Aktualności

Plebiscyt na czystą gminę

$image_alt
Fot.©Depositphotos/alphaspirit

Ogólnopolski plebiscyt na czystą gminę obejmie 2479 gmin w Polsce. Jest on jednym z elementów tegorocznej 22. edycji sprzątania świata – Polska, odbywającej się pod hasłem „Wyprawa-PoPrawa", organizowanej przez Fundację Nasza Ziemia. Już od 28 maja 2015 r. można wybierać najczystszą gminę w kraju.

Fundacja Nasza Ziemia stworzyła narzędzie, które ułatwi Polakom zaangażowanie się w inicjatywy na rzecz społeczności lokalnej. Plebiscyt jest odpowiedzią na potrzeby tych, którzy w aktywny sposób chcą wpływać na działania podejmowane przez władze gmin, ale deklarują zdecydowany brak czasu na aktywność społeczną. Zadaniem plebiscytu jest sprawdzenie aktualnej sytuacji i wyróżnienie tych gmin, które nie tylko dbają o utrzymanie czystości na swoim terenie, ale w czynny sposób reagują na potrzeby swoich mieszkańców. Wyniki plebiscytu Fundacja Nasza Ziemia wykorzysta do nakreślenia obrazu czystości w polskich gminach i podsumowania podejścia do egzekwowania przez nie prawa.

Gminy można wybierać biorąc pod uwagę kryteria, takie jak: ogólny ład i porządek, należyte informowanie społeczności lokalnych o zasadach działania systemu gospodarki odpadami oraz reakcja władz na zgłaszane przez mieszkańców nieprawidłowości w zakresie utrzymania czystości.

Zwycięzcy wybrani zostaną w trzech kategoriach:

  • gmina miejska
  • gmina miejsko-wiejska
  • gmina wiejska.

Każdy może oddać głos na wybraną gminę lub gminy od 28 maja do 18 września za pomocą specjalnej aplikacji mobilnej rEKOnesans oraz poprzez stronę internetową Sprzątanie Świata  Polska

Dzięki aplikacji mobilnej rEKOnesans, można również przeprowadzać zwiady w terenie oraz zaznaczać uchybienia w swojej gminie takie, jak:

  • brak koszy na odpady
  • dzikie wysypiska
  • śmieci na poboczach dróg
  • brak pojemników do segregacji.

– Po ostatnich zmianach ustawy śmieciowej gminy mają narzędzia pozwalające sprawniej organizować odbiór i utylizację odpadów komunalnych oraz dbać o czystość w gminach. Chcąc ułatwić mieszkańcom polskich gmin dbanie o nasze wspólne otoczenie, realizujemy szereg działań od uruchomienia aplikacji rEKOnesans czy rozpoczęcia pierwszego Plebiscytu na czystą gminę, po udostępnienie bazy osób odpowiedzialnych za gospodarkę odpadami we wszystkich polskich gminach na stronie Nasza Ziemia – podkreśla Sławomir Brzózek, prezes zarządu Fundacji Nasza Ziemia. 

 

Oprac. DK

view szablon artykułu

Archiwum wiadomości

Aktualności

Opłaty środowiskowe i statystyka