Fot. Gazeta Wyborcza

Pomorskie borowiki suszone w śmietanie

Uwagi:
Pomorze to jeden z najbardziej grzybodajnych regionów w Polsce. Lasy dostarczają wielu odmian grzybów, które przyrządzano w kuchni pomorskiej na różne sposoby: marynowano w occie, duszono, gotowano, smażono, przyrządzano zupy, nadzienia do pierogów…
Do najszlachetniejszych grzybów zaliczano prawdziwki – borowiki, rydze i kurki. Pozostałe grzyby zbierano rzadko, bo tych prawdziwych znajdowano całe kosze. W „Bedekerze kaszubskim" (1978) znajdujemy stwierdzenie: Ziemia je u nôs lichô, abë te grzëbë nóm Pón Bóg dôł oraz drugie: Rëbë i grzëbë to tak cos je dlô Kaszëbë.
Większość grzybów przeznaczano do suszenia lub do codziennego spożycia. Suszone grzyby wykorzystywano w kuchni przez cały rok. Borowiki – niezastąpione w swym aromacie i smaku – chętnie wykorzystywane były przez gospodynie do przygotowywania potraw odświętnych. Były dodatkiem do mięs i wędlin, podawano je w postaci zup (najlepsze właśnie z borowikowego suszu), polewek (z dodatkiem ziemniaków), dań głównych. Ze świeżych i suszonych sporządzano potrawy wzbogacane smakiem wiejskiej śmietany i przypraw.
Na liście produktów tradycyjnych województwa pomorskiego od 1 grudnia 2008 r.


Trudność: Prosty