Aktualności

Pamięć nie ginie. Pomorska Kantata dla 108 Męczenników II Wojny Światowej

Męczennicy II wojny światowej
Kantata dla 108 męczenników. Fot. mat. prasowe NCK

W 2019 roku przypadają 80. rocznica wybuchu II wojny światowej oraz 20. rocznica beatyfikacji przez Jana Pawła II, 108 męczenników z czasów II wojny światowej. To czas przypomnienia tradycji patriotycznych, heroicznego poświęcenia dla ojczyzny, wiary i godności człowieka.

 

W gdańskim Centrum św. Jana, 24 listopada 2019 r. odbędzie się uroczysta Pomorska Kantata dla 108 Męczenników II Wojny Światowej, przypominająca o wartościach, które nie przemijają.

 

Muzyka i nie tylko…

W wykonaniu kantaty weźmie udział Chór 441 Hz, czyli 40-osobowa orkiestra symfoniczna utworzona na bazie Kameralnej Orkiestry Progress i soliści. Poprzez użycie oryginalnych środków ekspresji, projektując oryginalną wideowizualizację z użyciem najnowszych technologii, konstruując przemyślane pod każdym względem libretto i muzykę do kantaty, specjalnie zaaranżowaną wystawę fotograficzną w technice chromianowo-proszkowej, powstało wydarzenie o szerokim kontekście kulturowym i społecznym.

Gdański Chór Kameralny 441 Hz powstał w 2006 r. z inicjatywy studentów gdańskiej Akademii Muzycznej. Na co dzień prowadzi aktywną działalność koncertową, promującą repertuar muzyki najnowszej. Odbył tournée koncertowe do Włoch i Niemiec. Jest laureatem nagród na krajowych i międzynarodowych konkursach chóralnych.

Orkiestra Kameralna Progress to młody zespół założony w 2009 r. przez dyrygenta Szymona Morusa. Współtworzą go soliści i kameraliści, laureaci wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów. Ambicją muzyków jest łączenie różnych kultur, narodów i regionów Polski. W kwietniu 2013 roku orkiestra wzięła udział w międzynarodowym projekcie upamiętniającym 70. rocznicę powstania w getcie warszawskim prezentując w Berlinie „Requiem niemieckie" J. Brahmsa oraz „Ocalałego z Warszawy" A. Schonberga.

 

Scenografia

Scenografia nawiązuje do twórczości jednego z największych polskich artystów – Mariana Kołodzieja. W 2019 r., 13 października minęła 10. rocznica jego śmierci. Artysta w 1940 roku, z pierwszym transportem trafił do Oświęcimia. Do 1945 roku był jeszcze więziony w Buchenwaldzie, Sachsenhausen, Mauthausen-Gusen i Groß-Rosen. Dopiero 1994 roku po raz pierwszy wystawa „Klisze pamięci. Labirynty Mariana Kołodzieja" została zaprezentowana w Gdańsku. Artysta jest autorem papieskich ołtarzy, które zostały wzniesione podczas pielgrzymek Jana Pawła II do Polski. Zaprojektował słynny Okręt Kościoła, ołtarz-żaglowiec, który stanął w Gdańsku w 1987 roku oraz ołtarz na sopockim hipodromie w 1999 roku.

 

 

Pomorska Kantata dla 108 Męczenników II Wojny Światowej

 • premiera: 24 listopada 2019 r., godz. 17
 • Centrum św. Jana
 • ul. Świętojańska 50
 • Gdańsk
 • bilety – 60 zł

 

 • kierownictwo artystyczne: Marek Wojtasik i Paweł Paulus Mazur
 • kierownictwo Muzyczne: Szymon Morus
 • kompozytor: Szymon Chyliński
 • libretto: Marek Wojtasik
 • scenografia: Paweł Paulus Mazur
 • reżyseria: Tomasz Podsiadły
 • prowadzący: Konrad Mielnik
 • wykonawcy:
  Orkiestra Kameralna Progress pod dyr. Szymona Morusa,
  Gdański Chór Kameralny 441 Hz pod dyr. Anny Wilczewskiej,
  soliści:
            Paweł Zagańczyk – akordeon,
            Łukasz Perucki – skrzypce,
            Wanda Franek – alt,
            Michał Janicki – baryton,
            Tomasz Podsiadły – recytacje.

 

 

view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości