Aktualności

Pomorska misja gospodarcza do Chin

$image_alt
Fot. UM Gdańsk

W Pekinie, podczas wizyty przedsiębiorców i samorządowców z Pomorza w Chinach, zostało otwarte biuro „Pomorskie w Chinach". Jego zadaniem będzie udzielanie pomocy polskim przedsiębiorcom działającym na rynku chińskim oraz obywatelom Państwa Środka chcącym wejść na polski rynek.

Celem kilkudniowej wizyty jest określenie możliwościach współpracy gospodarczej między obydwoma krajami. Misji, organizowanej przez Agencję Rozwoju Pomorza, przewodzą: marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, prezydent Sopotu Jacek Karnowski i wiceprezydent Gdyni Bogusław Stasiak. Biorą w niej udział przedstawiciele pomorskich firm z sektora MŚP, których działalność związana jest m.in. z transportem, logistyką, elektroniką i informatyką, biofarmaceutyką, produkcją aparatury i sprzętu medycznego, poligrafią, produkcją jachtów, produkcją sprzętów gospodarstwa domowego. Firmy do udziału w misji zostały wyłonione w drodze konkursu.
 
– Celem wizyty jest przedstawienie województwa pomorskiego jako regionu przyjaznego dla przedsiębiorców oraz wypromowanie pomorskich firm z sektora MŚP na rynku chińskim  – mówi marszałek Mieczysław Struk. – Liczymy na to, że ta misja zaowocuje rozszerzeniem lub nawiązaniem nowych kontaktów handlowo-gospodarczych z partnerami chińskimi, które w dalszej konsekwencji pozytywnie wpłyną na rozwój naszego regionu. Jest także duża szansa na zawarcie już podczas naszej wizyty realnych umów pomiędzy pomorskimi firmami a chińskimi kontrahentami.
 
14 października marszałek Struk wraz z prezydentami Adamowiczem i Stasiakiem, w obecności ambasadora RP w Chinach Tadeusza Chomickiego, dokonali uroczystego otwarcia biura „Pomorskie w Chinach". Nasze województwo jest pierwszym regionem w Polsce, który ma swoje stałe przedstawicielstwo w ChRL. Głównym zadaniem pracowników biura będzie udzielanie pomocy pomorskim przedsiębiorcom w prowadzeniu interesów w Chinach oraz chińskim firmom w wejściu na polski rynek.
 
W trakcie wizyty uczestnicy misji wezmą udział w największym wydarzeniu branży logistycznej w Azji: VIII Międzynarodowych Targach Logistyczno-Transportowych w Shenzhen.  Organizatorzy spodziewają się ok. 1200 wystawców z ponad 30 krajów oraz blisko 80 tysięcy uczestników z ponad 60 państw i regionów.  Ważnym elementem misji jest także wizyta w Zhuhai,  w Strefie Rozwoju Przemysłu Nowych i Zaawansowanych Technologii, która m.in. integruje kształcenie, prace badawcze oraz produkcję. Obszar ten funkcjonuje dzięki wsparciu renomowanych szkół wyższych, a główny przedmiot działalności stanowi w nim produkcja oprogramowania oraz układów scalonych. Na terenie korytarza znajdują się kampusy i oddziały czterech uczelni, a także przedsiębiorstwa, m.in. Kingsoft Software, Giant Interactive Group, Actions Semiconductor i ponad 10 przedsiębiorstw notowanych na giełdzie.
 
Wysłannicy z Pomorza spotkają się z przedstawicielami Strefy Ekonomicznej Portu Gaolan w Zhuhai.Dzięki wykorzystaniu infrastruktury komunikacyjnej – portu głębokowodnego Gaolan, linii kolejowej łączącej Guangzhou i Zhuhai oraz autostrady portu Gaolan – w strefie rozwijają się głównie: produkcja sprzętu dla inżynierii morskiej, przemysł ciężki i chemiczny, branża energii przyjaznej dla środowiska naturalnego oraz logistyka dla nowoczesnych portów. Na obszarze strefy zainwestowały przedsiębiorstwa z rankingu 500 największych firm na świecie i duże firmy chińskie, m.in. British Petroleum, brytyjsko-holenderski Shell, Hutchison Whampoa z Hongkongu, China State Shipbuilding Corporation, China National Petroleum Corporation, China National Offshore Oil Corporation, Sinochem oraz Cosco.
 
Na zakończenie misji planowane jest spotkanie z przedstawicielami The Hongkong General Chamber of Commerce – Izby Przemysłowej Hongkongu. Marszałek Mieczysław Struk oraz prezydenci miast spotkają się również z Gregorym So Kam-leungiem, sekretarzem ds. handlu i rozwoju ekonomicznego.

view szablon artykułu

Archiwum wiadomości

Kalendarz prac Zarządu i Sejmiku

Pod patronatem marszałka