Aktualności

Piękność z Gruzji i... wężowe drewno

$image_alt
Franz Hauk. Fot. materiały prasowe PFB

15 marca 2015 r. wielbiciele organów będą mogli liczyć na spotkanie z „królem instrumentów" w ramach koncertu Mistrzowskie Duety, z udziałem znakomitych solistów: Franza Hauka, który zagra zarówno na organach, jak i na… klawesynie oraz pochodzącej z Tibilisi skrzypaczki Theony Gubby-Chkheidze.

Theona Gubba-Chkheidze Fot. materiały prasowe PFB
Theona Gubba-Chkheidze
Fot. materiały prasowe PFB

Wieczór rozpocznie „Toccata F-dur", która wyszła spod pióra jednego z najwybitniejszych artystów w dziejach muzyki – J.S. Bacha. W programie zagości także uznawany za jeden z najlepszych utworów Eugène Gigouta Scherzo E-dur. Jedną z ciekawszych propozycji w programie tego koncertu będzie z pewnością „Carillon de Westminster", op. 54 No.6. To utwór napisany przez francuskiego organistę i kompozytora Luisa Vierne.

„Carillon de Westminster" jest fantazją na temat kurantów, wygrywanych z Wieży Zegarowej Pałacu Westminster, od 1858 r. Melodii nie wybija jednak  słynny Big Ben, a cztery mniejsze, znajdujące się na wieży dzwony, słyszalne co kwadrans. Do dziś dzwony można usłyszeć w BBC Radio 4 o godz. 18.00 i o północy. Prawykonanie „Carillon de Westminster" miało miejsce w Katedrze Notre Dame w Paryżu 29 listopada 1929 r., a utwór z miejsca stał się hitem.

Podczas koncertu zabrzmi także zaliczana do najbardziej znanych kompozycji Léona Boëllmanna „Suita Gotycka". Wielu słuchaczy może kojarzyć w szczególności jej trzecią część, ponieważ fragment ten chętnie wykorzystywany jest przez młode pary przy okazji składania przysięgi małżeńskiej.

Wieczór zakończy „Capriccio für Violine und Orgel" autorstwa słynącego z doskonałych improwizacji Naji Hakima.

 Piękna i utalentowana skrzypaczka gruzińskiego pochodzenia, Theona Gubba-Chkheidze, zagra na barokowych skrzypcach, wykonanych z elementów egzotycznego, wężowego drewna przez monachijskiego lutnika Nele Jülcha. Instrument jest dokładną kopią skrzypiec z pracowni Andrea Amati, uznawanego za ojca instrumentów smyczkowych w obecnym kształcie. Jego dzieła odznaczały się niezwykłą elegancją i zachowaniem zasad geometrii oraz niezwykle szlachetnym brzmieniem.

Dzięki tym walorom, oryginalne egzemplarze mają obecnie bezcenną wartość.

Niedzielny koncert będzie także doskonałą okazja do posłuchania, jak brzmią jedne z największych organów symfonicznych w Polsce, które znajdują się w Sali Koncertowej na Ołowiance.

 

Mistrzowskie Duety
——————————————————————————————

Bilety: 10-25 zł

Oprac. AK

 

view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości

Aktualności