Aktualności

Piknik historyczny w Słupsku

$image_alt
Fot. mat. prasowe Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

Ze względu na remont Spichlerza Richtera, obawiano się, że doroczny Jarmark Gryfitów nie będzie mógł być obecny co niedziela na Rynku Rybackim. Jednakże nie będzie tylko sceny, a jarmarki będą się odbywać pod hasłem „Kramy koło bramy". Na dziedzińcu zamkowym, 4 i 5 lipca 2015 r. będzie miał miejsce „Piknik historyczny z Przyjaciółmi Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku".

Niewiele brakowało i w tym roku słupszczanie nie spotykaliby się, co niedziela na Rynku Rybackim. Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku rozpoczęło niezbędne prace remontowe zabytkowego Spichlerza Richtera i istniała obawa, że plac budowy zajmie całą przestrzeń, w obrębie której odbywały się dotąd jarmarki. Na szczęście, udało się wygrodzić dosyć miejsca, by w letnie niedziele pojawiali się tam wystawcy z przedmiotami niezwykłymi, ciekawymi, kolekcjonerskimi oraz rękodziełem. Niestety, nie będzie sceny. Dlatego Jarmarki Gryfitów odbywają się w tym roku pod hasłem „Kramy koło bramy", a dodatkowe atrakcje przewidziano tylko na inaugurację i zakończenie cyklu imprez. Podczas pikniku będzie można przenieść się w czasie do XII w. i do lat 70. XX w.

⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔

Piknik historyczny z Przyjaciółmi Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku
4 i 5 lipca 2015 r., sobota i niedziela
Muzeum Pomorza Środkowego
dziedziniec zamkowy
Rynek Rybacki
ul. Dominikańska 5-9
Słupsk

Więcej: Muzeum Pomorza Środkowego

Program

4 lipca 2015 r., sobota
Zostań przyjacielem Słupska. Jarmark Gryfitów ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku
Spotkanie pod hasłem: Karta z historii Pomorza – „W grodzie Bogusława I"

Dziedziniec przed Zamkiem Książąt Pomorskich w Słupsku ożyje za sprawą wojów i niewiast z epoki pierwszych książąt pomorskich. Zaprezentowane zostanie XII-wieczne obozowisko słowiańskie przed wyprawą morską oraz szeroki wachlarz historycznych nawiązań do przeszłości związanych ze sferą militarną, rzemieślniczą czy kulturowo-obyczajową. Odbędą się m.in. wczesnośredniowieczne konkursy zręcznościowe i gry związane z okresem piastowskim, warsztaty bazujące na dawnych rzemiosłach (w tym kulinarne) oraz inscenizowana zabawa historyczna z udziałem publiczności, poparta opowieściami o tradycjach grodów pomorskich sprzed wieków.

5 lipca 2015 r., niedziela
Poczta i numizmaty. Przyjaciele przyjaciół – słupski oddział Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego. Jarmark Gryfitów ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

Podczas spotkania przybliżony zostanie fragment powojennej historii Słupska. W związku z 38. rocznicą otwarcia krypty w kościele św. Jacka, miejsca pochówku ostatnich Gryfitów – Anny de Croy i jej syna Ernesta Bogusława, będzie można przenieść się w lata 70. ubiegłego wieku. Klimat tamtych czasów przywołają wspomnienia znanych i mniej znanych słupszczan, specjalnie przygotowane wystawy plenerowe oraz koncerty słupskiego zespołu Syberia. Za niewielką opłatą będzie można także spróbować trudnej sztuki konnej jazdy.

Przyjaciele muzeum przygotowali liczne konkursy dla dorosłych i dzieci, a także dwie gry wielkoformatowe na planszach o wymiarach 4 m na 4 m, które pokazują, jak teraźniejszość czerpie z historii miasta. Natomiast członkowie słupskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego pokażą perełki ze swoich kolekcji i pomogą każdemu, kto chciałby zbierać numizmaty, wyceniając przyniesione monety, banknoty oraz medale.

Podczas pikniku wolontariusze Komitetu Społecznego „Dar dla Muzeum" przeprowadzą zbiórkę funduszy na zakup muzealiów. Inicjatywę, która spotkała się z bardzo życzliwą reakcją słupszczan, rozpoczęto podczas tegorocznej Nocy Muzeów.

 

Opr. BMG

view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości