Aktualności

Ormiańska Symfonia nad sopocką plażą

$image_alt

Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie zaprasza na kolejne wyjątkowe wydarzenie ze świata sztuk plastycznych. Tym razem jedna z wystaw prezentowanych w PGS poświęcona została malarstwu ormiańskiego malarza Paravona Mirzoyana. Dzieła artysty można podziwiać do 10 maja 2015 r.

Na wystawie prezentowane są obrazy i rysunki Paravona Mirzoyana , który zaznaczył swe miejsce we współczesnej sztuce ormiańskiej, w której odgrywa istotną rolę. Wypracował własny styl, stając się znanym nie tylko w ojczyźnie, ale również poza jej granicami.

Paravon Mirzoyan  rozpoczął działalność artystyczną w 1975 roku, gdy ukończywszy studia na Rosyjskiej Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu powrócił do Armenii. Zdobył gruntowne wykształcenie zawodowe w Akademii, równocześnie zachowując zdolność inspirowania się wrażeniami z otaczającego go świata, z życia codziennego.

Tworzy wszelkie gatunki malarstwa, w tym pejzaże, portrety, martwe natury, obrazy z życia codziennego, akty kobiece, których nie spotyka się często w sztuce ormiańskiej. Pragnąc pogłębić lub uzupełnić warstwę moralną lub wizualną obrazów, często łączy gatunki malarskie w jednym obrazie. W optymistycznej sztuce Paravona Mirzoyana koncepcja związku między harmonijną przyrodą a człowiekiem zostaje szczególnie uwypuklona w pejzażach i wiejskich scenach sielankowych. Jego sceny z życia codziennego przedstawiają radosne i spokojne chwile życia, przyjaźni, miłości.

Decydującą rolę w dziełach Paravona Mirzoyana odgrywa kolorystyka zastosowana przez artystę, wywierająca wpływ na widza i natychmiast budząca emocje.  Dla każdego obrazu lub postaci artystycznej twórca dobiera kolor o znaczeniu alegorycznym.

Płótna Mirzoyana cechują się profesjonalizmem, znakomitym gustem artystycznym, harmonijnym połączeniem formy i treści. To kompletne dzieła sztuki malowane szybkimi pociągnięciami pędzla, oparte na solidnym rysunku, budowane na złożonej kompozycji, wstępnie przedstawiane w postaci szkiców akwarelowych lub kredowych.

Wystawa „Paravon Mirzoyan. Ormiańska Symfonia"

Miejsce: Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie, Plac Zdrojowy 2
Czas: wernisaż 9 kwietnia, godz. 19.00; 10 kwietnia-10 maja, wt.-niedz. godz. 11.00-19.00
Kasa PGS otwarta jest od wtorku do niedzieli do godz. 18.30

  • bilet normalny – 10 zł, ulgowy – 7 zł
  • bilet dla mieszkańca Sopotu – 5 zł
  • bilet ulgowy szkolny (grupa minimum 20 osób) – 4 zł  od osoby
  • bilet dla słuchacza Uniwersytetu Trzeciego Wieku (grupa minimum 20 osób) – 4 zł  od osoby
  • w piątki wstęp wolny

 

 

Oprac. BK

view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości