Aktualności

Pacjentka miała nietypową zmianę w jelicie, usunięto ją w gdyńskim szpitalu. Chora jest już w domu

Polip dywanowy, zdjęcie w trakcie zabiegu mukozektomii endoskopowej
Fot. źródło: www.facebook.com/Szpitale-Pomorskie

Lekarze ze Szpitala św. Wincentego a Paulo w Gdyni wykonali tzw. zabieg endoskopowej mukozektomii. W ten sposób usunęli polipa z jelita grubego.

 

Szpital św. Wincentego a Paulo w Gdyni wchodzi w skład spółki Szpitale Pomorskie.

 

Czym jest mukozektomia?

Mukozektomia endoskopowa po angielsku to endoscopic mucosal resection, w skrócie EMR. To technika, którą stosuje się w leczeniu nieuszypułowanych, łagodnych guzów (głównie do gruczolaków lub nieuszypułowanych polipów kosmkowych), śródnabłonkowych i śródśluzówkowych raków.

 

Dla kogo takie leczenie?

U 56-letniej pacjentki z obciążeniem raka jelita grubego u krewnego I stopnia podczas wykonywania kolonoskopii skriningowej (badanie przesiewowe – przyp. red.) wykryto duży płaski polip we wstępnicy (część okrężnicy w jelicie grubym – przyp. red.). W trakcie endoskopii, wykonanej przez dr Cezarego Adamca, zdiagnozowano zmianę o typie LST, czyli polip dywanowy. Miał on nieostre, trudne do dokładnego prześledzenia granice. Aby poprawić wizualizację zmiany, wykonano specjalistyczne jej barwienie, które pokazało jej granice. Zmiana okazała się znacznie większa niż pierwotnie oceniano. Wykonanie barwienia pozwoliło na usunięcie zmiany LST z odpowiednim marginesem. Pacjentkę po zabiegu wypisano do domu.

view szablon artykułu