Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Praca
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/dd7292ab-7972-4529-9679-9a22c66b1fc9.jpg Polska sztuka współczesna za granicą. W słynnej galerii w Berlinie rozpoczyna się ważna wystawa

Polska sztuka współczesna za granicą. W słynnej galerii w Berlinie rozpoczyna się ważna wystawa

Tkanina unikatowa

Od 15 września do 10 grudnia 2017 r. w Berlinie swoje prace zaprezentuje ponad 20 polskich artystów.

 

Gala otwarcia wystawy zaplanowana jest na 14 września 2017 r. To świetna okazja do promowania polskiej sztuki poza granicami kraju. – Chcemy pokazać, że Polacy są świetni w każdej dziedzinie sztuki związanej z malarstwem – mówi Ewa Gołębiowska, prezes Stowarzyszenia ERA ART z Gdyni, organizatorka wystawy.

 

Unikatowe tkaniny, grafika i malarstwo

W Berlinie artyści przybliżą przede wszystkim główne nurty współczesnej twórczości polskiej, ale także indywidualizm artystów i ich wyjątkowy, różnorodny styl. Wstawę charakteryzuje innowacyjność oraz łączenie różnych dziedzin sztuki. Berlińczycy (i nie tylko) będą mieli okazję obejrzeć nowoczesną grafikę cyfrową i warsztatową, malarstwo oraz tkaniny unikatowe. – Bardzo ciekawym elementem będzie tkanina tradycyjna, dużych rozmiarów, np. gobeliny Andrzeja Banachowicza, ale także tkanina nowoczesna, szyta, żakardowa, papierowa i ekologiczna – podkreśla Ewa Gołębiowska.

 

21 unikatowych pomysłów na sztukę

Dzieła zaprezentuje 21 polskich artystów. Gdański twórca Cezary Paszkiewicz pokaże grafikę cyfrową, a Alina Jackiewicz-Kaczmarek, żeglarka i podróżniczka, grafikę warsztatową, która w znacznej części jest inspirowana jej wakacyjnymi wędrówkami. Rafał Dębski swoje artystyczne pomysły realizuje przy pomocy malarstwa olejnego. W jego dorobku znajdują sią m.in. freski, ikony oraz malarstwo figuratywne. Z kolei Daria Sołtan-Krzyżynska z Gdyni, poza malowaniem, zajmuje się też tworzeniem artystycznych tkanin, które będzie można podziwiać w Berlinie.

Na wystawie będzie okazja, by zobaczyć dzieła prof. Andrzeja Banachowicza. – Jest on najważniejszą postacią, jeśli chodzi i tkaniny artystyczne w Polsce – wyjaśnia Gołębiowska. I dodaje – jego prace są bardzo dużych rozmiarów, z różnych tworzyw o charakterze żartobliwym, a czasem poważnym. To osobowość, poznański nauczyciel akademicki oraz artysta doceniany na całym świecie.

 

Polska Sztuka Współczesna (Polnishe Kunst der Moderne)

  • 15 września – 10 grudnia 2017 r.
  • Galeria Ratuszowa Reinickendorf
  • Eichborndamm 215
  • Berlin

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.