Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/e8c00230-6540-4a9b-b379-f910cd44b554.jpg Podczas wykopalisk odkryli ponad 100 tysięcy kości. Teraz przedstawią wyniki swoich badań

Podczas wykopalisk odkryli ponad 100 tysięcy kości. Teraz przedstawią wyniki swoich badań

Grafika „Piwnica Romańska" autorstwa Andrzeja Taranka

Czym jest ossuarium i jakie skrywa tajemnice? Dowiesz się, dzięki książce opisującej efekty badań prowadzonych przez archeologów i antropologów w dawnym klasztorze dominikanów w Gdańsku. Jej promocja odbędzie się we wtorek, 17 kwietnia 2018 r. w Piwnicy Romańskiej. Wydarzeniu towarzyszyć będzie sesja naukowa.

 

„Nowożytne ossuaria z klasztoru dominikańskiego w Gdańsku. Wyniki badań interdyscyplinarnych” to publikacja powstała pod redakcją dr Aleksandry Pudło i prof. dr. hab. Macieja Henneberga. Znawcy tematu oraz pasjonaci lokalnej historii znajdą w niej wiele ciekawych informacji o warunkach życia mieszkańców Gdańska w okresie nowożytnym.

 

Projekt: Ossuarium

Termin „ossuarium” oznacza miejsce powtórnego pochówku, gdzie złożono kości zmarłych. W Gdańsku takie kilkusetletnie, wypełnione kośćmi ossuarium zostało odkryte na pl. Dominikańskim, w dawnych pomieszczeniach klasztoru dominikanów. Zostały one pieczołowicie wyeksplorowane przez archeologów w latach 2006-2011. Dziś znajduje się tam dostępna dla mieszkańców i turystów Piwnica Romańska, będąca oddziałem Muzeum Archeologicznego w Gdańsku.

– Projekt Ossuarium jest dotąd jednym z największych zadań archeologiczno-antropologicznych realizowanych w Gdańsku. Wykopaliska, prowadzone w klasztorze dominikańskim, odsłoniły ogromną ilość materiału szkieletowego. Przez dwa lata archeolodzy odkryli ponad 100 tysięcy kości – informuje dr Aleksandra Pudło, koordynatorka projektu.

Wobec planowanego ponownego pochówku znalezionych kości antropolodzy uznali to za okazję do zdobycia cennych informacji o życiu gdańszczan w XV-XVIII w. W skład zespołu badawczego weszli najlepsi specjaliści z ośrodków z Polski i zagranicy. Jego trzon stanowili eksperci z Gdańska: Muzeum Archeologicznego w Gdańsku, Uniwersytetu Gdańskiego oraz Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

 

Nowatorskie badania

Naukowcy korzystali z osiągnięć nowoczesnej techniki. Współczesne metody badań szkieletów ludzkich pozwalają bowiem uzyskać mnóstwo użytecznych informacji o życiu w dawnych czasach, np. o szerzeniu się chorób i możliwościach ich leczenia, wielkości ciała i budowie fizycznej dawnej ludności, a nawet o cechach wyglądu ich twarzy.

– Analizy chemiczne kości, dają informację o pochodzeniu ludzi, ich odżywianiu, czasem o chorobach i sposobach ich leczenia. Do uzyskania takich informacji zaleca się jednak badania możliwie kompletnych szkieletów – zaznacza prof. dr hab. Maciej Henneberg. – Przemieszane szczątki z wtórnych grobów, jakimi są ossuaria, nie były dotąd przedmiotem tak wnikliwych badań antropologicznych.

Efektem nowatorskich, trudnych i ambitnych badań jest publikacja szczegółowo opisująca położenie, wielkość i kontekst archeologicznych ossuariów, budowę ciała, pochodzenie i choroby osób chowanych na cmentarzu w Gdańsku, a także zawarte w nich szczątki odzieży i monet.

 

Promocja książki
„Nowożytne ossuaria z klasztoru dominikańskiego w Gdańsku.
Wyniki badań interdyscyplinarnych”

  • 17 kwietnia 2018 r., wtorek, godz. 17.00
  • Piwnica Romańska
  • oddział Muzeum Archeologicznego w Gdańsku
  • pl. Dominikański 1
  • Gdańsk

 

Wydarzenie na Facebooku

 

Okładka książki Nowożytne ossuaria

 

*  *  *

 

Sesja naukowa „Nowożytne ossuaria gdańskie”

Promocję książki poprzedzi sesja naukowa, podczas której zaprezentowane zostaną wyniki badań archeologicznych i antropologicznych prowadzonych w ramach projektu Ossuarium w klasztorze dominikańskim w Gdańsku.
 

  • 17 kwietnia 2018 r., wtorek, godz. 12.00-15.30
  • Muzeum Archeologiczne w Gdańsku
  • Dom Przyrodników
  • ul. Mariacka 25/26
  • Gdańsk

 

Program:

godz. 12.00 – Powitanie gości oraz wprowadzenie w temat sesji (Beata Ceynowa, zastępca dyrektora Muzeum Archeologicznego w Gdańsku)

godz. 12.15 – Założenia projektu Ossuarium (dr Aleksandra Pudło, Muzeum Archeologiczne w Gdańsku)

godz. 12.30 – Wyniki badań archeologiczno-historycznych:

  • Ossuaria z placu Dominikańskiego w Gdańsku (Maciej Szyszka, Muzeum Archeologiczne w Gdańsku)
  • Elementy odzieży z ossuariów (Joanna Jabłońska-Dyrda, Muzeum Archeologiczne w Gdańsku)
  • Monety z ossuariów (Paweł Milejski, Uniwersytet Wrocławski)
  • Konwent dominikanów w okresie nowożytnym (dr hab. Dariusz Kaczor, Uniwersytet Gdański)

godz. 14.00 – Wyniki badań antropologicznych:

  • Obraz biodemograficzny nowożytnego Gdańska (dr hab. Alicja Budnik, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie)
  • Podobieństwo biologiczne gdańszczan do grup z Pomorza, Polski i Europy (dr Robert Dąbrowski, Muzeum Miejskie w Nowej Soli)
  • Budowa ciała gdańszczan w okresie nowożytnym (dr Justyna Marchewka-Długońska, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie)
  • Ślady wybranych zmian chorobowych na szczątkach kostnych z gdańskich ossuariów (dr Magdalena Krajewska, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu)

godz. 15.30 – Zakończenie sesji

 

Wydarzenie na Facebooku

 

Promocja książki wraz z sesją naukową stanowią podsumowanie projektu Ossuarium dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Dziedzictwo Kulturowe – Ochrona  zabytków archeologicznych”.
Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.