Aktualności

Pięć tysięcy uczniów przeszkolonych z edukacji morskiej

$image_alt
Fot. Sławomir Lewandowski

W projekcie „Pomorskie – dobry kurs na edukację. Kształtowanie kompetencji kluczowych uczniów w regionie przez edukację morską" w roku szkolnym 2012/2013 wzięło udział ponad 5 tys. uczniów. Efekty programu przedstawili podczas konferencji prasowej, która odbyła się 17 czerwca 2013 r. w Gdańsku, m.in. olimpijczyk Mateusz Kusznierewicz i marszałek województwa Mieczysław Struk.

Jednym z celów władz Pomorza jest zbudowanie efektywnego systemu edukacji, który powinien być nakierowany na poprawę jakości kształcenia, głównie pod kątem nabywania przez pomorskich uczniów kompetencji kluczowych, w tym ważnych dla rozwoju regionu kompetencji społecznych. W systemie tym musi się znaleźć również miejsce na budowanie tożsamości regionalnej, która obecna będzie w szkole między innymi dzięki edukacji morskiej.
 
– Rzecz w tym, aby uczniowie z Pomorza nie poznawali morza jedynie poprzez plaże w Jelitkowie, Brzeźnie, Ustce, Łebie czy na półwyspie Helskim – powiedział na konferencji Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, i zapowiedział, że program, który zakończy się we wrześniu przyszłego roku, powinien objąć ponad 10 tysięcy pomorskich uczniów.
 
– To unikatowy projekt. Może wśród uczestników znajdzie się nie tylko kilku, którzy będą chcieli kontynuować tę morską przygodę i na stałe zwiążą się z żeglarstwem – ocenił pięciokrotny olimpijczyk Mateusz Kusznierewicz z Fundacji Navigare, która jest partnerem samorządu województwa przy realizacji projektu w szkołach podstawowych.
 
W projekcie edukacji morskiej, któremu przyświeca hasło „Złap wiatr w pomorskie żagle wiedzy", w roku szkolnym 2012/2013 wzięło udział ponad 4 tys. uczniów klas piątych ze szkół podstawowych z województwa pomorskiego oraz ponad 1 tys. uczniów klas drugich gimnazjów z obszaru Pętli Żuław. W 227 szkołach podstawowych uczniowie uczestniczyli w zajęciach pozalekcyjnych, które wymagają od uczniów kreatywności, samodzielności oraz pracy zespołowej. Podsumowaniem pracy uczniów jest konkurs projektów, a nagrodą – udział co najmniej 500 uczniów w wakacyjnym obozie żeglarskim.


Jedna z nagrodzonych prac konkursowych: „Jak wygląda Morze Bałtyckie"
uczniów ze Szkoły Podstawowej w Redzikowie, opiekun Kamila Jabłońska-Bojczuk 

Uczniowie klas piątych wzięli również udział w warsztatach edukacyjnych o tematyce morskiej oraz praktycznych zajęciach żeglarskich. W kilku ośrodkach żeglarskich na terenie województwa pomorskiego, podczas jednodniowych praktycznych zajęć, swą przygodę z żeglarstwem rozpoczęło ponad 4 tys. piątoklasistów. Natomiast uczniowie gimnazjów brali udział w dwudniowych praktycznych zajęciach morsko-rzecznych. Za realizację zajęć praktycznych na poziomie gimnazjum odpowiada Liga Morska i Rzeczna.
 
Wszystkie formy aktywności w ramach projektu odnoszą się do istotnej dla Pomorza oraz atrakcyjnej dla uczniów tematyki morskiej i żeglarskiej, a jednocześnie zakładają rozwój kompetencji kluczowych, w tym społecznych, poprzez praktyczne stosowanie nabytych umiejętności.

Plik do pobrania:

Więcej informacji o projekcie „Pomorskie – dobry kurs na edukację. Kształtowanie kompetencji kluczowych uczniów w regionie poprzez edukację morską"
 

Departament Edukacji i Sportu UMWP
 

view szablon artykułu

Archiwum wiadomości

Kalendarz prac Zarządu i Sejmiku

Pod patronatem marszałka