Aktualności

Pilarki za 100 tys. zł i 2 mln zł na drogi. Radni województwa podjęli decyzję o pomocy poszkodowanym

Mieczysław Struk. Fot. Sławomir Lewandowski
Mieczysław Struk. Fot. Sławomir Lewandowski

Środki zostaną przeznaczone na likwidację skutków żywiołu w Rejonie Dróg Wojewódzkich w Bytowie, Chojnicach i Kartuzach oraz zakup 20 pilarek, które trafi do najbardziej potrzebujących gmin.

 

Podczas  nadzwyczajnej XXXVIII sesji Sejmiku Województwa Pomorskiego, która odbyła się 22 sierpnia 2017 r.  radni  jednogłośnie podjęli decyzję o przekazaniu ponad 2 mln zł na usuwanie skutków wichury i burzy.

 

 

Kupią niezbędny sprzęt

Z budżetu województwa do jednostek ochotniczych straży pożarnych za pośrednictwem gmin trafią pilarki łańcuchowo-spalinowe. Jedno urządzenie kosztuje ok. 4 tys. zł. Sprzęt o wartości 100 tys. zł otrzymają jednostki OSP, które nadal pracują nad usuwaniem szkód wyrządzonych przez żywioł w najbardziej poszkodowanych miejscowościach. Pilarki, o które nadal proszą gminy, są niezbędne m.in. do cięcia powalonych przez wichurę drzew i gałęzi.

 

Na walkę ze skutkami żywiołu

–  12 sierpnia o godz. 11 wszystkie drogi wojewódzkie były przejezdne – powiedział podczas sesji Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. Jednak na poboczach nadal leżą powalone drzewa, połamane gałęzie lub wystające korzenie. W związku z tym z budżetu województwa zostaną przekazane pieniądze na likwidację skutków żywiołu w Rejonie Dróg Wojewódzkich w Bytowie, Chojnicach i KartuzachŚrodki w wysokości 2 mln zł będą wykorzystane na naprawę i zabezpieczenie uszkodzonych przez nawałnicę na Pomorzu dróg. Dodatkowe pieniądze będą przekazane na odtworzenie konstrukcji dróg oraz zniszczonych elementów np. oznakowania pionowego barier energochłonnych oraz poręczy mostowych. Ponadto,  pozostałe drzewa mają być doprowadzone do stanu bezpiecznego dla użytkowników dróg.

Przypomnijmy w nocy z 11 na 12 sierpnia 2017 r. województwo pomorskie nawiedził kataklizm. W wyniku zdarzenia zginęło kilka osób, w tym dwie harcerki. Kilkadziesiąt osób zostało rannych. Na Pomorzu 30 tys. ha lasów zostało doszczętnie zniszczonych. Wichura zniszczyła lub uszkodziła wiele budynków, zostały pozrywane dachy domów i zabudowań gospodarczych.  Np. w powiecie chojnickim zostało uszkodzonych 1,7 tys. zabudowań, a w Brusach – 800.
view szablon artykułu