Aktualności

Parkrun dla Tomka

$image_alt
Fot. materiały organizatora

W Parku Nadmorskim im. Ronalda Reagana na gdańskim Przymorzu, w sobotę, 27 czerwca, o godz. 10.00 odbędzie się specjalna edycja parkrun Gdańsk. W ramach akcji Pomorze Biega i Pomaga, zostanie zorganizowana zbiórka funduszy na wózek dla Tomka Lulewicza. Udział w biegu na dystansie 5 km jest bezpłatny.

Pomysł akcji zrodził się na początku maja, gdy Dariusz Lulewicz – brat Tomka – zrealizował swoje marzenie, aby razem z bratem przebiec zawody biegowe. Darek zabrał brata na bieg parkrun Gdańsk, 2 maja. Tydzień później wziął udział także na Biegu Europejskim w Gdyni, gdzie już przy wsparciu przyjaciela ukończyli bieg na dystansie 10 km. W ten sposób Dariusz chciał podziękować bratu za to, że dzielnie mu kibicuje – w sumie to najbardziej z całej rodziny, gdyż często pyta się o biegi, o to, czy będzie gdzieś startował, o to, jak mu poszło w zawodach i gratuluje kolejnego dobrego rezultatu.

Darek Lulewicz jest znanym trójmiejskim biegaczem. Przemierza ścieżki, charakterystycznie, lekko utykając. Ma tak od urodzenia, bo jest z ciąży bliźniaczej, w dodatku z wczesnej i z powikłaniami, przez co urodził się z mózgowym porażeniem dziecięcym.

Od razu jednak zaznacza, że to absolutnie w niczym mu nie przeszkadza. Lekarze nie są przeciwni bieganiu. Wręcz przeciwnie, chwalą go, bo w jego przypadku wysiłek jest dużo większy.

Ja naprawdę nie mam prawa do narzekań, bo mój brat bliźniak Tomek jest z kolei bardziej pokrzywdzony przez los – nie porusza się sam, nie siedzi sam, musi jeździć na wózku, trzeba go karmić i pielęgnować. Na szczęście jest bystrym, wesołym, a co najważniejsze, szczęśliwym człowiekiem – mówi Dariusz Lulewicz.

Za zebrane pieniądze będzie można kupić wózek sportowy, dzięki któremu Darek będzie mógł biegać z bratem. Jeśli się uda, nie raz będzie można zobaczyć ich na trasie.

Pieniądze można wpłacać poprzez stronę SiePomagaktóre w całości zostają przeznaczone na wózek.

Aby wziąć udział w biegu parkrun Gdańsk, należy dokonać bezpłatnej rejestracji pod adresem www.parkrun.pl/rejestracja, wydrukować nadany kod i wziąć go  na bieg.  Indywidualny kod uczestnika, który ma wielkość karty płatniczej, należy mieć przy sobie podczas biegu – po jego ukończeniu, na podstawie kodu możliwe jest odczytanie danych uczestnika i uwzględnienie w wynikach. Nie ma konieczności zapisywania się po raz kolejny. Jednokrotna rejestracja pozwala na udział w dowolnej liczbie biegów i to we wszystkich lokalizacjach biegów parkrun w Polsce i na świecie.

Inicjatywa parkrun poprzez organizację cyklicznych, bezpłatnych biegów na dystansie 5 km stara się zachęcić jak największą liczbę osób do prowadzenia aktywnego trybu życia – skierowana jest zarówno do dorosłych, jak i dzieci, które indywidualnie lub pod okiem rodziców mają możliwość spróbowania swoich biegowych sił.

To, co wyróżnia parkrun spośród większości imprez biegowych to jego oddolny i niekomercyjny charakter oraz zaangażowanie w inicjatywę samych uczestników, którzy oprócz udziału jako biegacze mają również możliwość uczestnictwa w organizacji biegów w charakterze wolontariuszy.

Idea parkrun dotarła do Polski z Wielkiej Brytanii, gdzie została zainicjowana 10 lat temu. Skupia blisko 1,6 mln uczestników w 11 państwach na całym świecie m.in.: Australii, Danii, Irlandii, Nowej Zelandii, Republiki Południowej Afryki, Rosji, Włoch, USA,  Do Polski parkrun zawitał w 2011 r. za sprawą grupy entuzjastów, którzy rozpoczęli bieganie w ramach parkrun w Gdyni.

Obecnie biegi parkrun Polska są największym cyklem biegowym w Polsce i odbywają się w 24 miastach m.in.: Cieszynie, Chrzanowie, Bydgoszczy, Kołobrzegu, Krakowie, Łodzi, Konstancinie-Jeziornej, Opolu, Poznaniu, Pruszkowie, Rumi, Szczecinku, we Wrocławiu, w Warszawie, czy w Żarach.

– Parkrun to biegi dla wszystkich niezależnie od stażu biegowego. Zaawansowani biegacze wykorzystują parkrun jako doskonałą możliwość do poprawienia szybkości i wytrzymałości, dla początkujących parkrun to bieg na dystansie, który jest w zasięgu ich możliwości. Dodatkowo, do udziału w parkrun zachęcamy biegaczy z wózkami oraz czworonożnymi przyjaciółmi, którym oferujemy możliwość wspólnego biegania. – podkreśla Maciej Gach, koordynator gdańskiej edycji park run.

⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔

Parkrun dla Tomka

  • 27 czerwca 2015 r., sobota, godz. 10.00
  • Park Nadmorski im Ronalda Reagana,wejście D od ulicy Dąbrowszczaków
  • dystans – 5 km
  • opłata – brak

Więcej informacji na stronie parkrunu.

 

Oprac. DK

view szablon artykułu

Archiwum wiadomości