Aktualności

Open Arts Festiwal na polanie

$image_alt
Happysad. Fot. źródło: http://happysad.art.pl/

Festiwal muzyki rockowej, który już od dwunastu lat odbywa się w Wejherowie, w tym roku zaprezentuje się publiczności w zupełnie nowej odsłonie. Open Arts Festiwal zaprasza wszystkich w sobotę, 5 września 2015 r. na polanę za amfiteatrem w Parku Miejskim im. Aleksandra Majkowskiego. Gwiazdą wieczoru będzie Happysad, wstęp oczywiście wolny.

To już nie Open Air Rock Festival, choć rock wciąż odgrywa wielką rolę w całym przedsięwzięciu, a impreza wciąż ma miejsce na świeżym powietrzu, ale Open Arts Festival – festiwal, który nie tylko rozgrywać się będzie na otwartej przestrzeni, ale też chce otworzyć głowy i serca wszystkich tych, którzy zainteresują się inicjatywą Wejherowskiego Centrum Kultury. Organizatorzy pragną, aby zmiany w wyglądzie i organizacji imprezy miały charakter „ewolucyjny, nie rewolucyjny", stąd właśnie kolejne innowacje dotyczące festiwalu zostają wprowadzane stopniowo, etapami.

W zeszłym roku zmiana dotyczyła miejsca, w jakim rozgrywa się impreza. Festiwal przeniósł się na parkową polanę, za sprawą czego jeszcze bardziej nawiązuje do pierwotnej idei przedsięwzięcia reklamującego się jako „rockowy piknik". Kontakt z naturą nie był jednak jedynym powodem przenosin wydarzenia. Festiwal z roku na rok cieszy się wśród wejherowian coraz większą popularnością, przez wielu traktowana jest także jako symboliczne pożegnanie wakacji. Z uwagi na bezpieczeństwo coraz liczniej przybywających na festiwal fanów dobrej muzyki, którzy nie wyobrażają sobie udanego koncertu bez skakania i tańczenia pod sceną, organizatorzy postanowili przenieść imprezę na polanę znajdującą się przy Amfiteatrze. Nowa lokalizacja stwarza miłośnikom aktywnego słuchania muzyki dużo większe – i zdecydowanie bezpieczniejsze – pole do popisu. Nie od dziś wiadomo przecież, że dobra zabawa to taka, która nie jest okupiona niczyim cierpieniem.

À propos cierpienia – OARF to festiwal, który od początku swego istnienia promuje hasło „Stop przemocy i terrorowi", co w tym roku jest szczególnie silnie podkreślane. Przykładów przemocy fizycznej nie trzeba szukać daleko, wszyscy jesteśmy boleśnie świadomi tego, co dzieje się za naszą wschodnią granicą, pamiętajmy jednak, że przemoc ma różne oblicza. Niemal każdego dnia zalewa nas mowa nienawiści, której pełno w mediach, szczególnie w Internecie. Twórcy OARF-u pragną udowodnić, że nie jesteśmy skazani na to, by godzić się na taki stan rzeczy. Z nienawiścią i przemocą może walczyć każdy z nas, choćby poprzez okazywanie sobie nawzajem szacunku – do czego zachęcają organizatorzy imprezy przypominający o miłym traktowaniu tak artystów, jak i wszystkich czuwających nad bezpieczeństwem uczestników zabawy.

To jednak nie jedyne zmiany, jakimi zaskoczą w tym roku twórcy OARF-u. Jak zostało powiedziane wcześniej, wejherowski festiwal od zawsze kojarzył się z muzyką rockową, która to tendencja osiągnęła w zeszłym roku apogeum, kiedy na imprezie zagrał znany z mocnych brzmień legendarny już w Trójmieście zespół Illusion. W tym roku organizatorzy postanowili nie tylko zaprosić do współpracy artystów trudniących się innymi dziedzinami sztuki, ale też złagodzić brzmienia, jakie będą rozlegały się w parku Majkowskiego. Co ważne, propozycja taka wyszła od samych mieszkańców, którym w tym roku po raz pierwszy umożliwiono zaplanowanie budżetu obywatelskiego. Jednym z projektów wejherowian cieszącym się szczególnym zainteresowaniem była inicjatywa stworzenia festiwalu hip-hopowego. Organizatorzy OARF-u postanowili wyjść naprzeciw oczekiwaniom publiczności: od tego roku wrześniowa impreza otwiera się także na artystów grających reggae, rap, soul, pop... Otwieramy umysły, poszerzamy horyzonty!

W tym roku na wejherowskiej polanie zagra The Secret Hayko, a także heavyrockowa grupa Revan i wejherowski zespół Bruno Światłocień, eksperymentujący z takimi gatunkami jak darkwave, new wave, industrial noise, ale też ambient i punk. Na scenie pojawią się również Czarne Kwiaty grające głównie rocka alternatywnego oraz zespół Moove, którego muzyka przywodzi na myśl brytyjski rock'n'roll.

Gwiazdą tegorocznej edycji festiwalu będzie jeden z popularniejszych rodzimych zespołów: Happysad, który ma na koncie mnóstwo przebojów, trzy złote płyty oraz dziesiątki tysięcy fanów w całej Polsce. Happysad znany jest z bezpretensjonalnych tekstów poruszających tak ważkie problemy, jak i sprawy dnia codziennego, które w ujęciu tekściarza i wokalisty Kuby „Quki" Kawalca zadziwiają wrażliwością i innowacyjnym podejściem do spraw, o jakich, zdawałoby się, napisano już wszystko.

Open Arts Festival 2015 - plakatZespół może pochwalić się niezwykle bogatym i zróżnicowanym repertuarem. W piosenkach grupy, której twórczość zalicza się zwykle do rocka alternatywnego, pobrzmiewa także punk i punk-rock. Znakiem rozpoznawczym zespołu pozostają jednak gitary, których wyraziste dźwięki obecne są niemal w każdym utworze Happysadu, a także niesamowicie energetyczne występy na żywo, z jakich zespół słynie. Wielbiciele mocnych wrażeń z pewnością się nie zawiodą!

Open Arts Festival
———————————————

  • 5 września 2015 r.
  • godz. 15.45
  • Polana przy Amfiteatrze
  • Wejherowo, ul. Wybickiego
  • wstęp wolny

 


Oprac. AK

view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości

Aktualności