Aktualności

Ośrodek doskonalenia techniki jazdy powstanie w Pszczółkach

$image_alt

Rozpoczęła się budowa pierwszego w północnej Polsce i w województwie pomorskim Ośrodka Doskonalenia Techniki Jazdy w Pszczółkach. W uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę inwestycji uczestniczył wicemarszałek województwa pomorskiego Ryszard Świlski.

Projekt nowelizacji ustawy o kierujących pojazdami zakłada wejście w życie przepisów określających obowiązek przeprowadzania kursów doszkalających w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz praktycznego szkolenia w zakresie zagrożeń w ruchu drogowym pomiędzy 4 a 8 miesiącem od uzyskania uprawnień. Przepisy miałyby zacząć obwiązywać od 4 stycznia 2016 r. W związku z tym, każdy nowy kierowca powinien przejść szkolenie w odpowiednim ośrodku pod okiem instruktora nauki techniki jazdy. Obecnie w Polsce istnieje 10 takich miejsc – w Zielonej Górze, Warszawie, Jastrzębiej (woj. mazowieckie), Lublinie, Wrocławiu, Opolu, Toruniu, Jędrzejowie oraz w Przeźmierowie i Pobiedziskach (woj. wielkopolskie). 

- Pomorski Ośrodek Doskonalenia Techniki Jazdy w Pszczółkach będzie miejscem, gdzie każdy kierowca będzie mógł doskonalić swoje umiejętności z jazdy oraz przejść szkolenia związane z wykonywanym zawodem – mówił wicemarszałek Ryszard Świlski. - Miłośnicy rywalizacji i sportów motorowych również znajdą tam coś dla siebie, dzięki powstającym torom: kartingowemu i terenowemu. Oferta ośrodka skierowana będzie także do firm i instytucji, które chciałyby poprawić nie tylko poziom bezpieczeństwa wśród swoich pracowników, ale także zwiększyć efekty ekonomiczne, np. poprzez naukę ecodrivingu. 

Modernizowane drogi, zmiana przepisów czy zwiększanie kar za wykroczenia stosowane głównie w celu poprawy bezpieczeństwa, niestety nie zmienią mentalności Polaków. Kierowcy, mimo iż posiadają uprawnienia, bardzo często nie znają przepisów ruchu drogowego, a tym bardziej nie interesują się ich zmianami. 

- W ośrodkach, takich jak ten budowany w Pszczółkach, kierowcy będą mogli sprawdzić swoją sprawność w prowadzeniu pojazdów w różnych warunkach drogowych i atmosferycznych, jak zachowaliby się na drodze w razie niebezpieczeństwa, np. poślizgu wynikającego z nadsterowności czy podsterowności pojazdu czy też uczą się jak prawidłowo korzystać z nowych technologii montowanych w samochodach – dodaje wicemarszałek Świlski. 

Każdemu kierowcy i temu świeżo upieczonemu, i temu z wieloletnim stażem przyda się takie doświadczenie. Z całą pewnością nie zaszkodzi, a może pomóc w krytycznej sytuacji na drodze. Budowa ODTJ w Pszczółkach ma zostać zakończona w marcu 2015 r. 


Magdalena Ledwoń

view szablon artykułu

Archiwum wiadomości

Kalendarz prac Zarządu i Sejmiku

Pod patronatem marszałka