Aktualności

Plany słupskich posiadłości

$image_alt
Plany słupskich posiadłości. Fot. mat. prasowe muzeum

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku zaprasza od 10 marca do 26 kwietnia 2015 r. do zwiedzania nowej wystawy czasowej „Posiadłości miasta Słupska i wsi powiatu słupskiego na planach z XVIII i XIX w.". Eksponaty pochodzą ze zbiorów kartograficznych Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.

Na wystawie zostaną zaprezentowane (ze względów bezpieczeństwa) 20 kopii starych, rękopiśmiennych planów posiadłości miasta Słupska i wsi regionu słupskiego, m.in. Włynkówka, Dębnicy Kaszubskiej, Łysomiczek. Zwykle nie są pokazywane, znajdują się w archiwum muzeum. Te unikatowe plany są ciekawe nie tylko ze względu na materiał informacyjny, który zawierają, ale również, ze względu na ich wykonanie i niezwykle atrakcyjną formę graficzną i okres powstania XVIII i XIX w. Są cennym materiałem źródłowym do poznania historii tych ziem.

Posiadłości miasta Słupska i wsi powiatu słupskiego na planach z XVIII i XIX w. Fot. mat. prasowe muzeum  Posiadłości miasta Słupska i wsi powiatu słupskiego na planach z XVIII i XIX w.
  
Fot. mat. prasowe muzeum

Zbiory kartograficzne słupskiego muzeum tworzą kolekcję liczącą 231 jednostek inwentarzowych. W skład zbiorów kartograficznych, oprócz planów Słupska i regionu słupskiego, wchodzą mapy Pomorza i Polski.. Najliczniej reprezentowane są mapy z XVIII i XIX w. W zbiorze znaleźć można mapy tematyczne, plany miast, bitew i obiektów. Stanowią one dokumentację historyczną tego, jak na przestrzeni wieków zmieniało się miasto i region słupski.

⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔

Posiadłości miasta Słupska i wsi powiatu słupskiego na planach z XVIII i XIX w.

  • wernisaż – 10 marca 2015 r., godz. 12.00
  • wystawa czynna do26 kwietnia 2015 r.

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku
Herbaciarnia w Spichlerzu Richtera
rynek Rybacki 1
Słupsk

Więcej:

Opr. BMG

 

 

 

view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości

Aktualności