Aktualności

Pieśń losu Jana Vanrieta

$image_alt
Chłopczyk muzykant. Fot. mat. prasowe MNG

W Zielonej Bramie, oddziale Muzeum Narodowego w Gdańsku można oglądać wystawę Jana Vanrieta, „Pieśń losu". Jest to pierwsza w Polsce prezentacja twórczości jednego z najciekawszych żyjących malarzy belgijskich. Ekspozycja jest czynna do 13 września 2015 r.

Jest to pierwsza w Polsce prezentacja twórczości tego kluczowego dla współczesnego malarstwa narracyjnego artysty. Wystawa „Jan Vanriet. Pieśń Losu" składać się będzie z 51 najbardziej znaczących w twórczości artysty płócien z lat 1986–2014, a wszystkie one dotykają ważnego dla artysty tematu przeznaczenia.

Twórczość Vanrieta to rodzaj nieustającego dialogu między wręcz obsesyjnie powracającą zbiorową pamięcią historyczną a najbardziej nawet indywidualnym doświadczeniem. To także fascynujące doświadczenie estetyczne, w którym koegzystują z jednej strony utrwalona tradycja malarska, szczególnie flamandzka, z drugiej – współczesna idiomatyka wizualna.

 Jan Vanriet, Cud
 Fot. mat prasowe MNG

Kuratorem wystawy jest inna wybitna postać belgijskiego świata sztuki – Paul Huvenne, wieloletni dyrektor Królewskiego Muzeum Sztuk Pięknych w Antwerpii, w którym przechowywana jest jedna z najwspanialszych światowych kolekcji sztuki. Jan Vanriet jako jeden z nielicznych współczesnych artystów prezentował tam swoje prace.

Gdańska wystawa jest także szczególnym spotkaniem malarstwa i poezji – autorstwa Jana Vanrieta, ale przede wszystkim Adama Zagajewskiego, uznanego poety, prozaika i eseisty, który przyjął zaproszenie artysty i podzielił się refleksją nad jego przejmującym i dotkliwym malarstwem: Prace Jana Vanrieta zaskoczyły mnie i zachwyciły. Nie znałem wcześniej tego malarstwa, które łączy wyrafinowanie formalne z tematyką bardzo mi bliską, bo „okaleczonej Europy". Jan Vanriet – tak to przynajmniej odczytuję – wyznaje bliską także i mnie estetykę całości. Chce zapisać lub może tylko zaznaczyć to, co jest we wszystkich prawie krajach naszego małego kontynentu raną dwudziestego wieku, raną wojny (czy wojen), nazizmu, barbarzyństwa [...]

Wreszcie Gdańsk jako miejsce ekspozycji ma szczególne znaczenie, gdyż – jak pisze Zofia Machnicka w tekście analizującym rolę historii i pamięci w malarstwie Vanrieta – miasto to było świadkiem tragicznej historii XX wieku i przechowuje pamięć o wydarzeniach związanych z II wojną światową i reżimem komunistycznym, które to są pierwszoplanowymi tematami w twórczości malarza.

Z okazji wystawy Muzeum narodowe w Gdańsku wydało katalog „Jan Vanriet. Pieśń Losu". W powstanie książki zaangażowani byli Jan Vanriet, a także kurator wystawy Paul Huvenne. Autorami tekstów są Adam Zagajewski, Zofia Machnicka, Paul Huvenne i Charlotte Mullins. Oprócz ponad 50 reprodukcji obrazów malarza, będzie można przeczytać kilka jego wierszy. Premiera katalogu odbędzie się w czasie wernisażu wystawy, 15 maja 2015 r. o godz. 18.00 w Oddziale Zielona Brama.

Jan Vanriet urodził się w 1948, żyje i pracuje w Antwerpii. Jego prace były pokazywane na wielu międzynarodowych wystawach, w muzeach sztuki i renomowanych galeriach. Artysta reprezentował Belgię na biennale w São Paulo (1979), Wenecji (1984) i Seulu (1990). Jego obrazy znajdują się w stałych kolekcjach wiodących muzeów, m.in. w British Museum w Londynie, Królewskim Muzeum Sztuk Pięknych w Antwerpii, Muzeum Sztuki Współczesnej w San Diego oraz New Art Gallery w Walsall. O Vanriecie pisali m.in Herbert Albrecht, Stefan Hertmans, György Konrád, Edward Lucie-Smith, Cees Nooteboom, Pierre Restany czy Charlotte Mullins. Artysta zrealizował zamówienia na monumentalne malarstwo ścienne – szczególnie należy tu wymienić Teatr Bourla w Antwerpii, KBC Bank oraz stację metra De Brouckère w Brukseli

⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔

Jan Vanriet. Pieśń losu

 • wernisaż: 15 maja 2015 r., piątek, godz. 18.00
 • wystawa czynna: 16 maja-13 września 2015 r.

Muzeum Narodowe w Gdańsku, Oddział Zielona Brama
Długi Targ 24
80-828 Gdańsk

Godziny otwarcia:

 • wtorek-niedziela: 10.00–17.00
 • poniedziałek: muzeum nieczynne

Bilety:

 • normalny – 8 zł
 • ulgowy – 5 zł
 • rodzinny – 18 zł
 • grupowy (min. 10 osób) – 5 zł za osobę
 • dla opiekunów grup szkolnych – 1 zł za osobę
 • uprawniający do jednorazowego wstępu na wystawy organizowane we wszystkich oddziałach Muzeum, ważny przez miesiąc od daty zakupu – 20 zł
 • dla posiadaczy ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny oraz Karty Dużej Gdańskiej Rodziny – 1zł za osobę)
 • uczniowie i studenci do 26. roku życia – 1 zł (Muzeum jest uczestnikiem programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Kultura Dostępna")
 • piątek – dzień bezpłatnego zwiedzania

WięcejMuzeum Narodowe w Gdańsku

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

Opr. BMG

 

view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości

Aktualności