Aktualności

Pomorskie na prezydenckich dożynkach w Spale

$image_alt

Podczas dożynek w Spale, które odbyły się w dniach 20-21 września z udziałem prezydenta RP Bronisława Komorowskiego oraz jego małżonki, przedstawiciele wszystkich województw Polski mieli okazję do promocji swoich regionów. Województwo pomorskie reprezentował członek zarządu Czesław Elzanowski.

Wydarzenie rozpoczęło się od zwiedzania Miasteczka Regionów i spotkania z marszałkami województw. Następnie odbyła się uroczystość zasadzenia "Dębu Wolności", upamiętniającego 25. rocznicę wyborów z 4 czerwca 1989 r. W południe w Kaplicy Polowej Armii Krajowej odprawiona została msza święta z udziałem pary prezydenckiej, w trakcie której poświęcone zostały wieńce dożynkowe. Po mszy odbył się główny ceremoniał dożynkowy prowadzony przez Zespół Pieśni i Tańca Łany z Poznania.

Fot. Archiwum UMWP

Prezydent z małżonką obejrzeli również ekspozycję przygotowaną przez samorząd województwa pomorskiego, zapoznali się z wyjątkową różnorodnością kulturową i kulinarną regionu. Na stoisku zaprezentowano produkty wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych, m.in. fefernuski, powislańską śliwkę w occie, onisiówkę oraz miody i przetwory z runa leśnego. Ekspozycji szczególnego uroku dodała piękna ceramika Neclów. Ponadto ogromne zainteresowanie wzbudził zespół regionalny "Burczybas" grą na ludowych instrumentach. Na pamiątkę odwiedzin prezydencka para otrzymała w darze kosze z produktami z naszego regionu.

Dożynkom towarzyszyły liczne wydarzenia, m.in. pokazy rzemiosła i rękodzieła, występy zespołów ludowych. 

view szablon artykułu

Archiwum wiadomości

Kalendarz prac Zarządu i Sejmiku

Pod patronatem marszałka