Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/e5d9b5a9-b595-4d8b-a0a4-8df002b346fc.jpg Opowiedz o swojej najciekawszej podróży. Nowy cykl spotkań o kulturach świata

Opowiedz o swojej najciekawszej podróży. Nowy cykl spotkań o kulturach świata

Góry Kaukazu

Muzeum Narodowe w Gdańsku zaprasza na nowy cykl spotkań o podróżach i kulturach świata. Pierwszych opowieści będzie można wysłuchać już w niedzielę, 31 marca 2019 w Oddziale Etnografii. Wstęp – bezpłatny.

 

W nowym cyklu spotkań o kulturach świata głos oddany zostanie podróżnikom. Będą mogli opowiedzieć o swoich najciekawszych spotkaniach z innymi kulturami – o ludziach, tradycjach i zwyczajach wyznaczających ich codzienne życie.

Zarówno początkujący podróżnicy, jak ci już doświadczeni mogą nadsyłać propozycje swoich wystąpień, do kalendarium cyklu. Zgłoszenia przyjmowane są drogą mailową na adres: etnograf@mng.gda.pl. W każdym miesiącu odbędą się dwa spotkania

 

Świat wierzeń i tradycji Kaukazu

Stanisława Budzisz opowie o Kaukazie z punktu widzenia religii: podejścia do niej, łączenia elementów islamu lub chrześcijaństwa z wszechobecnymi kultami tradycyjnymi.

Wraz z nią przeniesiemy się do Abchazji, gdzie znajduje się sześć świątyń – miejsc mocy (tzw. swiatiliszcz). Zatrzymamy się w islamskim Dagestanie, który charakteryzuje się występowaniem jednego z najwyższych odsetków magów i wiedźm (nie licząc Syberii) w Rosji. Wreszcie do Armenii, która słynie z wróżenia z fusów, i do Czeczenii, gdzie islam pojawił się niespełna 300 lat temu, więc oddawanie czci drzewom czy kamieniom wciąż nie jest niczym nadzwyczajnym. Będzie też mowa o Gruzji oraz o tym, w jaki sposób religia wpływa na codzienność mieszkańców tego kraju.

Będzie to wprowadzenie w nieznany, intrygujący świat tradycyjnych i współczesnych wierzeń na Kaukazie, barwnie opowiedziany przez podróżniczkę penetrującą różne zakątki Kaukazu.

 

Stanisława Budzisz – reporterka i doktorantka Uniwersytetu Gdańskiego. Związana z Kaukazem od dziesięciu lat. Autorka reportaży m.in. o tematyce kaukaskiej oraz tekstów naukowych dotyczących kinematografii tego terenu. Publikowała m.in. w „Przekroju”, „Dużym Formacie” i „Podróżach”.

 

Tajemnicza społeczność Jezydów

Maria Giedz przybliży tajemniczą społeczność wyznająca jezydyzm – monoteistyczną religię, łącząca w sobie m.in. elementy islamu, chrześcijaństwa, judaizmu oraz pierwotnych wierzeń indoirańskich.

Naukowcy mają podzielone zdanie na temat tej społeczności. Jedni twierdzą, że to grupa etniczna, inni etniczno-religijna, religijna, a nawet narodowa. Zresztą sami Jezydzi w tej kwestii mają odmienne poglądy, trochę uzależnione od terenu, na którym mieszkają konkretne rody. Wywodzą się z irackiego Kurdystanu, z okolic Mosulu. Ich najważniejsze centrum religijne i kulturowe znajduje się w Lalish. Dzisiaj mieszkają w różnych rejonach, nie tylko w północnym Iraku, ale też na emigracji w Niemczech, a nawet w Polsce. Spora grupa Jezydów mieszka w Gruzji, głównie w Tbilisi, i uważają się za osobny naród. Inaczej myśli większość Jezydów żyjących w Armenii, ci bowiem utożsamiają się jedynie z grupą religijną, a pod względem narodowościowym twierdzą, że są Kurdami.

Bardzo to wszystko skomplikowane i tajemnicze, ale jakże fascynujące. Najciekawsze są zwyczaje i najróżniejsze obrzędy Jezydów. O tym wszystkim dowiemy się podczas spotkania.

 

Maria Giedz – z wykształcenia historyk sztuki, teolog, konserwator zabytków oraz doktor politologii, natomiast z zamiłowania podróżniczka, niegdyś alpinistka. Do dziś chętnie chodzi po górach, również tych wysokich. Odwiedziła większość państw europejskich, obu Ameryk, była też w Azji, w północnej Afryce, ale najbardziej kocha Bliski Wschód. Od lat pracuje jako dziennikarz, chociaż była też nauczycielem akademickim. Problematyką Bliskiego Wschodu, a bliżej kurdyjską, zajmuje się od wiosny 1991 r., kiedy to po raz pierwszy dotarła na tereny kurdyjskie w północnym Iraku. Od tego czasu ziemie etnicznego Kurdystanu odwiedziła wielokrotnie. Jest autorką dwóch książek o Kurdach: „Węzeł kurdyjski” (2002) oraz „Kurdystan, bez miejsca na mapie” (2010), a także licznych artykułów o tej tematyce, zarówno naukowych, jak i publicystycznych. Właśnie kończy kolejną książkę o Kurdach.

 

Odkryj świat / Etnopodróże

  • 31 marca 2019 r., niedziela, godz. 13.00-15.00
  • Muzeum Narodowe w Gdańsku
  • Oddział Etnografii (Spichlerz Opacki)
  • ul. Cystersów 19
  • Gdańsk-Oliwa
  • wstęp – bezpłatny

 

Program:

  • godz. 13.00-14.00 – Wierzenia i tradycje Kaukazu (Stanisława Budzisz)
  • godz. 14.00-15.00 – Kim są Jezydzi? (Maria Giedz)

 

Wydarzenie na Facebooku

 

Plakat Etnopodróże

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.