Aktualności

Pomorski Jarmark Wielkanocny w Gdańsku

$image_alt

Z inicjatywy władz województwa pomorskiego odbył się Pomorski Jarmark Wielkanocny. W pawilonie, który stanął na Targu Węglowym w Gdańsku, można było poczuć wielkanocny klimat i smak tradycyjnych potraw kuchni pomorskiej. Gospodarzem była wicemarszałek Hanna Zych-Cisoń, zaś wśród gości znaleźli się m.in. marszałek senatu RP Bogdan Borusewicz i poseł do Parlamentu Europejskiego Jan Kozłowski.

Dzień przed niedzielą palmową to idealny moment na spotkanie z tradycją i kulturą Pomorza. Panie z kół gospodyń wiejskich z terenu całego województwa, dbając o dziedzictwo kulinarne regionu, przywiozły do Gdańska specjały, które serwują swoim gościom na świątecznych stołach. Były to wielkanocne dania przygotowane według dawnych receptur charakterystyczne dla subregionów: Kaszub, Kociewia, Żuław Gdańskich, tj. baby, mazurki, serniki, kraszanki, wędliny, pasztety, śledziki a nawet niezbędne dodatki do mięs: własnoręcznie starty chrzan lub żurawina zebrana latem w borach tucholskich. Swoim smakiem i naturalnością zachwyciły wiejskie jaja, masło, twaróg pozwalające przygotować smaczne potrawy w domu. Na stoiskach pojawiły się też miody z rodzinnej pasieki Patalasów czy produkty nabiału Spółdzielni Mleczarskiej ze Skarszew produkującej nieprzerwanie od 117 lat z mleka gospodarstw rolniczych Kociewia i Kaszub. Nabyte podczas jarmarku wypieki i wyroby doskonale spełnią rolę pokarmów wkładanych do koszyczka wielkanocnego święconego w Wielką Sobotę. 

Fot. Karolina Nowik-Malcharek
Fot. Karolina Nowik-Malcharek 

Nie zabrakło także pięknych ozdób do dekorowania stołu wielkanocnego. Kontynuując tradycje regionalne przekazywane z pokolenia na pokolenie wystawcy zaprezentowali kolorowe palmy, wiosenne kwiaty, stroiki, koszyczki. Były także dekoracje świąteczne ze szkła lub filcu wykonane różnymi technikami w odważnym i nowoczesnym stylu. 

Atmosferę świąt Wielkiej Nocy, lokalnych obrzędów, zwyczajów, w tym również kulinarnych wywodzących się z historii Pomorza zapewniły przedstawicielki Muzeum Narodowego w Gdańsku. Pani Barbara Maciejewska w prelekcji na temat symboliki wielkanocnego stołu opowiedziała o tym jak żegna się potrawy spożywane w Wielkim Poście tzw. pogrzeb żuru i śledzia. Zwyczaj dyngusa jako element wiosennej magii wody i zielonej gałązki oraz inne wielkopostne rytuały zaprezentowała z kolei pani Ewa Gilewska. 

Fot. Karolina Nowik-Malcharek
Fot. Karolina Nowik-Malcharek 

Organizatorzy nie zapomnieli o najmłodszych uczestnikach jarmarku i przygotowali warsztaty dla dzieci z malowania farbami świątecznych pisanek oraz gipsowych zwierzątek: zajączków i kogutów, które przeprowadziła animatorka kultury kaszubskiej pani Bożena Kupper. Swoją aktywność twórczą można było sprawdzić podczas zajęć manualnych z zakresu papieroplastyki z panią Janiną Garbowską. Wieloletnia instruktorka rękodzieła ludowego i wielkanocnych rekwizytów obrzędowych uczyła wszystkich chętnych wyrobu wielkanocnych palm z bibuły. Był też pokaz wyplatania palm przy użyciu gałązek brzozy bukszpanu i bazi. Znany artysta estradowy i satyryk Paweł Konjo Konnak rozbawił publiczność i przeprowadzi atrakcyjne zabawy i konkursy. Muzyczną oprawę imprezy zapewniły zespoły ludowe: Kociewski Zespół Regionalny "Burczybas" z Gniewu, Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Bazuny" im. Aleksandra Tomaczkowskiego z Żukowa, Zespół „Czerninianki" z Czernina, Zespół Pieśni i Tańca Gminy Pruszcz Gdański "Jagódki" i Zespół Regionalny „Krôsniăta" z Kartuz. 

Pomorski Jarmark Wielkanocny organizowany był w ramach Planu działania Sekretariatu Regionalnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich dla Województwa Pomorskiego na lata 2014-2015. Przedsięwzięcie było współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach III Schematu Pomocy Technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

view szablon artykułu

Archiwum wiadomości

Kalendarz prac Zarządu i Sejmiku

Pod patronatem marszałka