Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/caee7bb6-8950-4a81-bb47-7164fc0be6e5.jpg Piłka nożna w Gdańsku to nie tylko Lechia. Poznaj losy rodzin z przedwojennego klubu sportowego Gedania

Piłka nożna w Gdańsku to nie tylko Lechia. Poznaj losy rodzin z przedwojennego klubu sportowego Gedania

Piłkarze Gedanii

Pamiątki po rodzinach, które przed wojną związały się z KS Gedania, będzie można zobaczyć w Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku. Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek, 15 września 2017 r., w 95. rocznicę powstania klubu.

 

– Dzieje Polonii w Wolnym Mieście Gdańsku to ważny temat z punktu widzenia kształtowania tożsamości współczesnych gdańszczan. Rocznica jest tylko pretekstem do tego, aby przypomnieć dzieje polskiego klubu sportowego w Gdańsku i aby przybliżyć rodziny go tworzące – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

 

Oddani klubowi na dobre i złe

Założona 15 września 1922 r. Gedania była dla Polonii z Wolnego Miasta czymś więcej niż tylko klubem sportowym. Zrzeszała całe rodziny, których członkowie oddani byli klubowi na dobre i złe. Wielu z nich aktywnie trenowało, niemal wszyscy kibicowali, ponieważ biało-amarantowe barwy świadczyły o obecności Polaków w Gdańsku. W ten sposób okazywali swój patriotyzm.

– Współzałożyciel Gedanii i polonijny działacz, Maksymilian Ruprecht, wyznaczył jasno cel dla utworzonego klubu sportowego. Chodziło o to, aby skoncentrować Polaków pod jego sztandarem – wyjaśnia Janusz Trupinda, kierownik Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku. I dodaje: – Gedania była najliczniejszym klubem sportowym w Gdańsku i rozwijała swoją działalność w wielu dyscyplinach. Początkowo działała sekcja piłkarska, w 1924 r. założono sekcję strzelecką, rok później lekkoatletyczną, a następne: tenisową, bokserską, motorową i hokejową.

Poprzez eksponaty, zdjęcia oraz materiał video w Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku zaprezentowane zostaną losy kilku rodzin z Gedanii, m.in. Bellwonów, Flisykowskich, Jankowskich, Knoffów, Kurowskich, Majewskich czy Małgorzewiczów. Na wystawie podziwiać będzie można zdobyte przez nich medale, odznaki, a także liczne pamiątki rodzinne, z których najstarszą jest legitymacja członkowska KS Gedania z 1929 r.

 

Rodziny z Gedanii
Wystawa w 95-lecie powstania polskiego klubu sportowego w Gdańsku

  • wernisaż: 15 września 2017 r., piątek, godz. 14.00
  • wystawa czynna: 15 września – 31 grudnia 2017 r.
  • Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku
  • oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska
  • pl. Obrońców Poczty Polskiej 1/2
  • Gdańsk
  • godziny otwarcia:
    poniedziałek, godz. 10.00-13.00
    wtorek-piątek, godz. 9.00-16.00
    sobota, godz. 10.00-18.00
    niedziela, godz. 11.00-18.00
  • ceny biletów:
    normalny – 8 zł
    ulgowy – 4 zł
    normalny grupowy – 7 zł
    ulgowy grupowy – 3 zł

 

W planach Muzeum Historycznego Miasta Gdańska jest zorganizowane wystawy o Gedanii w stulecie jej założenia, tj. w 2022 r. 
Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.