Aktualności

Pomorski Jarmark Wielkanocny w Gdańsku!

$image_alt
Fot. Sławomir Lewandowski

23 marca warto było znaleźć czas i wybrać się na Pomorski Jarmark Wielkanocny. W pawilonie wystawienniczym na Targu Węglowym w Gdańsku prezentowane były wielkanocne dania i produkty przygotowane według tradycyjnych receptur przez panie z kół gospodyń wiejskich, które kontynuują tradycje wiejskie oraz popularyzują dziedzictwo kulinarne województwa pomorskiego.

Dla mieszkańców Trójmiasta była to niepowtarzalna okazja do poznania smaków kuchni Kaszub, Kociewia, Powiśla i Żuław. Na świątecznie przystrojonych stołach królowały przede wszystkim słodkości – wielkanocne baby, mazurki i serniki, ale nie zabrakło też pieczonej szynki, pasztetu, a nawet świątecznego żurku. 

Odwiedzający Pomorski Jarmark Wielkanocny mogli przekonać się, jak prężnie działają i jak mocno są zaangażowane pomorskie KGW w kultywowanie tradycji regionalnych oraz przekazywanie dawnych obyczajów kolejnym pokoleniom. Była to również wyjątkowa okazja do nabycia specjałów na stół wielkanocny, mi. in. bab, baranków, mazurków, kraszanek, wędlin oraz wszelkiego rodzaju mięs. Nie zabrakło także pięknych ozdób stołu wielkanocnego – kolorowych palm, wiosennych kwiatów i innych dekoracji świątecznych. Nabyte wypieki i wyroby z pewnością zostaną wykorzystane w Wielką Sobotę podczas święcenia pokarmów jako wyposażenie koszyczka wielkanocnego. 

Podczas sobotniego jarmarku nie zabrakło też atrakcji dla najmłodszych. Specjalnie dla nich przygotowano Konkurs na Najładniejszą Pisankę Wielkanocną. Wraz z dziećmi pisanki malowali marszałkowie Mieczysław Struk i Hanna Zych-Cisoń. Marszałek wraz ze znanym artystą estradowym i satyrykiem Pawłem Konjo Konnakiem poprowadził także atrakcyjne gry i zabawy dla młodszych uczestników spotkania. Na zwycięzców czekały atrakcyjne nagrody. 

Podczas oglądania dekoracji świątecznych i degustacji wielkanocnych specjałów kuchni pomorskiej przygrywały zespoły ludowe. Muzycznie i tanecznie uatrakcyjniły sobotnie spotkanie: Zespół Pieśni i Tańca „Kaszuby" z Wiela, Regionalny zespół Pieśni i Tańca „Bazuny" im. Aleksandra Tomaczkowskiego z Żukowa i Regionalny Zespół „Kapela Kazimierza" z Borzestowskiej Huty. 

Pomorski Jarmark Wielkanocny był organizowany w ramach Planu działania Sekretariatu Regionalnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich dla Województwa Pomorskiego na lata 2012-2013. Wykonawcą imprezy był Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego. Przedsięwzięcie było współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach III Schematu Pomocy Technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. 

 

Malgorzata Pisarewicz 

view szablon artykułu

Archiwum wiadomości

Kalendarz prac Zarządu i Sejmiku

Pod patronatem marszałka