Aktualności

Poszkodowanym pomaga cała Polska. Tysiące osób odpowiedziało na apel marszałka

zebranie sztabu kryzysowego powołanego przez marszałka województwa pomorskiego
zebranie sztabu kryzysowego powołanego przez marszałka województwa pomorskiego. Fot. Natalia Kłopotek-Główczewska

Tysiące telefonów od przedsiębiorców i zwykłych ludzi, setki e-mailów z ofertą pomocy. I jedno najczęściej pojawiajcie się zdanie „chcemy pomóc". Tak można podsumować działanie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego w koordynowaniu pomocą napływającą z całej Polski do osób poszkodowanych po nawałnicy.

 

Informacje o aktualnych potrzebach gmin, które ucierpiały w nawałnicy umieszczamy na specjalnej mapie potrzeb pod adresem: www.pomorskie.eu/pomagamy

 

Pomagają przedsiębiorcy i zwykli ludzi

– 400 tysięcy złotych zadeklarowały władze Szczecina, firma budowlana z Pomorza jest gotowa postawić nowy dom poszkodowanej rodzinie – takich deklaracji jest coraz więcej mówi marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. – Chcę podziękować samorządom, przedsiębiorcom i osobom prywatnym, którzy odpowiedzieli na apel – dodaje marszałek Struk.

W czwartek, 17 sierpnia, marszałek po spotkaniu z samorządowcami powołał specjalnego koordynatora pomocy dla osób poszkodowanych przez kataklizm. Od tego czasu telefony się urywają. – Już pierwszego dnia odebrałem wiele telefonów od przedsiębiorców i zwykłych ludzi, którzy oferowali pomoc poszkodowanym w wichurze – mówi powołany przez marszałka koordynator Michał Szczupaczyński. – Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie uruchomiło specjalny rachunek bankowy, na który można wpłacać pieniądze dla mieszkańców Pomorza dotkniętych skutkami nawałnicy. Firma Polpharama już pierwszego dnia od uruchomienia rachunku przelała na konto 100 tys. zł, a wiele innych firm zgłosiło się do urzędu z ofertą pomocy finansowej. M.in.: Farm Frites Poland, PPHU Artstal, Gdańskie Usługi Komunalne, Zinkstudio, Tomasik Investment czy Base Group, Dekpol, Inter-Play.

Pomoc płynie także od zwykłych mieszkańców. – Zgłaszają się do nas pilarze, kierowcy, działkowcy, gotowi z własnym sprzętem ruszyć z pomocą – mówi członkini sztabu kryzysowego. – Nie zawsze potrzebna jest pomoc fizyczna. Na przykład w Czersku potrzebny był psycholog dla rodzin, które straciły dach nad głową. Na szczęście zgłosiła się do nas pani psycholog, która w weekend pojechała do Czerska – dodaje pani Natalia.

Mieszkańcy i ochotnicy, którzy pomagają w usuwaniu skutków nawałnicy potrzebują także środków do higieny osobistej. – Brakuje dosłownie wszystkiego – krótko odpowiada sekretarz gminy Brusy Mariola Rodzeń. Dlatego, kiedy do urzędu marszałkowskiego zgłosiła się firma Ziaja Polska sztab kryzysowy od razu skierował transport do Brus. Były to 4,4 tys. sztuk środków czystości, w tym: szampony, płyny, mydła, kosmetyki dla dzieci. Pani sekretarz gminy nie kryła wzruszenia.

 

Potrzebne nowe domy  

Gminy zgłaszają zapotrzebowanie na materiały budowlane takie jak, cement, stal, papa, drewno konstrukcyjne, pokrycia dachowe, płyty kartonowo-gipsowe, wełna mineralna i farby, żeby jak najszybciej odbudować zniszczone domy. Potrzebna była folia i plandeki, bo uszkodzone budynki trzeba było zabezpieczyć przed deszczem.

Sporo firm oferuje kontenery mieszkalne dla rodzin, które nie mają gdzie się podziać. Firma Balticon z Gdyni w piątkowy wieczór bez chwili wahania zgodziła się nieodpłatnie przetransportować taki kontener z Pruszcza Gdańskiego do Trzebunia.

Na terenach dotkniętych klęską mieszka wielu rolników, bez prądu i wody jest im ciężko utrzymać siebie i rodziny, a co dopiero zwierzęta i uprawy. I dla nich do urzędu marszałkowskiego wpływają oferty pomocy. Np. rolnik z Żuław, który sam zbyt dużo nie ma,  przekazał kilkanaście ton marchwi na paszę dla zwierząt.

 

Brakuje agregatów

Oprócz tego, że mieszkańcy gmin walczą z powalonymi drzewami i potrzebne są części zamienne do pił oraz paliwo, w wielu miejscowościach wciąż nie ma energii elektrycznej. – Potrzebujemy agregatów prądotwórczych o dużej mocy. Dziesiątki gospodarstw domowych wciąż nie ma energii elektrycznej – mów sekretarz gminy Sierakowice Pani Ewelina Lila. – Z tego co mi wiadomo, w sąsiedniej gminie Sulęczyno także wiele domów nie ma prądu, choć wiem, że Energa robi wszystko, by naprawić awarie – dodaj sekretarz Lila. Rząd w ubiegły weekend przekonywał, że wszyscy mieszkańcy mają już prąd. Niestety, skutki nawałnicy są tak duże, że na naprawę wielu awarii potrzeba więcej czasu.

 

Pomagają samorządy

Na nadzwyczajnej sesji Sejmiku Województwa Pomorskiego, która odbyła się 22 sierpnia 2017 r., radni zdecydowali o przekazaniu 100 tys. zł na zakup pilarek łańcuchowo-spalinowych do usuwania skutków nawałnicy. Poza tym, 2 mln zł z budżetu województwa zostanie przeznaczone na naprawę i zabezpieczenie pomorskich dróg wojewódzkich uszkodzonych podczas nawałnicy. – Siedem województw zaproponowało niemałe wsparcie finansowe – powiedział na nadzwyczajnej sesji marszałek Mieczysław Struk. – 500 tys. zł zaoferował marszałek województwa śląskiego, 400 tys.zł oferuje prezydent Szczecina, 1 mln zł prezydent Gdańska, 150 tys. zł przekaże województwo zachodniopomorskie, a 100 tys. zł biedne województwo lubuskie – wyliczał marszałek Struk.

 

Pomoc finansowa

Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie uruchomiło specjalny rachunek bankowy pod patronatem marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka. Wszystkie wpłaty dokonane na ten rachunek zostaną niezwłocznie przekazane poszkodowanym mieszkańcom Pomorza.

Nr rachunku:

74 1020 1811 0000 0402 0312 9525

Dopisek: „Pomoc poszkodowanym w nawałnicy"

Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie jest sprawdzoną i doświadczoną organizacją społeczną, posiada status organizacji pożytku publicznego, skupia od ponad 60 lat mieszkańców Kaszub i działa na rzecz tego regionu oraz jego wspólnot lokalnych. Opiera się na pracy społecznej i dysponuje rozbudowanymi strukturami w wielu kaszubskich gminach.

 

Koordynator pomocy dla osób poszkodowanych przez kataklizm: Michał Szczupaczyński, tel. 789 442 460, e-mail: m.szczupaczynski@pomorskie.eu

 

view szablon artykułu