Aktualności

Polska historia najnowsza na festiwalu

$image_alt
Fot. Kosiński/Festiwal NNW, źródło: http://festiwalnnw.pl/

Siódmy Festiwal Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci poświęcony polskiej drodze do wolności lat 1939-1989 odbędzie się w Gdyni od 24 do 26 września 2015 r. Oprócz prezentacji filmów dokumentalnych i fabularnych, w programie znalazły się m.in. miasteczko partyzanckie, akcje plastyczne, parada Harleyów czy koncerty Katy Carr i Panien Wyklętych.

Festiwalu Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci nie da się porównać do innych podobnych przedsięwzięć łączących sztukę, naukę i rozrywkę. To też największy w Polsce festiwal i jedyny tak wszechstronnie opowiadający najnowszą historię naszego kraju. Aż 45 znakomitych filmów dokumentalnych i fabularnych, w tym 19 w konkursie głównym. Konkursy na dokumenty radiowe i filmy tworzone przez młodzież. Ale też to, czego w programach innych festiwali filmowych nie zobaczymy, czyli konkursy na stylizacje modowe, hyde park, w którym będzie można opowiedzieć historie swoich przodków, miasteczko partyzanckie, akcje plastyczne, parada Harleyów i spektakl Teatru Karabela GHE Młot – „De profundis".

Atrakcje, które zaskoczą wszystkich miłośników historii – w tym wystawa prac plastycznych sanitariuszki i żołnierza AK, Lidii Lwow-Eberle, malarstwo Andrzej Dziubka czy płonące rzeźby inspirowane wnętrzem ubeckiej katowni w wykonaniu artysty Marka Zalewskiego. I coś dla fanów dobrej muzyki – koncert Katy Carr, Panien Wyklętych z Kasią Kowalską na czele czy prezentacja nowego repertuaru zespołu Contra Mundum. To tylko niewielka zapowiedź tego, co znajdziemy w programie VII. Festiwalu Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci w Gdyni.

- Festiwal Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci jest jedynym takim miejscem na mapie Polski, gdzie środowiska artystów, naukowców i świadków mogą się integrować w celu kultywowania najnowszej historii Polski – mówi reżyser Arkadiusz Gołębiewski, dyrektor i pomysłodawca festiwalu. - Państwo może dawać ordery, ale to my, językiem sztuki musimy przebić się z wiedzą o polskich bohaterach do powszechnej świadomości Polaków. Nikt za nas tego nie zrobi.

Siódma edycja spotkania ma charakter nadzwyczajny. Bowiem Festiwal NNW  to nie tylko starcie filmowców i radiowców, którzy poświęcają swoje dokumenty bohaterom niepodległościowym działającym po wybuchu II wojny światowej. To również budowanie poczucia wspólnoty, odkrywanie tożsamości narodowej, tworzenie pola do wolnej dyskusji, przekazywanie wartości narodowych kolejnym pokoleniom i nowoczesny patriotyzm, ale wyłącznie w najlepszym wydaniu. Festiwal NNW to wydarzenie, które integruje liczne środowiska polonijne, które od lat licznie na Festiwal przyjeżdżają. Twórcy Festiwalu konsekwentnie największy nacisk kładą na bohaterów i ich historie. Temat Wyklętych dzięki festiwalowi NNW ma spajać, inspirować, przywoływać autorytety, upatrując ich w postawach niezłomnych przodków. Tegoroczna edycja ma dać odbiorcom wszelkie narzędzia, by zafascynować ich wiedzą o pięknej, chlubnej i wciąż nieodkrytej karcie polskich niepokornych, niezłomnych i wyklętych. Za pomocą koncertów, wystaw, pokazów filmów, promocji książek, happeningów, zabaw dla dzieci, pokazów mody, czy paneli dyskusyjnych. A wszystko to w malowniczym, mieszczącym się nad samym morzem, nowo otwartym Gdyńskim Centrum Filmowym.

Podczas Gali Otwarcia Festiwalu, w czwartek 24 września, o godz. 19.00, w Gdyńskim Centrum Filmowym, wystąpi brytyjska wokalistka Katy Carr. Będzie śpiewać pierwsze piosenki, których nauczyła się po polsku: „Dziś do Ciebie przyjść nie mogę" i „O mój rozmarynie". Artystka wykona napisane przez siebie utwory dedykowane polskiej emigracji w Wielkiej Brytanii i zainspirowane losem członków polskiego ruchu oporu z okresu II wojny światowej. W repertuarze m.in. utwory „Wojtek", „Mała Little Flower" i „Kommander`s Car". Katy Carr podkreśla, że występowanie przed polską publicznością jest szczególnie ekscytujące, bo wie, że Polacy dobrze rozumieją sens jej piosenek. O koncertach w naszym kraju mówi, że to pełna odkryć podróż w czasie.

7. Festiwal Filmów Dokumentalnych NNW - plakatDrugiego dnia festiwalu, 25 września o godz. 20.00, na pl. Grunwaldzkim w Gdyni zobaczymy koncert Maleo Reggae Rockers i Panny Wyklęte/Wygnane! To projekt, który powstał we współpracy z Fundacją Niepodległości, która jest wydawcą płyt: „Panny Wyklęte" (2013 r.), „Panny Wyklęte – Wygnane" vol. 1 (2014 r.) oraz „Panny Wyklęte – Wygnane" vol. 2 (2015 r.). Każda z tych płyt to  muzyczno-historyczna podróż, która przybliżyła losy Żołnierzy Wyklętych (jak na płycie Panny Wyklęte) czy też – tak jak w kolejnych wydawnictwach – tematy zesłań, podczas których rodziny zostały zdziesiątkowanegłodem, zimnem i chorobami, a także walkę za ojczyznę na obcej ziemi, tęsknotę za Polską oraz zetknięcie z obcą kulturą, muzyką, klimatem...  

Oprócz Kasi Kowalskiej zobaczymy: Marikę, Kasię Malejonek, Lilu, Marcelinę, Monę, Anię Brachaczek i zespół Dziewczyny. Trzeba pamiętać, że same wokalistki, inspirowane wspomnieniami kobiet walczących w Powstaniu Warszawskim i tych w podziemiu niepodległościowym po wojnie, napisały poruszające teksty śpiewanych piosenek.

 

7. Festiwal Filmów Dokumentalnych NNW
Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci
————————————————————————

Więcej informacji na stronie http://festiwalnnw.pl/

oraz Facebooku https://www.facebook.com/niepokorni.niezlomni.wykleci?ref=hl

Organizator: Stowarzyszenie Scena Kultury

Oprac. AK

view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości

Aktualności