Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/13a3dd24-9eae-48d8-b627-f294ef90aabd.jpg Pierwszy krok do połączenia międzynarodowych tras rowerowych na Pomorzu. Są pieniądze na projekt budowalny

Pierwszy krok do połączenia międzynarodowych tras rowerowych na Pomorzu. Są pieniądze na projekt budowalny

Widok z Mikoszewa w kierunku wsi Drewnica

Samorząd Województwa Pomorskiego dofinansuje kwotą do 50 tys. zł prace projektowe nad trasą rowerową między Drewnicą a Mikoszewem na wałach wiślanych. Gmina Stegna, z gotową dokumentacją budowlaną, będzie mogła starać się o środki na budowę szlaku w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020.

 

Nowa droga będzie elementem szlaku rowerowego EuroVelo 9. Do jej realizacji niezbędny jest projekt budowlany, za który odpowiedzialna jest gmina Stegna. Bez pomocy samorządu województwa nie byłaby w stanie sama znaleźć środków na wykonanie dokumentacji technicznej, a tym samym wystartować w konkursie o dofinansowanie. A jest o co walczyć, ponieważ założenia Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja przewidują dotację wysokości nawet 90 proc. wartości projektu.

 

Dolina Wisły na rowerze

Nowa trasa rowerowa między Drewnicą a Mikoszewem będzie miała ok. 5,4 km długości. To kluczowy odcinek szlaku o znaczeniu międzynarodowym – drogi rowerowej EuroVelo 9, która zaczyna się w Puli w Chorwacji, biegnie m.in. przez Lubljanę, Wiedeń, Wrocław, a kończy się w Gdańsku.

– Odcinek na trasie Drewnica-Mikoszewo, biegnący po wale wiślanym, jest brakującym ogniwem łączącym dwie trasy międzynarodowe, czyli nadbałtycką trasę rowerową ( EuroVelo 10) oraz Wiślaną Trasę Rowerową (EuroVelo 9) – mówi Marta Chełkowska, dyrektor Departamentu Turystyki. – Planowany odcinek biegnie na prawym wale Wisły i jest to najpiękniejszy fragment całej trasy wiślanej. Jej budowa w gminie Stegna poprawi spójność i jakość szlaku, dopasowując go do europejskich standardów, m.in. o odpowiednią nawierzchnię, oznakowanie, miejsca wypoczynku i drobnych napraw rowerów – wyjaśnia Chełkowska. Planowana jest trasa asfaltowa o szerokości 3 m.

Jednak zanim powstanie wygodna i bezpieczna droga rowerowa, potrzebne jest przygotowanie pełnej dokumentacji technicznej i budowalnej. Koszt szacuje się na około 100 tys. zł. Połowę zapłaci gmina Stegna, połowę samorząd województwa pomorskiego. – Gmina Stegna jest już zaangażowana w dwa inne projekty związane z turystyką rowerową – wyjaśnił podczas sesji sejmiku Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. – A mimo to postanowiła realizować kolejny duży projekt o znaczeniu regionalnym. Dlatego ważna jest pomoc finansowa dla gminy, która samodzielnie nie znajdzie już środków na przygotowanie dokumentacji budowalnej – tłumaczył Struk.

 

Diagram inwestycji w gm. Stegna. Oprac. Departament Turystyki UMWP

 

Po skompletowaniu dokumentów gmina Stegna chce uzyskać dofinansowanie projektu „Rowerem bez granic – rozwój turystyki w obszarze transgranicznym w oparciu o turystkę aktywną, w tym turystykę rowerową” w ramach funduszy Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020. W konkursie, który zacznie się w kwietniu i będzie trwał do czerwca, można zyskać nawet 90 proc. dofinansowania.

W województwie pomorskim międzynarodowa trasa rowerowa EuroVelo 9 pokrywa się przebiegiem z krajowej trasy rowerowej Wiślana Trasa Rowerowa, biegnąca wzdłuż rzeki Wisły od jej początku do jej ujścia.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.