Aktualności

Otwarcie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego

$image_alt
Fot. Krzysztof Mystkowski

Minęło 5 lat od momentu wbudowania kamienia węgielnego pod budowę najnowocześniejszego obiektu kulturalnego w Polsce. 19 września br. Marszałkowie Mieczysław Struk i Wiesław Byczkowski wzięli udział w uroczystym otwarciu Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, kulturalnym centrum o międzynarodowym zasięgu. Głównym punktem otwarcia był Triumfalny Przemarsz Gdańszczan.

Na otwarciu nie zabrakło VIP-ów, ale także mieszkańcy mogli bezpłatnie uczestniczyć w tym historycznym wydarzeniu. To pierwszy teatr dramatyczny zbudowany od podstaw od czasów II wojny światowej. Nie brak mu także nowoczesnych rozwiązań, główną atrakcją jest otwierany dach oraz 3 różne sceny. Innowacyjny jest również charakter funkcjonowania teatru – przyjęta została formuła teatru impresaryjnego. 

Niektórzy niepochlebnie wypowiadają się na temat ciemnego, dość przytłaczającego zewnętrznego wyglądu budynku, jednak autor projektu, włoski architekt Renato Rizzi, przekonuje, iż jest to celowe zamierzenie, które ma służyć wyodrębnieniu teatru i należycie podkreślić jego wnętrze. 

Wcześniej w XVII wieku w Gdańsku funkcjonował obiekt pod nazwą Szkoła Fechtunku. Odbywały się tam przedstawienia teatralne, występy akrobatów, zawody szermiercze, a nawet walki zwierząt. Prawie dwieście lat istnienia tego miejsca zainspirowało obecnego dyrektora teatru prof. Jerzego Limona do stworzenia Fundacji Theatrum Gedanense, a następnie budowy Teatru Szekspirowskiego. Następnie GTS wygrał konkurs na dofinansowanie inwestycji z funduszy unijnych i w roku 2011 rozpoczęto jego budowę. Koszt całej inwestycji to 95 mln złotych. 

 
- Gdański Teatr Szekspirowski według projektu Renato Rizziego jest dla mnie kolejnym – po budynku Europejskiego Centrum Solidarności – dziełem sztuki architektonicznej. Przemyślanym, pełnym wewnętrznej symboliki i bardzo starannie zakomponowanych detali, zakorzenionym w tradycji, choć wyposażonym w nowoczesne rozwiązania techniczne, jak choćby legendarny już otwierany dach. Chciałbym mocno podkreślić absolutną wyjątkowość tego obiektu, jakiego próżno szukać w całej Europie. Mimo ogromnej listy nowych inwestycji na Pomorzu, ich forma architektoniczna bywa często krytykowana. W przypadku tych dwóch obiektów możemy dyskutować, gdyż oba do dyskusji inspirują, ale też nie ulega dla mnie wątpliwości, iż należą do najciekawszych inwestycji kulturalnych ostatnich lat. Jak Teatr Szekspirowski sprawdzi się „w akcji"? Zobaczymy już wkrótce. Przypomnę, iż jego wyposażenie pozwala na bardzo różne ustawienie relacji scena-widownia. W przypadku ustawienia elżbietańskiego, widzowie powinni albo stać (pod gołym niebem), albo siedzieć na balkonach, skąd widoczność może być ograniczona. Ale tak właśnie oglądano (i to godzinami) przedstawienia w czasach Szekspira. Jestem przekonany, że tak czy inaczej teatrowi nie zabraknie widzów, a widzom – ciekawej i różnorodnej oferty, nie tylko zresztą szekspirowskiej i nie tylko teatralnej. Bowiem wraz z otwarciem GTS Gdańsk zyska nową, drugą scenę dramatyczną (niezwykle potrzebną), a my – mieszkańcy Pomorza – niezwykle aktywne, kipiące pomysłami i propozycjami centrum kultury i edukacji. – mówił marszałek Mieczysław Struk. 

Celem inwestycji jest wspieranie twórczości i promocja młodych artystów oraz kreowanie działań artystycznych i upowszechnianie kultury teatralnej. Inicjatywa już została doceniona - za interesujące zagospodarowanie przestrzeni z poszanowaniem okolicznej architektury i natury Gdański Teatr Szekspirowski został nominowany do nagrody Skrzydła Trójmiasta w tegorocznej edycji plebiscytu w kategorii Nowa Przestrzeń Trójmiasta. 

 

view szablon artykułu

Archiwum wiadomości

Kalendarz prac Zarządu i Sejmiku

Pod patronatem marszałka