Aktualności

Pomorska Noc Matematyki

$image_alt
Fot. mat. prasowe DES UMWP

Pomorska Noc Matematyki, która poprzedza przypadający 14 marca Dzień Liczby π, będzie miała miejsce w nocy z 13 na 14 marca 2015 r. Liczne atrakcje przygotowały trójmiejskie uczelnie: w harmonogramie Uniwersytetu Gdańskiego znalazły się m.in. gra miejska „Dzień z życia matematyka", wykłady, warsztaty i mecz matematyczny, Akademia Pomorska w Słupsku proponuje konkursy z nagrodami oraz prezentacje wierszy poświęconych liczbie π, a Politechnika Gdańska organizuje nocowanie w szkołach, wykłady i projekcje filmów o matematyce.

W  formacie amerykańskim Dzień Liczby π zapisuje się jako 3/14/15 – co czyni tę noc jeszcze bardziej wyjątkową w tym roku, gdyż daje to układ aż 5 pierwszych cyfr liczby Pi. Na 13 i 14 marca zaplanowano wiele atrakcji na terenie całego województwa pomorskiego. Wydarzenia skierowane są do wszystkich mieszkańców, poczynając od najmłodszych aż po osoby starsze. Pomorska Noc Matematyki i Dzień Liczby Pi odbywać się będą na terenie szkół wyższych: Uniwersytetu Gdańskiego, Politechniki Gdańskiej, Akademii Pomorskiej w Słupsku, lokalnych centrów nauczania kreatywnego w każdym powiecie, szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, bibliotek oraz na terenie Centrum Hewelianum i Centrum Nauki Experyment w Gdyni. Wstęp na każde wydarzenie jest bezpłatny. Organizatorzy proponują wiele konkursów, m.in. gry i zabawy, pokazy filmowe, zabawy logiczne, terenowe, turnieje matematyczne, wystawy oraz matematyczne poczęstunki.

W Centrum Hewelianum w Gdańsku będzie można bezpłatnie zwiedzić interaktywną wystawę „Łamigłowka", w programie jest również rozdawanie certyfikatów  Pi-specjalisty oraz gry logiczne i strategiczne. W Centrum Nauki Experyment w Gdyni „Pi razy x", czyli zabawa z matematyką – w ramach obchodów zostaną zaanimowane eksponaty na wystawie – jak „brzmi" liczba π wygrywana na soplach lądolodu? Jak „wygląda" zapisana w systemie binarnym?

Ponadto, mnóstwo atrakcji czeka na wszystkich zainteresowanych w całym województwie, organizowanych w ramach Nocy Matematyki.

Zobacz:

Opr. BMG

view szablon artykułu