze było reprezentowane przez liczną grupę reprezentujących sektory kultury, sztuki i turystyki.  Na Targach, pokazaliśmy bogatą ofertę turystyczną, kulturową, kulinaria z typowymi specjalnościami Pomorza. Goście mogli zapoznać się z programem pomorskich muzeów, sztuką ludową, bursztynem i rzemiosłem artystycznym.  Na stoisku województwa pomorskiego można było obejrzeć i kupić piękne tradycyjne hafty i koronki, obserwować pracę plecionkarza, garncarza czy rzeźbiarza podczas jego pracy, przyjrzeć się obróbce bursztynu czy przymierzyć strój legionisty rzymskiego. Pomorskie zaprezentowało się również jako raj dla miłośników aktywnego spędzania czasu – m.in. kajakarstwa.

 

Pomorskie może zachęcać w dużym stopniu do przyjazdu turystów z różnych stron świata i Europy, chociażby ze względu na różnorodność pomorskiej kuchni – powiedział  Kazimierz Sumisławski, zastępca dyrektora  Departamentu Środowiska i Rolnictwa. Dlatego integralną częścią  stoiska była restauracja Gospoda Pomorska, w której serwowane były specjały regionu Pomorza przygotowywane na miejscu przez pomorskich restauratorów,  a także scena, gdzie wystąpił zespół Zagan Acoustic. W Gospodzie Pomorskiej odwiedzający mogli skosztować, jak smakuje żur na gęsinie, gęś w sosie żurawinowym, pierogi z kaczką i okrasą, plince czy inne smakołyki

Na potrzeby targów została wykonana ulotka promująca produkty tradycyjne naszego regionu oraz reportaż pt „Pomorskie na targach Czasu Wolnego" zrealizowany przez TVP S.A. Oddział Gdańsk, który można zobaczyć tutaj: http://gdansk.tvp.pl/19442343/pomorskie-na-targach-czasu-wolnego

Wśród wystawców reprezentujących Pomorze znajdowały się hotele, restauracje pomorskie, Miasto Gdańsk,  Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, Centrum Kultury i Sportu w Pruszczu Gdańskim (Faktoria), Starostwo Powiatowe Kartuzy, portal e-kajaki.pl. Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna oraz agencje turystyczne przygotowały oferty, które ułatwiły odwiedzającym zaplanowanie wizyty na Pomorzu. Goście odwiedzający targi byli pod dużym wrażeniem różnorodności naszego województwa. Stoisko pomorskie cieszyło się dużym zainteresowaniem. – Województwo pomorskie jest takim regionem, w którym osoba w każdym wieku znajdzie coś dla siebie – zachęcał Richard Bartsch, prezydent Okręgu Środkowej Frankonii. 

Województwo pomorskie od lat realizuje wspólnie z gminami i instytucjami niezwykle wartościowe projekty współpracy dwustronnej i trójstronnej niemal w każdej dziedzinie życia: w zakresie kultury, gospodarki, spraw socjalnych, służby zdrowia, współpracy młodzieży, ochrony środowiska czy rolnictwa. Dzięki współpracy dwustronnej naszych regionów, rozwinęły się również partnerstwa pomiędzy naszymi gminami. Podczas pobytu na targach obchodziliśmy jubileusz 15-lecia współpracy z partnerskim regionem Środkowej Frankonii, z którym oficjalne porozumienie zostało podpisane 5 kwietnia 2000 r. Uroczystość odbyła się w miejscowości Stein, która z kolei jest partnerem miasta Puck. Pozostałe partnerstwa, które warto wymienić to: Przywidz-Burghaslach, Kolbudy-Uffenheim (gmina Kolbudy obecna była na targach), Żukowo-Wendelstein-St.Junien (współpraca trójstronna), Trąbki Wielkie-Uehlfeld.

 

DRG  

view szablon artykułu

Archiwum wiadomości

Kalendarz prac Zarządu i Sejmiku

Pod patronatem marszałka