Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/121c03ec-c14f-4451-832c-323ef0d7a688.jpg Piknik czy festyn dla całej dzielnicy? 10. edycja Gdańskich Dni Sąsiadów

Piknik czy festyn dla całej dzielnicy? 10. edycja Gdańskich Dni Sąsiadów

Uśmiechnięci ludzie przy stole

Gdańszczanki i gdańszczanie od 25 do 30 maja 2018 r. z różnych dzielnic miasta będą mogli wspólnie spędzić czas tak, jak lubią. Grill, święto ulicy, festyn rodzinny, a może zawody sportowe – jest wiele sposobów, by cieszyć się zabawą na świeżym powietrzu w gronie sąsiadów.

 

Wydarzenie organizują Instytut Kultury Miejskiej oraz miasto Gdańsk.

 

Impreza ma już 10 lat

Gdańskie Dni Sąsiadów to święto mieszkańców, ich dzielnic, wspólnot mieszkaniowych, podwórek. To pretekst, by poznać sąsiadów i sąsiadki. Wspólna organizacja wydarzenia buduje sąsiedzkie więzi, integruje i daje impuls do dalszych inicjatyw związanych z najbliższą okolicą.

Wystarczy zarejestrować spotkanie www.dnisasiadow.pl, odebrać z Instytutu Kultury Miejskiej pakiet z gadżetami i… zaprosić sąsiadów. Znajdują się w nim: plakaty z miejscem na opis wydarzenia, naklejki, które pomogą w poznaniu swoich imion, małe zaproszenia, które można wrzucić do skrzynek pocztowych, folder z poradami „Jak zorganizować Gdańskie Dni Sąsiadów”, girlandy i balony do ozdoby miejsca sąsiedzkiego pikniku, talerze, serwetki i papierowe kubki na wspólny stół, koszulki, torba płócienna, czapeczki urodzinowe oraz zmywalne tatuaże. To nie koniec. Fotorelacje przesłane po wydarzeniu zostaną nagrodzone bonami podarunkowymi do marketów ogrodniczo-budowlanych. Do pakiety dołączona jest z urodzinowa sąsiedzka książka kucharska, w której znajdują się przepisy zgłoszone przez osoby organizujące spotkania w poprzednich latach.

Zestawy gadżetów można odbierać w IKM-ie od poniedziałku do piątku od 21 maja do 30 czerwca w godz. 11.30- 17.00 lub do wyczerpania zapasów.

W Gdańskich Dniach Sąsiadów 2017 r. wzięło udział 15 tys. osób. Odbyło się 181 spotkań, a najbardziej aktywnymi dzielnicami były: Wrzeszcz (22), Śródmieście (16), Siedlce (14), Chełm (13), Łostowice z Ujeściskiem (11) oraz Osowa (8).

 

Gdzie można się spotkać?

– Gdańskie Dni Sąsiadów wpisują się w coroczne, dzielnicowe inicjatywy, ale często są również impulsem do rozpoczęcia nowych, sąsiedzkich spotkań czy akcji społecznych podejmowanych np. na rzecz wspólnych podwórek – mówi Anna Urbańczyk z Instytutu Kultury Miejskiej. Dla wszystkich osób, które po zorganizowaniu wydarzenia podzielą się swoimi doświadczeniami z Gdańskich Dni Sąsiadów przygotowano nagrody – bony do hipermarketu ogrodniczo-budowlanego. Osoby, instytucje i organizacje, które zgłoszą się do Gdańskich Dni Sąsiadów otrzymają darmowy pakiet startowy. 

Święto można zorganizować prawie wszędzie – w mieszkaniu, ogrodzie, na ulicy, boisku szkolnym czy w parku. Jeśli to pierwsze spotkanie, lepiej zaplanować je we wspólnej przestrzeni, np. na podwórzu domu. Będzie to mniej onieśmielające dla osób, które jeszcze się nie znają. Jeżeli planujesz organizację imprezy w przestrzeni publicznej, uzyskaj zgodę w Zarządzie Dróg i Zieleni lub właściciela terenu.

 

W poprzednich latach  

Może festyn np. taki, jak przy Szkole Podstawowej nr 45 na ul. Matki Polski we Wrzeszczu. – Festyn rodzinny Festiwal sztuki to coroczne spotkanie społeczności lokalnej – uczniów, rodziców, nauczycieli, przyjaciół, sympatyków szkoły, sąsiadów. W programie były: rozgrywki sportowe (mecz siatkówki, piłki nożnej), kalambury, konkurs na najsmaczniejsze ciasto, sztuka parzenia herbaty, ziołowe kompozycje sałatek i past, grill – mówi Izabela Posłuszny, organizatorka wydarzenia.

Mieszkańcy ulicy Jesionowej, która ucierpiała podczas powodzi w lipcu 2016 r., postanowili znów ją ożywić. – Rozdaliśmy sadzonki kwiatów sezonowych, dzięki którym nasza ulica znów nabierze kolorów, stanie się bardziej przyjazna dla przechodniów – mówi Paulina Urbańska z Ruta Urban Garden, inicjatorka wydarzenia.

Ewa Benke, która organizowała Gdańskie Dni Sąsiadów w Śródmieściu po raz kolejny, tak wspomina: „Nasze sąsiedzkie spotkania to wydarzenia wielopokoleniowe. Organizowaliśmy je zaraz po Dniu Dziecka, więc dominowały wspólne zabawy z dziećmi, które łączyły pokolenia: klasy, hula-hop, skakanie przez skakankę i gumę, zabawy na trzepaku. Nie zabrakło rozmów przy kawie, herbacie i domowych wypiekach”.

IKM zaprasza na sąsiedzki podwieczorek w piątek, 8 czerwca o godz. 17.00. Po raz ostatni odbędzie się w kamienicy przy ul. Długi Targ 39/40, ponieważ od listopada 2018 roku instytucja działać będzie w budynku Kunsztu Wodnego przy ul. Targ Rakowy 11.

 

10. Gdańskie Dni Sąsiadów

  • 25-30 maja 2018 r.

Zobacz: Dni sąsiadów

 

Dni sąsiadów _baner

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.