Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/b86eab94-e927-4ce6-a899-812e7e681994.jpg Prochy Pawła Adamowicza spoczną w kaplicy św. Marcina w bazylice Mariackiej [ORGANIZACJA CEREMONII, KOMUNIKACJA, MAPA SYTUACYJNA]

Prochy Pawła Adamowicza spoczną w kaplicy św. Marcina w bazylice Mariackiej [ORGANIZACJA CEREMONII, KOMUNIKACJA, MAPA SYTUACYJNA]

Paweł Adamowicz

Pogrzeb prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza zaplanowano na godz. 12.00 w sobotę 19 stycznia w bazylice Mariackiej. Tam też spoczną prochy prezydenta. Jednak uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się w czwartek.

 

O szczegółach ceremonii na specjalnej konferencji prasowej poinformowały władze Gdańska. – Dziękuję wszystkim za wyrazy solidarności, wsparcia i dobroci – powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, wiceprezydent Gdańska. – Mam wrażenie, że testament Pawła Adamowicza już się wypełnia. Wszyscy, którzy są dla siebie dobrzy, wspierają się w tych trudnych chwilach, powodują, że testament ten powoli się już dzieje – dodała.

Prezydent RP Andrzej Duda ogłosił żałobę narodową. Będzie obowiązywać od piątku od godz. 17.00 do soboty do godz. 19.00. W czasie żałoby narodowej flagi państwowe zostaną opuszczone do połowy masztu.

 

Czwartek, 17 stycznia

  • 15.00 uroczysta sesja Rady Miasta Gdańska
  • 16.00–17.00 budynek Europejskiego Centrum Solidarności będzie niedostępny dla gości.
  • 17.00 w Europejskim Centrum Solidarności zostanie wystawiona trumna z ciałem Prezydenta. Mieszkańcy Gdańska będą mogli żegnać Pawła Adamowicza do piątku do godz. 16.00. Dwuosobowe warty honorowe pełnić będą przedstawiciele ZHP, ZHR, Straży Miejskiej i wojska. Ruch w ECS będzie jednokierukowy – wejście od strony historycznej stoczniowej Bramy nr 2, a wyjście od strony ul. Nowomiejskiej. Do budynku ECS nie można wnosić zniczy.
    W ECS wyłożona jest także księga kondolencyjna, która będzie tam do 27 stycznia lub dłużej.
  • 20.00 Ołowianka, parking przy filharmonii – wieczorne spotkanie ku czci Pawła Adamowicza pod hasłem Pożegnanie – Paweł, jesteśmy razem!

 

Piątek, 18 stycznia

  • 14.45 na carillonie kościoła św. Katarzyny zostanie zagrane epitafium poświęcone pamięci zamordowanego Prezydenta Gdańska. Wykona je premierowo Monika Kaźmierczak.
  • 15.30 w Nowej Synagodze odbędzie się nabożeństwo żałobne za duszę Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.
  • 17.00 uroczysty przemarsz z ECS do bazyliki Mariackiej, gdzie wieczorem odbędzie się msza św. Trumna z ciałem Prezydenta będzie wystawiona do północy. Trasa przemarszu: Doki, Łagiewniki, obok Mniszki, Stolarska, Staromiejska, Pańska, Węglarska, Piwna. Wzdłuż trasy konduktu dla pieszych będą dostępne tylko chodniki. Jezdnią będzie poruszał się kondukt żałobny.
  • 20.00 w Centrum św. Jana przy ul. Świętojańskiej 50 odbędzie się obrzęd pustej nocy za duszę Prezydenta Gdańska. Pusta noc to w tradycji kaszubskiej ostatnia noc przez pogrzebem zmarłego. Obrzęd rozpoczyna się różańcem, po którym żałobnicy odśpiewują nabożne pieśni i odmawiają modlitwy w intencji zmarłego. Pusta noc miała przede wszystkim na celu godne pożegnanie zmarłego.

 

Sobota, 19 stycznia

  • 7.00  otwarcie kaplicy Królewskiej. Ze względów bezpieczeństwa bazylika Mariacka będzie w tym czasie niedostępna
  • 12.00 msza pogrzebowa pod przewodnictwem metropolity gdańskiego Sławoja Leszka Głódzia. W mszy udział zapowiedzieli m.in. prezydent RP Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki oraz przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. Obecnych będzie około 100 prezydentów miast z całej Polski. Prochy Prezydenta Gdańska spoczną w bazylice Mariackiej w kaplicy św. Marcina. Tuż za nią jest wejście prowadzące do Izby Rajców.

Uroczystość pogrzebowa w sobotę będzie transmitowana na telebimach ustawionych w różnych miejscach:

  • Targ Węglowy 
  • ul. Długa i Długi Targ (5 ekranów)
  • park Świętopełka
  • Ołowianka

Władze Gdańska apleują, by nie nie przynosić ze sobą zniczy. Wstęp ze zniczami do stref, w których będą ustawione telebimy i głośniki, będzie zabroniony.

Mapka sytuacyjna sobotnich uroczystości pogrzebowych Pawła Adamowicza 

Rodzina Pawła Adamowicza prosi, aby zamiast kwiatów i zniczy wpłacać pieniądze na Hospicjom im. ks. Dutkiewicza i Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. We wszystkich miejscach, w których będzie żegnany Prezydent, będą wolontariusze z puszkami. Rodzina zmarłego Prezydenta bardzo prosi o nieskładanie kondolencji.

 

Komunikacja miejska w piątek i sobotę

Władze miasta apelują o korzystanie z komunikacji miejskiej, która w piątek i w sobotę w Gdańsku będzie bezpłatna. W tych dniach nie będzie funkcjonowała linia nr 100, a trasy i godziny odjazdów niektórych linii zostaną zmienione. W sobotę godz. 8.00-18.00 zwiększona zostanie częstotliwość funkcjonowania linii tramwajowych nr 8, 9, 12 i autobusowych nr 154, 167 i 210. Uruchomiona zostanie linia tramwajowa nr 7. Szczegóły organizacji komunikacji miejskiej w piątek i sobotę na stronie ZTM Gdańsk.

Darmowy autobus będzie także jeździł w piątek i w sobotę z Gdyni do Gdańska. To lini nr 101, która będzie kursowała z dworca PKP Gdynia Główna do centrum Gdańska (do pętli na węźle Unii Europejskiej przy Forum Gdańsk nad przystankiem SKM Gdańsk Śródmieście). Szczegółowe informacje o rozkładzie i trasie na stronie ZKM Gdynia.

W sobotę od godz. 10.00 do 18.00 biletów nie trzeba będzie kasować w pociągach SKM w granicach Gdańska (darmowe przejazdy dotyczą obszaru ograniczonego stacjami Gdańsk Żabianka – Gdańsk Śródmieście – Gdańsk Osowa). W tym czasie bezpłatnie będzie można jeździć też pociągami PolRegio na terenie Gdańska, czyli między przystankami Gdańsk Lipce – Gdańsk Osowa – Gdańsk Żabianka

 

Ulice zamknięte w piątek i sobotę

Od 17 stycznia do odwołania dla ruchu kołowego będą zamknięte ulice w pobliżu ECS: Doki i Nowomiejska.

W sobotę od godz. 6.00 zostanie wyłączony z ruchu kołowego obszar Głównego Miasta ograniczony ulicami Podwale Staromiejskie i Podwale Przedmiejskie. Zakaz dotyczył będzie także możliwości wjazdu z Targu Drzewnego na ul. Szeroką, Świętego Ducha, Targ Węglowy oraz na ul. Bogusławskiego z ul. Okopowej. Ulice Szeroka, Złotników, Grobla I i Świętego Ducha stanowić będą tzw. drogę życia stanowiącą główną trasę dojazdową i ewakuacyjną. Dlatego też na ulicach tych obowiązywać będzie bezwzględny zakaz zatrzymywania się. W rejonie wymienionych wyżej ulic wprowadzone zostaną ograniczenia w ruchu pieszym. Wejście w ten obszar będzie możliwe wyłącznie dla mieszkańców i osób posiadających stosowne akredytacje.

Stała organizacja ruchu zostanie przywrócona z chwilą zakończenia się uroczystości i rozejścia się osób biorących w niej udział. Szacuje się, że może to nastąpić ok. godz. 18.00.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.