Aktualności

Otwarcie sezonu żeglarskiego na Pomorzu

$image_alt
Fot. materiały prasowe

W gdyńskiej marinie przy nabrzeżu Młodych Żeglarzy, w piątek, 29 maja 2015 r., otwarty zostanie sezon żeglarski na Pomorzu.Na uroczystość zaprasza Pomorski Związek Żeglarski.

Początek imprezy zaplanowano na godz. 18.00. Po tradycyjnym podniesieniu na maszt flag uczestnicy przejdą do alei Żeglarstwa Polskiego, gdzie odsłonięta zostanie tablica poświęcona pamięci Wojciech Orszuloka, wybitnego polskiego żeglarza polarnego. Wojciech Orszulok był jednak nie tylko znakomitym żeglarzem, ale również pierwszym prezesem Pomorskiego Związku Żeglarskiego (wtedy funkcjonującego pod nawą Gdański Okręgowy Związek Żeglarski). Tablica zostanie odsłonięta z okazji 50-lecia PoZŻ, które przypada w tym roku.

Po ceremonii w siedzibie fundacji Helios (budynek JKM Gryf) otwarta zostanie wystawa największych trofeów polskich żeglarzy. Zgromadzona na niej została ponad setka pucharów, medali i innych pamiątek obrazujących sukcesy naszego żeglarstwa, od przedwojnia po czasy współczesne.

Na wystawie obejrzeć będzie można trofea przekazane przez najsłynniejszych polskich żeglarzy, m.in. Zygfryda Perlickiego, Krystynę Chojnowską-Liskiewicz, Karola Jabłońskiego czy Przemysława Miarczyńskiego. Są też eksponaty związane z Leonidem Teligą, Henrykiem Jaskułą i Zbigniewem Puchalskim.

Ostatnim punktem uroczystości będzie spotkanie żeglarskie w siedzibie PoZŻ. Otwarcie sezonu jest w tym roku częścią Żeglarskiego Pucharu Trójmiasta (29-31 maja), unikalnej imprezy, której celem jest integracja środowisk żeglarskich Gdańska, Gdyni i Sopotu.   

Otwarcie sezonu żeglarskiego na Pomorzu - plakat

Oprac. AK

view szablon artykułu

Archiwum wiadomości