Aktualności

Pogromy listopadowe 1938 – wystawa

$image_alt
Dom Uphagena w 1924 r. Fot. mat. prasowe MHMG

W Gdańsku oglądac można wystawę „Z wewnątrz na zewnątrz. Pogromy listopadowe 1938 roku w raportach dyplomatów z Niemiec". Została ona przygotowana przez Fundację Nowa Synagoga w Berlinie – Centrum Judaicum oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec. Ekspozycja potrwa do 22 września 2015 r.

Wystawę otworzą konsul generalna Republiki Federalnej Niemiec w Gdańsku Cornelia Pieper i dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Gdańska Adam Koperkiewicz. Ekspozycja jest poświęcona pamięci listopadowych pogromów, a koncentruje się na raportach zagranicznych dyplomatów na temat wydarzeń z listopada 1938 roku.

Fundacja Nowa Synagoga Berlin – Centrum Judaicum, we współpracy z niemieckim ministerstwem spraw zagranicznych, zebrała dokumenty z ponad 20 krajów. Jest to pierwsze systematyczne opracowanie tych źródeł tekstowych, zainicjowane przez dyrektora centrum Judaicum dra Hermanna Simona.

Kuratorem wystawy jest dr Christian Dirks, który ściśle współpracował ze specjalnie utworzoną radą naukową z udziałem przedstawiciela Federalnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Ówczesna sekretarz stanu w ministerstwie, a obecnie konsul generalna w Gdańsku Cornelia Pieper otworzyła w Centrum Judaicum wystawę 11 listopada 2013 roku, a więc w dzień 75. rocznicy listopadowych pogromów.

W Polsce wystawa została już w tym roku pokazana we Wrocławiu i w Łodzi. Po prezentacji w Gdańsku ma zostać pokazana w kolejnych miastach polskich (m.in. w Krakowie i w Warszawie).

⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔

Z wewnątrz na zewnątrz. Pogromy listopadowe 1938 roku w raportach dyplomatów z Niemiec

  • wernisaż: 15 lipca 2015 r., środa, godz. 14.00
  • wystawa czynna 16 lipca-22 września 2015 r.

Dom Uphagena
Oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, 2. piętro
ul. Długa 12
80-958 Gdańsk

Zobacz: Dom Uphagena

 

 

Opr. BMG

view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości

Aktualności