Aktualności

Pomorskie Centrum Traumatologii w Gdańsku – większe i nowocześniejsze

$image_alt
Fot. Sławomir Lewandowski

Dzięki zakończonej inwestycji, szpital z powodzeniem może teraz konkurować z najlepszymi ośrodkami w Europie pod względem wyposażenia i warunków udzielania świadczeń medycznych.

Dwa nowe budynki mają łączną powierzchnię ponad 11,5 tys. mkw. W jednym (budynek nr 8, powierzchnia użytkowa 5998 mkw.) znajdują się: centralna sterylizatornia, oddziały intensywnej terapii dla dzieci i dorosłych oraz dwa bloki operacyjne (razem 10 sal). W drugim (tzw. budynek KS, powierzchnia użytkowa 5561 mkw.) umieszczono laboratorium histologii i cytologii, pracownie endoskopowe i gastroenterologiczne dla dzieci i dorosłych, oddziały ortopedii, neurochirurgii i chirurgii ogólnej. 

Łącznie w obu obiektach znajduje się 140 łóżek. W salach operacyjnych planuje się wykonywanie ok. 11,5 tys. zabiegów chirurgicznych rocznie. 

– Mamy nowoczesny szpital urazowy w centrum Gdańska, który śmiało mógłby konkurować z najlepszymi ośrodkami w Europie – mówił podczas otwarcia marszałek województwa Mieczysław Struk. – Samorząd wojewódzki przejął inwestycję w 1999 roku, po dordze mieliśmy kłopoty z wykonawcami. Na szczęście dotarliśmy do finału, obiekt ten wreszcie będzie służył pacjentom – dodał marszałek Struk.

Inwestycja została sfinansowana z budżetu województwa pomorskiego Wartość robót budowlanych wyniosła łącznie około 104 mln zł, natomiast wartość sprzętu i aparatury medycznej – niemal 69,5 mln zł.

Koncepcja budowy Pomorskiego Centrum Traumatologii w Gdańsku powstała w 1994 roku po doświadczeniach związanych z masowymi  katastrofami, do których doszło w Gdańsku (pożar hali Stoczni Gdańskiej, zawalenie się wieżowca w wyniku wybuchu gazu). Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Mikołaja Kopernika przyjął wówczas najwięcej poszkodowanych. Analiza tych tragedii pokazała, że w województwie gdańskim nie ma szpitala, który spełniałby warunki do kompleksowego udzielania świadczeń zdrowotnych pacjentom z wielonarządowymi urazami, jakie najczęściej występują w czasie wypadków masowych. Wpływ na decyzję o budowie centrum traumatologicznego na bazie Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Gdańsku miała również bliska lokalizacja portu lotniczego, rafinerii i kilku stoczni.

Wraz z decyzją o konieczności budowy centrum traumatologicznego podjęto działania o jego wpisanie na tzw. listę inwestycji centralnych. Doszło do tego w roku 1997. Z dniem 1 stycznia 1999 roku realizację zadanie „Budowa Centrum Traumatologii w Gdańsku" przejął nowo utworzony samorząd województwa pomorskiego.

                                                                                                                                                     Ludmiła Jezierska

view szablon artykułu

Archiwum wiadomości

Kalendarz prac Zarządu i Sejmiku

Pod patronatem marszałka