Aktualności

Pomorskie na Jarmarku – kulinaria, zioła, kwiaty i pszczoły

$image_alt
Fot. mat. prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego

Na Targu Węglowym w Gdańsku, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego przez cały Jarmark św. Dominika promuje podległe samorządowi województwa instytucje kultury, edukacji, zdrowia, ochrony środowiska, a także pomorskie kulinaria, turystykę i projekty unijne. Pierwszego dnia, w sobotę od 25 lipca 2015 r. można było m.in. posmakować specjałów kuchni kaszubskiej wzbogaconych ziołami i jadalnymi kwiatami , posłuchać zespołu regionalnego Bazuny z Żukowa, spróbować swoich sił w lepieniu naczyń z gliny, zobaczyć szklany ul i posmakować miodu.

W tym roku województwo pomorskie promuje się inaczej niż dotychczas. Podczas 23 dni Jarmarku św. Dominika będzie można bliżej poznać szeroki zakres wykonywanych zadań. W sobotę, 25 lipca, Departament Środowiska i Rolnictwa UMWP zaprosił na pokaz kulinarny „Dary Morza Bałtyckiego, czyli… kaszubski dzień od kuchni". Pokazy oraz degustacje składały się z 5 dań goszczących na stole w rybackiej chacie. Łosoś, flądra, dorsz, śledź, makrela, przyprawiane głównie pieprzem i solą oraz ziołami. Można było spróbować pasztetu z dorsza z kiszonym ogórkiem lub pomidorkiem koktajlowym, przepysznej zupy rybnej o wyrazistym, ale delikatnym smaku, śledzi z pulkami – potrawy z listy produktów tradycyjnych i innych morskich przystawek. Na deser natomiast zaserwowano tradycyjną kaszubską szpajzę, czyli krem jajeczny w nowej odsłonie – bez… jajek.

Podczas pokazów kulinarnych można było się dowiedzieć, jak przygotować tradycyjne dania rybne w nowoczesnej konwencji, na przykład zupę rybną z morskich obfitości, śledzia w różnych marynatach z sałatką z dzikich ziół albo coś na słodko – szpajzę, czyli przygotowywaną na Kaszubach cytrynową leguminę z konfiturą z dzikich róż. Nie zabrakło również nietuzinkowych przekąsek z wędlin wpisanych na pomorską listę produktów tradycyjnych, m.in. z kiełbas worszty, białej, metki i blutki, czyli salcesonu czarnego, podane z przetworami z runa leśnego, tj. żurawiną błotną, borówką, tarniną, podgrzybkiem, a nawet z zapomnianą już mirabelką. A wszystko to podane na chlebie żytnim na ziemniakach. Słodką atrakcją był również mus truskawkowy kremowe malene, przygotowany według dawnej receptury z truskawki odmiany Senga sengana, która charakteryzuje się dużą zawartością cukru. Truskawka kaszubska jest wpisana do rejestru unijnego, będąc w ten sposób pomorskim produktem regionalnym w systemie UE.

Wszystkie potrawy były przepyszne, ale radowały nie tylko podniebienia. Były również ucztą dla oczu, a to za sprawą Ogrodnictwa Lawenda z Gdańska i Zofii Zienkiewicz. Zupełnie inaczej smakowały kanapki pastą z dorsza przybrane kwiatami begonii, ogórecznika czy lilii.

Dużym zainteresowaniem dużych i małych cieszył się szklany ul Pomorskiego Centrum Pszczelarstwa w Lubaniu k. Kościerzyny. Pasieka w Lubaniu to pierwsza tego typu placówka w regionie. Należące do Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Pomorskie Centrum Pszczelarstwa pełni funkcje szkoleniowo-edukacyjne oraz doradcze. Oprócz widoku pracowitych pszczół, można było poznać smaki miodu z różnych kwiatów, dowiedzieć się wielu ciekawych informacji o roślinach przyjaznych zapylaczom.

Duże zainteresowanie wzbudzała Zagroda Edukacyjna U Garncarza Szyszki z Polnicy (Człuchów). I dzieci, i dorośli chcieli spróbować swoich sił w lepieniu garnków. Efekty ich pracy, pod czujnym okiem garncarza, były naprawdę zadziwiające.

Panie z Kółka Rolniczego Koła Gospodyń Wiejskich w Nowym Klinczu k. Kościerzyny, nie dość, że zaśpiewały tradycyjne piosenki kaszubskie i współczesne, to jeszcze częstowały odwiedzających specjałami tradycyjnej kuchni kaszubskiej.

O oprawę muzyczną zadbał natomiast Regionalny Zespół Pieśni i Tańca Bazuny im. A. Tomaczkowskiego z Żukowa. Muzyka, skoczne rytmy kaszubskich melodii przyciągnęły wielu odwiedzających, dla których przeszkodą nie był nawet deszcz, który tego dnia gęsto i często padał.

O zieloną oprawę naszego stanowiska zadbały Lasy Państwowe. Trochę lasu zawitało do miasta, zrobiło się zielono. Pomimo niesprzyjającej pogody, mieszkańcy i turyści licznie odwiedzali nasze stanowisko, zajrzał do nas nawet marszałek Bogdan Borusewicz.

Fot. mat. prasowe UMWP i PODR

Opr. BMG

view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości

Aktualności