Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/a50f711f-814a-4a8c-bb8a-4900187ea905.jpg Polacy niechętnie jeżdżą koleją. Ale jest jeden wyjątek: województwo pomorskie

Polacy niechętnie jeżdżą koleją. Ale jest jeden wyjątek: województwo pomorskie

Pociąg PKM

W Polsce w ubiegłym roku z kolei skorzystało 292,5 mln pasażerów. To 12 mln osób więcej niż w roku 2015. Na jednego obywatela przypadło średnio 7,6 przejazdu. Średnia europejska wynosi 19 przejazdów. W Polsce tylko województwo pomorskie ma wyższą średnią niż w Unii.

 

Według danych Urzędu Transportu Kolejowego w Polsce najwięcej koleją jeżdżą mieszkańcy województwa pomorskiego. Liczba przejazdów na 1 mieszkańca (wskaźnik wykorzystania) wynosi 23,3. Na drugim miejscu jest województwo mazowieckie – 18,9, na trzecim wielkopolskie – 8,2. Powyżej średniej jest jeszcze województwo dolnośląskie, gdzie wskaźnik wynosi 7,7. W pozostałych województwach poziom wykorzystania jest poniżej średniej krajowej. Najgorzej jest w województwie podlaskim, tam średnia liczba podróży na mieszkańca wyniosła 1,5.

oprac. Urząd Transportu kolejowego

Pociąg musi być atrakcyjna alternatywą dla aut

Zdaniem UTK wysokie wskaźniki województw pomorskiego i mazowieckiego spowodowane są popularnością kolei aglomeracyjnych w tych województwach, które są tam dobrą alternatywą dla zakorkowanych dróg. W pomorskim wskaźniki poprawia też niedawno wybudowana Pomorska Kolej Metropolitalna.

Według urzędu w Polsce istnieje potencjał do zwiększenia liczby pociągów pasażerskich, ale należałoby najpierw efektywnie wykorzystywać dostępny tabor i infrastrukturę. Jednak nawet odpowiednio gęsta, lecz niedostosowana infrastruktura nie ściągnie pasażerów na kolej.

– Najważniejszym czynnikiem zachęcającym do korzystania z kolei jest przemyślana konstrukcja rozkładu jazdy czyli m.in. odpowiednia częstotliwość kursowania pociągów. W przeciwnym razie alternatywą pozostanie jedynie transport drogowy, który jest nie jest ani tak bezpieczny ani tak ekologiczny jak kolej – ocenia Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego.

Rekordowa liczba pasażerów PKM

W marcu 2017 r. liczba pasażerów Pomorskiej Kolei Metropolitalnej po raz pierwszy przekroczyła 250 tys. Na samym kościerskim odcinku PKM wzrost liczby pasażerów w pierwszym kwartale 2017 r. wyniósł aż 30 proc., a na kartuskim blisko… 50 procent. To przede wszystkim zasługa nowego, dobrze skonstruowanego i dopasowanego do potrzeb pasażerów rozkładu jazdy.

 – Dane jednoznacznie pokazują, że rozszerzenie w grudniu 2016 r. przez samorząd województwa pomorskiego oferty przewozowej na linii PKM, o przyspieszone pociągi z Kościerzyny do Trójmiasta oraz atrakcyjniejszy nowy rozkład jazdy dla mieszkańców powiatu kartuskiego przyniosły bardzo dobre efekty – mówi marszałek województwa Mieczysław Struk. – Od momentu uruchomienia Pomorskiej Kolei Metropolitalnej w 2015 r. to właśnie regionalna część projektu PKM rozwija się najdynamiczniej. Dzięki temu udało nam się przybliżyć komunikacyjnie Trójmiasto dla dużej części mieszkańców powiatów kartuskiego i kościerskiego.

Pociągiem szybciej niż autem

Dzięki nowym połączeniom na trasie PKM mieszkańcy Kartuz mogą dojechać do Gdańska Głównego w niecałą godzinę, dojazd z Kościerzyny do Gdańska Wrzeszcza zajmuje nieco ponad godzinę, a np. z Żukowa do Gdańska Wrzeszcza – w przypadku przyspieszonych pociągów z Kościerzyny – jest to już tylko 25 minut. Są to czasy nieosiągalne dla transportu samochodowego, zwłaszcza w godzinach szczytu, kiedy przejazd na tych samych trasach samochodem może być nawet dwukrotnie dłuższy.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.