Aktualności

Pomorskie Centrum Traumatologii – spółką z o.o.

$image_alt
Fot. Arkadiusz Stawiński

Wicemarszałkowie Hanna Zych-Cisoń i Ryszard Świlski 20 września 2013 r. podpisali notarialnie akt przekształcenia Pomorskiego Centrum Traumatologii w Gdańsku w spółkę z o.o. ze 100-procentowym udziałem samorządu województwa pomorskiego. Szpital przyjmie nazwę COPERNICUS Podmiot Leczniczy Sp. z o.o.

Prezesem został Dariusz Kostrzewa, dotychczasowy dyrektor Pomorskiego Centrum Traumatologii w Gdańsku. Kapitał zakładowy nowej spółki wynosi 150 mln zł. Spółka rozpocznie działalność z dniem wpisu do KRS. To kolejna – siódma już przekształcona placówka zdrowotna ze 100-procentowym udziałem samorządu województwa pomorskiego. Jeszcze w tym roku przekształcenie czeka szpitale na gdańskiej Zaspie oraz w Wejherowie.
 
Przekształcenie Copernicusa w spółkę ma na celu przede wszystkim obniżenie zobowiązań placówki poprzez przejęcie przez samorząd województwa pomorskiego zobowiązań w wysokości blisko 13 mln zł, które SWP odzyska w formie dotacji celowej z budżetu państwa. Ponadto dzięki tej zmianie można rozszerzyć zakres udzielanych świadczeń zdrowotnych poza kontraktem NFZ, tj. komercyjnych usług medycznych (m.in. urologia, okulistyka, chirurgia plastyczna). Możliwy będzie również większy udział szpitala w rynku świadczeń zdrowotnych i bardziej elastyczna reakcja na potrzeby społeczne w zakresie ochrony zdrowia.
 
– W najbliższym czasie spółka zostanie wpisana do KRS, a następnie, po wysłaniu całej dokumentacji, będziemy czekać na decyzję Ministerstwa Zdrowia o przyznaniu dotacji na spłatę zobowiązań z budżetu państwa – mówi wicemarszałekHanna Zych-Cisoń. – Mam nadzieję, że tak jak i w pozostałych przypadkach, uda się sprawnie przeprowadzić tę procedurę.
 

Małgorzata Pisarewicz

view szablon artykułu

Archiwum wiadomości

Kalendarz prac Zarządu i Sejmiku

Pod patronatem marszałka