Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/14d44c38-795c-49db-9786-9eab15efcd94.jpg Pierwsza pomoc? To łatwe. 150 dzieci z Redy uczyło się jak ratować życie

Pierwsza pomoc? To łatwe. 150 dzieci z Redy uczyło się jak ratować życie

Nauka pierwszej pomocy w SP nr 2 w Redzie

Jak wezwać pogotowie, co robić w przypadku oparzeń i jak używać defibrylatora. Dzieci uczyły się pod okiem profesjonalnych ratowników medycznych.

 

Szkolenie dla uczniów IV klasy Szkoły Podstawowej nr 2 im. Małego Trójmiasta Kaszubskiego zostało zorganizowane 17 listopada 2017 r. przez ratowników ze Szpitala Specjalistycznego w Wejherowie.

 

Profesjonalni ratownicy

–  Chcemy pokazać dzieciom, jak postępować w sytuacjach trudnych i kryzysowych. Liczy się przecież czas zanim dojedzie pogotowie, a w pobliżu może nie być dorosłych.  Jesteśmy tutaj z profesjonalistami ze Szpitali Pomorskich – mówi Marzena Mrozek, dyrektor Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Na sali gimnastycznej ustawionych zostało siedem punktów szkoleniowych. W każdym dyżurował wykwalifikowany ratownik medyczny. Jak mówi Marcin Wójcik, ratownik ze Szpitali Pomorskich – Program zajęć został dostosowany do wieku dziesięciolatków tak, aby dzieciaki łatwo mogły przyswoić wiedzę. Bo im wcześniej zaczniemy uczyć pierwszej pomocy tym lepiej.

 

 

Pierwsza pomoc

Uczniowie z wielkim zainteresowaniem, ale i zaangażowaniem zaliczali kolejne bazy szkoleniowe.  Pomimo że zajęcia trwały ponad trzy godziny nie było mowy o nudzie. Uczniowie uczyli się na przykład, jak prawidłowo wezwać pomoc. Przez specjalne słuchawki rozmawiali z dyspozytorem pogotowia, któremu musieli wytłumaczyć co się stało, kto i gdzie potrzebuje pomocy. Ze szczególnym zainteresowaniem dzieci uczestniczyły w zajęciach z udzielania pierwszej pomocy w przypadkach złamań i innych urazów nóg i rąk. Uczyły się, jak opatrywać takie urazy. Duże zainteresowanie uczniów wzbudził defibrylator AED oraz nauka jego sosowania. „Młodym ratownikom” zajęcia bardzo się podobały. –  Możemy się dowiedzieć, co zrobić jak kolega złamie rękę, albo do kogo zadzwonić, kiedy wydarzy się wypadek. To bardzo fajne lekcje – mówili czwartoklasiści.  Na zakończenie szkolenia każda klasa otrzymała specjalny dyplom.

 

Nie tylko Reda

Ratownicy medyczni to profesjonaliści. Nie zawsze jednak są najbliżej. W ratowaniu życia liczy się każda sekunda, dlatego też szkolenia z pierwszej pomocy, takie jak w Redzie, są planowane w szkołach całego województwa pomorskiego.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.