Aktualności

Pan Damian w poniedziałek otworzył sesję sejmiku. Niektórzy byli zaskoczeni, bo nie jest radnym

Jan Kleinszmidt przewodniczący Sejmiku Województwa Pomorskiego, Damian Jagusz, Marta Cyrklaff, marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Stru
Fot. Sławomir Lewandowski

XXXII Sesję Sejmiku Województwa Pomorskiego w poniedziałek, 27 lutego 2017 r. współprowadził Damian Jagusz. Wylicytował on otwarcie obrad regionalnego parlamentu podczas tegorocznej aukcji w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

 

Samorząd wojewódzki na internetową aukcję na rzecz WOŚP przekazał kilka fantów. Jednym z ich była możliwość otwarcia sesji w lutym. Licytację wygrał urodzony w Prabutach w województwie pomorskim, a od 2010 r. mieszkający w Gdańsku, Damian Jagusz.

Dodatkowo zwycięzca licytacji otrzymał dwuosobowe zaproszenie na premierę przedstawienia „Urodziny, czyli ceremonia żałobna w czasach radosnego świętowania" w reżyserii Adama Orzechowskiego odbywającą się w 2017 r. w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku.

 

Rola organizacji pozarządowych według laureata licytacji

Damian Jagusz  jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Zwycięzca licytacji otworzył sesję Sejmiku Województwa Pomorskiego. Powitał przybyłych na obrady regionalnego parlamentu i podziękował za zaangażowanie radnych we wsparcie WOŚP. Podkreślił dużą rolę organizacji pozarządowych.

– Zaangażowanie społeczne, które przejawia się właśnie w ich funkcjonowaniu, pozostaje jednak wyznacznikiem nowoczesnego, wykształconego społeczeństwa, świadomego swej historii, jednak otwartego na osiągnięcia przyszłości – zaznaczył Jagusz. – Chciałbym podkreślić, jak wiele sukcesów ostatniego ćwierćwiecza, stanowią osiągnięcia tych organizacji, bowiem wkład w unowocześnienie rodzimej służby zdrowia jest ważnym, aczkolwiek jednym z wielu ich wyznaczników. Pamiętajmy również o ich zaangażowaniu w proces legislacyjny, który – niewątpliwie w mniejszym lub większym stopniu – pozwalał jednak poznawać rządzącym stanowisko różnych stron dialogu społecznego, niezależnie od prezentowanych przez nie poglądów – dodał.

Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk przekazał Damianowi Jaguszowi medal „De nihilo nihit fit" (tłumaczenie „Nic nie powstaje z niczego"). – Dziękuję za wsparcie WOŚP, troskę o rolę organizacji pozarządowych, a tym samym wkład w budowanie społeczeństwa obywatelskiego – powiedział podczas sesji marszałek Struk.

 

Marszałek Struk wręcza medal Damianowi Jaguszowi

Marszałek Mieczysław Struk wręcza Damianowi Jaguszowi medal „De nihilo nihit fit". Fot. Sławomir Lewandowski

 

Dorota Kulka: Czy wcześniej brał Pan udział w akcjach na rzecz WOŚP?

Damian Jagusz – Od kilku lat biorę udział w aukcjach charytatywnych na rzecz WOŚP. Wcześniej udało mi się wylicytować m.in. książkę z dedykacją prezesa Najwyższej Izby Kontroli. Teraz otworzyłem sesję. Udział w obradach parlamentu regionalnego, to dla mnie zupełnie nowe doświadczenie. Dlatego też cieszę się, że miałem taką możliwość.

Dlaczego zdecydował się Pan wziąć udział w licytacji?

– Uważam, że warto pomagać. A udział w licytacji, to wsparcie szczytnego celu. Po pierwsze nasze społeczeństwo jest ogromnie zróżnicowane i jest wiele potrzebujących, chorych osób, którym sprzęt zakupiony przez Fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy może uratować życie lub pozwolić godnie żyć w starszym wieku. A pomoc innym to też pomoc sobie. Wsparcie tak niewiele kosztuje, a daje ogromną dawkę pozytywnej energii, uśmiechu. Po drugie nikt z nas nie wie czy kiedyś nie będzie potrzebował pomocy i być może wtedy znajdzie się ktoś, kto nam pomoże. Po trzecie mam społecznikowską naturę. Od lat angażuję się w różne przedsięwzięcia. Jeszcze na studiach założyłem Koło Naukowe Prawników Morskich, a także czasopismo naukowe „Wszechnica Prawnicza".

view szablon artykułu

Archiwum wiadomości

Kalendarz prac Zarządu i Sejmiku

Pod patronatem marszałka