Aktualności

Opera na Targu Węglowym – „Aida”

$image_alt
Fot. mat. prasowe IKM

Już wiadomo, jaką operę, 18 lipca 2015 r. będzie można obejrzeć na Targu Węglowym w Gdańsku. Pierwsze miejsce spośród pięciu zaproponowanych przez Jerzego Snakowskiego oper, zdobyła „Aida" Giuseppe Verdiego. W internetowym głosowaniu, które było prowadzone na portalu Trójmiasto.pl, wzięła udział rekordowa liczba osób – oddano 1085 głosów!

Mieszkańcy Trójmiasta i okolic w internetowym głosowaniu na portalu Trójmiasto.pl zdecydowali, że 18 lipca na Targu Węglowym, obejrzymy „Aidę" Giuseppe Verdiego w reżyserii Gianfranco De Bosio, pod batutą Daniela Orena. Na diodowym ekranie będzie można zobaczyć nagranie opery wystawionej w 2012  r. na Arena di Verona. W głównych partiach zaśpiewają: Hui He (Aida), Marco Berti (Radames), Andrea Ulbrich (Amneris), Ambrogio Maestri (Amonasro), Roberto Tagliavini (Faraon).

  Opera na Targu
  Fot. mat. prasowe IKM

O wybranej operze opowiada Jerzy Snakowski: To nagranie powstało w miejscu, które kojarzy mi się z „Aidą" najbardziej – na Arena di Verona. Wystawia się ją tam rokrocznie od 100 lat w sposób kanoniczny: bogata scenografia, pełne blichtru kostiumy i rekwizyty połyskujące fałszywym złotem i klejnotami, tłumy statystów i zwierząt, które oszałamiają w scenie triumfalnego marsza, patetyczne i koturnowe aktorstwo oraz wielkie głosy, które muszą wypełnić ogromną przestrzeń areny, na której śpiewa się bez nagłośnienia. Na szczególną uwagę zasługuje śpiewająca po włosku, przetrzymywana w niewoli egipskiej etiopska księżniczka Aida, czyli fenomenalna Chinka Hui He.

Pierwsze dwie edycje Opery na Targu realizowane były w ramach dużego, europejskiego projektu Viva Europa i były to transmisje na żywo oper wystawianych w Walencji. W roku 2012, choć zawieszony został projekt europejski, IKM zdecydował się kontynuować pokazy oper i wybrał inscenizację „La Traviaty" Verdiego ze znanymi kreacjami Anny Netrebko i Rolando Villazona. W lipcu 2014 roku już po raz 5. została zaprezentowana opera szerokiej publiczności. Był to, wybrany w głosowaniu internetowym, „Czarodziejski flet", wystawiony na Jeziorze Bodeńskim w Bergencji.

⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔

Opera na Targu Węglowym – „Aida" Giuseppe Verdiego
18 lipca 2015 r., sobota, czas spektaklu – 150 minut

  • Organizator: Instytut Kultury Miejskiej
  • Patron medialny: Trójmiasto.pl
  • Spektakl z Arena di Verona (Włochy)
  • Reżyseria: Gianfranco De Bosio
  • Dyrygent: Daniel Oren
  • Chór i balet: di Verona
  • W głównych partiach: Hui He (Aida), Marco Berti (Radames), Andrea Ulbrich (Amneris), Ambrogio Maestri (Amonasro ), Roberto Tagliavini (Faraon)

Zobacz: trailer 

Opr. BMG

view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości

Aktualności