Aktualności

Pomoc prawna dla poszkodowanych w nawałnicy. Radcy prawni odpowiedzieli na apel marszałka

Monika Smugła-Rusiecka, radca prawny Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego
Monika Smugła-Rusiecka, radca prawny Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Fot. Natalia Kłopotek-Główczewska

Radcowie prawni będą za darmo udzielać pomocy poszkodowanym w nawałnicy mieszkańcom Pomorza. Okręgowa Izba Radców Prawnych w Gdańsku (OIRP) w odpowiedzi na apel marszałka rozszerzy swoją akcję bezpłatnej pomocy prawnej o powiaty chojnicki, kościerski, bytowski, kartuski i kwidzyński.

 

Akcja „Niebieski Parasol Radcy Prawnego" będzie się odbywać w sierpniu i wrześniu 2017 r.

 

Gminy wyznaczą koordynatorów

OIRP zwróciła się do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego w Gdańsku z prośbą o pomoc w wyborze konkretnych miejscowości, w których potrzebna jest pomoc prawna dla poszkodowanych przez nawałnice. – Naszym zadaniem będzie zadbanie, aby gminy wyznaczyły osoby do koordynowania akcją informacyjną na miejscu oraz wskazały miejsca, w których udzielane byłyby porady prawne – mówi Monika Smugła-Rusiecka, radca prawny z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. – Ważne jest to, by gminy  zorientowały się jakich informacji będą potrzebowali poszkodowani, tak by radcowie prawni mogli się odpowiednio przygotować. Już dziś zakładamy, że mieszkańcy będą potrzebowali pomocy dotyczącej zasiłków, prawa budowlanego czy odszkodowań. Trzeba też na miejscu poinformować o możliwości i terminie otrzymania pomocy prawnej i tym mieliby zająć się koordynatorzy wyznaczeni przez poszczególne gminy – dodaje Smugła-Rusiecka.

 

Odpowiedź na apel marszałka

Okręgowa Izba Radców Prawnych oferuje pomoc w ramach akcji „Niebieski Parasol Radcy Prawnego", która została zaplanowana już wcześniej w powiatach starogardzkim, gdańskim, wejherowskim, kartuskim, w Gdyni i Gdańsku. Jednak po sierpniowych nawałnicach chcą rozszerzyć akcję pomocową o powiat chojnicki, kościerski, bytowski, kartuski i kwidzyński, a konkretnie o miejscowości, w których wichura spowodowała największe straty materialne. Pomoc z OIRP jest odpowiedzią na apel do przedsiębiorców i pracodawców, który marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk skierował kilka dni po tragicznej w skutkach wichurze na Pomorzu.

 

view szablon artykułu