Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/f92847d9-77b0-4b40-88c1-c62e859d40f8.jpg Jak Pomorze świętuje Światowy Dzień Kociewia. Od hipstera do lansera i prawie musical kociewski

Jak Pomorze świętuje Światowy Dzień Kociewia. Od hipstera do lansera i prawie musical kociewski

Światowy Dzień Kociewia w Pelplinie. Fot. mat. prasowe Miejskiego Ośrodka Kultury w Pelplinie

Regionalne frantówki (żartobliwe pieśni), pokaz reprintu jedynej w Polsce Biblii Gutenberga, warsztaty piśmiennicze, robienie zakładek z maskotkami, występy zespołów folklorystycznych – takie m.in. atrakcje czekają od 7 do 10 lutego 2019 r.w różnych miejscowościach z okazji święta Kociewia.

 

Święto obchodzone jest w całym regionie, nie ma jednej uroczystości. W różnych częściach Kociewia odbywają się wspólne śpiewy, tańce, degustacje lokalnych potraw, są pokazy rzemiosła, warsztaty m.in. hafciarstwa i malowania na szkle.

 

Pierwsza wzmianka

Nazwa Kociewie, w formie Gociewie, po raz pierwszy została zapisana 10 lutego 1807 r. Był to czas wojen napoleońskich, konfliktu pomiędzy Napoleonem a Prusami i Rosją. Razem z francuską armią walczyły Legiony Polskie na czele z gen. Janem Henrykiem Dąbrowskim. To właśnie wtedy ppłk Józef Hurtig z zajętej miejscowości Nowe wysłał meldunek do gen. Dąbrowskiego, że posyła dwa patrole: jeden w kierunku Starogardu, a drugi ku „Gociewiu”… Kolejne zapisy prezentują formę Kociewie. Na upamiętnienie tego wydarzenia, z inicjatywy członków Stowarzyszenia Kultura Kociewia w Starogardzie Gdańskim i Lokalnej Organizacji Turystycznej Kociewie w Tczewie, w 2007 r. zainicjowano Światowy Dzień Kociewia.

 

 

Kociewie

Kociewie leży na Pomorzu Gdańskim, obejmuje lewy brzeg Wisły w dorzeczu Wdy i Wierzycy oraz wschodnią część Borów Tucholskich, zamieszkuje je ponad 350 tysięcy osób. Stolicą regionu jest Starogard Gdański. Inne większe miasta to Tczew, Pelplin, Świecie i Gniew. Tworzą go powiaty dwóch województw:

  • pomorskiego – starogardzki, tczewski oraz części gdańskiego, kościerskiego i chojnickiego;
  • kujawsko-pomorskiego – część powiatów świeckiego i tucholskiego.

 

Gdzie i kiedy?

 

Miejski Ośrodek Kultury w Pelplinie

7 lutego 2019 r., czwartek

Uczestnicy będą mieli okazję zobaczyć tradycyjne tańce, posłuchać muzyki, popróbować wyśmienitych smakołyków kuchni kociewskiej, zobaczyć i nabyć wytwory rękodzieła i rzemiosła ludowego. Od godziny 9.00 do 14.30 odbędą się regionalne warsztaty i prezentacje dla uczniów szkół oraz przedszkoli gminnych z udziałem Kociewskiego Zespołu Regionalnego Burczybas. Natomiast o godzinie 17.00 rozpocznie się Gala Kociewska. Podczas uroczystości zostanie podpisanie porozumienie o współpracy gminy Pelplin z gminą Skarszewy. Muzycznie czas umili występ Wielopokoleniowego Zespołu Pieśni i Tańca Kociewie oraz wręczenie nagród laureatom konkursu na kociewską pocztówkę.

 

 

 

Fabryka Sztuk, Tczew, wstęp – wolny

8 lutego 2019 r., piątek, godz. 17.30
Fabryka Sztuk, Miejska Biblioteką Publiczna, Towarzystwo Miłośników Ziemi Tczewskiej oraz Oddział Kociewski Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego zapraszają pasjonatów lokalnej tradycji, historii oraz kultury do wspólnego świętowania. Już w piątek przy ul. J. Dąbrowskiego 6 odbędzie się promocja wydawnictw regionalnych:

  • 12. numeru „Tek Kociewskich” – periodyku popularnonaukowego, wydawanego przez Oddział Kociewski Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Tczewie;
  • publikacji jubileuszowej „Kociewie noszą w sercu. Festiwale Twórczości Kociewskiej im. Romana Landowskiego 2008-2018″, podsumowującej 10-letnią historię konkursowych zmagań obejmujących swym zasięgiem obszar całego Kociewia.

10 lutego 2019 r., niedziela, godz. 15.00
W Fabryce Sztuk przy ul. 30 Stycznia 4 czynna będzie pracownia plastyczna koci, koci… Kociewiaka, w której dzieci stworzą obrazek na szkle, wykonają zakładkę z maskotką Fabryki Sztuk, a młodzież przyozdobi bawełniane koszulki. W programie ponadto teatrzyk z udziałem widzów, konkursy oraz o godz. 17.00 koncert Kociewskiego Zespołu Pieśni i Tańca Frantówka.

 

 

 

Zamek Joannitów w Skarszewach

8 lutego 2019 r., piątek

W Zamku Joannitów na uczestników czekają zajęcia artystyczne oraz pogadanki, oczywiście po kociewsku, z udziałem przedszkolaków oraz uczniów Szkoły Podstawowej w Skarszewach. Następnie świętujący udadzą się na skarszewski rynek, gdzie będzie czekać regionalna niespodzianka. 

 

 

 

Skórcz, Miejski Ośrodek Kultury, ul. 27 Stycznia 4

10 lutego 2019 r., niedziela, pocz. o godz. 9

W Skórczu podczas Światowego Dnia Kociewiaka odbędzie się Kociewie Desing Festiwal. Już o godz. 10 będzie można wziąć udział w konferencji „Design – sacrum czy profanum?”. Na odwiedzających czekają stoiska handlowe z odzieżą i biżuterią, ceramiką i rękodziełem. Będzie  okazja do nabycia oryginalnych wytworów artystycznych, rzeźb i obrazów. Wyjątkowy pokaz mody od hipstera do lansera będzie można obejrzeć o godz. 16. Musical kociewski w wykonaniu zespołu Familija Kociewska będzie można obejrzeć i posłuchać o godz. 17.

 

 

 

 

Kociewiacy przyjeżdżają do Bramy Wyżynnej w Gdańsku, Wały Jagiellońskie 2A

10 lutego 2019 r., niedziela, godz. 11-16

Z okazji święta, Kociewie przyjedzie do grodu nad Motławą, by zaprezentować lokalne atrakcje w Bramie Wyżynnej, siedzibie Regionalnego Centrum Informacji Turystycznej. W programie wydarzenia:

  • opowieści Mistrza z Moguncji
  • pokaz reprintu jedynej w Polsce Biblii Gutenberga
  • degustacja specjałów kuchni kociewskiej
  • warsztaty piśmiennicze – skryptorium
  • wytop woskowych świec – owoce pszczelego roju
  • regionalne frantówki
  • kociewska łąka w użytku codziennym

Do poznania kociewskich skarbów i smakowania regionalnych specjałów zapraszają: Lokalna Organizacja Turystyczna Kociewie, Diecezjalne Centrum Informacji Turystycznej, Wydawnictwo Bernardinum, Towarzystwo Przyjaciół Zabytków Pelplina, Stowarzyszenie Szlaki Kulturowe i RCIT w Gdańsku.

 

 

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.