Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/d8c55243-664f-467f-9d91-08908ff00c92.jpg Pięć lat minęło. Jubileusz spółki Copernicus. Wyróżnienia dla pracowników i urodzinowy tort

Pięć lat minęło. Jubileusz spółki Copernicus. Wyróżnienia dla pracowników i urodzinowy tort

Jubileusz 5-lecia spółki Copernicus

Szpital im. Mikołaja Kopernika, Szpital św. Wojciecha oraz Wojewódzkie Centrum Onkologii tworzą Copernicus Podmiot Leczniczy. Dołączy do nich też Wojewódzka Przychodnia Stomatologiczna. Od utworzenia spółki mija pięć lat.

 

W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego, 14 czerwca 2018 r. odbyła się uroczystość podsumowująca pięć lat działalności w nowej strukturze.

 

Medale, statuetki, dyplomy i róże

Tomasz Kuplicki, wiceprezes sopockiego oddziału Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej wręczył medale 25-lecia dla dra Krzysztofa Wójcikiewicza, dra Marka Bogdańskiego oraz Marioli Rusińskiej za pomoc i wsparcie. Dyplomy oraz róże przekazano ponad 100 pracownikom spółki. Dodatkowo, siedem najbardziej zasłużonych osób otrzymało okolicznościowe szklane statuetki. Podczas jubileuszu wyświetlono film podsumowujący funkcjonowanie podmiotu leczniczego w formie spółki. Wydarzenie uświetnił koncert Cappelli Gedanensis  pod dyrekcją Marka Więcławka.

– Nieustanny rozwój i podnoszenie jakości w leczniczej spółce Copernicus stanowi dowód, że odważne decyzje o przekształceniu w spółkę i konsolidacje indywidualnych szpitali podejmowane przez Zarząd i Sejmik Województwa Pomorskiego były korzystne i trafnie odpowiadały na wyzwania w skomplikowanym systemie służby zdrowia pracy – mówi Paweł Orłowski, członek Zarządu Województwa Pomorskiego. – W szpitalach i poradniach przeprowadzane są modernizacje, remonty, spółka inwestuje w nowoczesny sprzęt medyczny. Copernicus ma dobrą bazę diagnostyczną, zatrudnia wykwalifikowany personel medyczny i rozwija kompleksowe podejście do leczenia. Spółka nieustannie podnosi jakość oferowanych usług medycznych, o czym świadczy m.in. poziom zaawansowania we wdrożeniu programu doskonalenia jakości. Dzięki temu pacjenci mają bardziej lepsze warunki leczenia, a personel. Warto podkreślić, że pracownicy spółki angażują się w rozmaite akcje i programy profilaktyczne skierowane nie tylko dla pacjentów, ale także ogółu mieszkańców Pomorza. Copernicus to największy z tzw. marszałkowskich podmiotów leczniczych i jeden z największych na Pomorzu. Jako czwarta największa spółka medyczna w Polsce zatrudnia ponad 3 tys. pracowników. Cieszy fakt, że wykonując społeczną misję, współpracuje z największą liczbę wolontariuszy, która z roku na rok wzrasta. Życzę wszystkim pracownikom spółki, całemu białemu personelowi oraz administracji, aby praca przynosiła im satysfakcję, a codzienny trud był doceniony nie tylko przez pacjentów – dodaje wicemarszałek Orłowski.

Jak w rozmowie z Aleksandrą Chalińską mówił prezes Dariusz Kostrzewa: „Połączenie było dobrym rozwiązaniem dla wszystkich. Duży może więcej. Małe wcale nie jest piękne w branży medycznej. Dużej jednostce łatwiej o finansowanie z Narodowego Funduszu Zdrowia, ma większą skalę działania i korzystniejsze możliwości zdobywania funduszy. Niektóre obszary są słabiej dofinansowane, np. pediatria. Dzięki temu, że szpitale nie są jednorodne, łatwiej utrzymać te obszary, które nie zarabiają na swoje utrzymanie. Udaje się nam po prostu łatać szpitalny budżet, by każdy pacjent mógł liczyć na leczenie najwyższej jakości bez względu na to, na jakim oddziale się znajdzie.”

Fot. Dorota Kulka, Aleksander Olszak

Historia szpitala sięga 1857 r., kiedy z inicjatywy członków ewangelickiej gminy kościoła Zbawiciela na Zaroślaku wynajęto niewielki budynek znajdujący się przy obecnej alei Armii Krajowej. Miał tam powstać szpital dziecięcy. W 1860 r. szpital przeniesiono do budynku przy ul. Nowe Ogrody nr 23, poszerzając zakres świadczeń o leczenie chorób kobiecych. W 1875 r. szpital ponownie przeniesiono, tym razem do nowych gmachów przy ul. Nowe Ogrody nr 3-5. Szpital miał 100 łóżek i salę operacyjną, a przeznaczony był też dla mężczyzn. Leczono w nim zarówno przypadki internistyczne, jak i chirurgiczne.

Szpital im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku, 30 września 2013 r. przekształcił się w spółkę leczniczą. Szpital Specjalistyczny im. św. Wojciecha połączył się z Copernicusem 1 lipca 2014 r. Natomiast od 1 listopada 2015 r. do spółki dołączyło Wojewódzkie Centrum Onkologii, a od tego roku również będzie Wojewódzka Przychodnia Stomatologiczna. Prezesem spółki od 2013 r. jest Dariusz Kostrzewa.

 

Zobacz: Wywiad z prezesem spółki Copernicus Dariuszem Kostrzewą

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.