Aktualności

Pomorskie dla Zdrowia w Sopocie. Zbadano 550 pacjentów. Najwięcej miało za wysoki cholesterol i nadwagę

Stoisko Pomorskiego dla Zdrowia w Sopocie
Stoisko Pomorskiego dla Zdrowia w Sopocie. Fot. Aleksandra Chalińska

W Sopocie można było zmierzyć ciśnienie tętnicze i cholesterol, oznaczyć poziom cukru, a także zbadać krew w celu wykrycia przeciwciał anty – HCV. Dermatolodzy i fizjoterapeuci udzielali bezpłatnych porad. W sumie przebadano 550 osób, u 119 pacjentów wykryto m.in niepokojące i wymagające dalszej diagnostyki zmiany dermatologiczne.

 

Pomorskie dla Zdrowia na Placu Zdrojowym w Sopocie odbywało się w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich. W miasteczku namiotowym poza zdobyciem informacji o funduszach europejskich, można było skorzystać z badań i konsultacji medycznych. Udzielali ich specjaliści z Pomorskiego Centrum Reumatologicznego, Szpitali Pomorskich i Copernicusa PL.

 

U 22 proc. pacjentów wykryto odchylenia od normy

W ciągu pięciu godzin specjaliści zbadali 550 osób. Personel pielęgniarski wykonał 421 badań. Najwięcej chętnych sprawdziło poziom cholesterolu (70 osób), aż u 31 osób wynik odbiegał od normy. Pacjenci badali też poziom cukru we krwi (69 osób). Co pocieszające, tylko dwie osoby miały niepokojący wynik. Ciśnienie tętnicze zbadało 55 pacjentów, 21 z nich miało nieprawidłowy wynik. Najgorzej było z masą ciała. Na 50 przebadanych, 24 miało zbyt wysoki wskaźnik BMI. Natomiast z 50 przebadanych na WZW typu C, u nikogo nie wykryto wirusa.

Z porad specjalistów skorzystało 129 chętnych. Największym powodzeniem cieszyły się porady fizjoterapeutyczne – skorzystało z nich 78 osób, u 35 z nich wykryto nieprawidłowości wymagające dalszej diagnostyki. Chętnych nie brakowało też podczas oceny znamion występujących na skórze przez dermatologów. W ten sposób zbadano 51 pacjentów, u 6 stwierdzono nietypowe zmiany. Wielu chętnych skorzystało też z zabiegów fizjoterapeutycznych takich jak krioterapia miejscowa (62 pacjentów) i naświetlanie lampą bioptron (25 pacjentów). Masażowi poddało się 40 osób.

view szablon artykułu